1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. DEPRESYON TEDAVİSİ - Metakognitif, Bilişsel Davranışçı ve Üçüncü Dalga Terapiler

DEPRESYON TEDAVİSİ - Metakognitif, Bilişsel Davranışçı ve Üçüncü Dalga Terapiler

Ruh Sağlığı'nın prestijli bilim insanlarından Adrian Wells'in editörlüğünü yaptığı "DEPRESYON TEDAVİSİ - Metakognitif, Bilişsel Davranışçı ve Üçüncü Dalga Terapiler" kitabı Apamer Psikoloji Yayınları'ndan çıktı.

A+A-

Depresyon Tedavisinde Farmakolojik terapiyle beraber psikoterapi yöntemleri de oldukça etkilidir. Geleneksel psikoterapi yöntemleri depresyon olgularında kimi zaman istenilen etkiyi vakanın öyküsündeki öznel koşullarında etkisiyle de arzu edilen ilerlemeyi sağlayamayabiliyor. Bu nedenle 1960'larda ikinci dalga terapiler günümüzde ise üçüncü dalga terapiler ortaya çıktı. Dünyanın prestijli psikoloji bilim insanlarından Adrian Wells ve Peter Fisher Depresyon Tedavisinde Metakognitif, Bilişsel Davranışçı ve Üçüncü Dalga Terapileri konu alan benzersiz bir kaynak hazırladılar. 26 Farklı bilim insanı tarafından hazırlanan "Treating Depression: MCT, CBT, and Third Wave Therapies" kitabı "DEPRESYON TEDAVİSİ - Metakognitif, Bilişsel Davranışçı ve Üçüncü Dalga Terapiler" adıyla Türkçeye çevrildi. Çevirmenliğini Klinik Psikolog Hanife Uğur Kural'ın yaptığı kitap Klinik Psikolog Pelin Ardanıç'ın editoryal katkısıyla yayına hazırlandı. Oldukça zengin bir kaynakçaya sahip olan eserde klinisyenleri zengin bir muhteva, farklı bir perspektif ve konvansiyonel psikolojik araçlarla yeni nesil yaklaşımların depresyon tedavisinde sunduğu olanaklara dair cömert bir içerik bekliyor. 

Satın Almak İçin

Arka Kapak Yazısı

Bu kitap, depresyonu anlama ve tedavi etme sürecinde klinisyenlerin gereksinim duyduğu başta geleneksel BDT olmak üzere öncü terapi modelleri ile üçüncü dalga terapi yaklaşımlarını bir araya getirerek bu yaklaşımların teorik ve uygulama süreçlerindeki ayrıntılı tanımlarını sağlıyor. Geleneksel BDT’nin yanı sıra Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT), Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT), Metakognitif Terapi (MKT) gibi yaklaşımların temel paradigmalarının ortak ve farklı yönlerini ele alarak her yaklaşımı örnek bir vaka çalışması üzerinden inceliyor.

Kitap, bir modelin depresyon vakasında kullanılması sürecini açıklamaya geçmeden önce bu modelin teorik arka planını kanıta dayalı verilere dayanarak ele alıyor. Bu format her bölüm için benzer bir şekilde ele alınarak okuyucunun depresyon tedavisini planlarken farklı terapi modellerinin katkılarından yararlanmasına imkân sağlıyor. Kitabın her bölümü aynı zamanda terapi planlamasında farklı modellerinin kullanılmasını mümkün kılan mini bir el kitabı işlevi de görüyor.

Yazarlar Hakkında

Adrian Wells Kimdir?

Adrian Wells, İngiltere, Manchester Üniversitesi’nde Klinik & Deneysel Psikopatoloji Profesörü ve Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Trondheim’da Klinik Psikoloji Profesörüdür. Metakognitif terapinin protokol oluşturucusu olan Wells, Cognitive Therapy of Anxiety Disorders (Wiley, 1997) ve MCT için ilk tedavi kılavuzu olan Metacognitive Therapy for Anxiety and Depression (Guilford Press, 2008) kitaplarının yazarıdır. 200’den fazla bilimsel çalışma ve makale yayınlamıştır.

Peter Fisher Kimdir?

Peter Fisher, İngiltere Liverpool Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında öğretim görevlisidir. Metakognitif terapi ve bilişsel terapi üzerine 50’den fazla makale ve kitap bölümü yayınlamıştır. Adrian Wells ile Metacognitive Therapy: Distinctive Features (2009) kitabının ortak yazarıdır. Metakognitif Terapi-Enstitüsü’nün süpervizörü olan Fisher, ulusal ve uluslararası düzeyde Metakognitif terapi üzerine dersler vermiş ve çalıştaylar yürütmüştür.

KİTAPTA NELER VAR İLK -  13 SAYFA

Kitabın Adı: DEPRESYON TEDAVİSİ - Metakognitif, Bilişsel Davranışçı ve Üçüncü Dalga Terapiler
Orijinal Adı: Treating Depression: MCT, CBT, and Third Wave Therapies
Yazarlar / Editörler: Dr. Adrian Wells - Dr. Peter Fisher
Çeviri: Klinik: Psikolog Hanife Uğur Kural
Çeviri Editörü:  Klinik Psk. Pelin Ardanıç
ISBN: 978-605-06299-8-9
APAMER Psikoloji Yayınları 1. Baskı Mayıs 2022

Kitap Kağıdı 70 Gr - 376 Sayfa - Parlak Selefon 240 GR Amerikan Bristol

Bu haber toplam 3848 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler