1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Dürtü Sorunu ve DEHB İçin Bilişsel Davranışçı Terapi - Philip C. Kendall

Dürtü Sorunu ve DEHB İçin Bilişsel Davranışçı Terapi - Philip C. Kendall

Philip C. Kendall’ın geliştirdiği Coping Cat yaklaşımının Prestijli kaynakları Dürtü Sorunu ve DEHB İçin Bilişsel Davranışçı Terapi ve Dur & Düşün kitapları Doç Dr. Vahdet Görmez'in katkılarıyla Türkçe'ye uyarlandı.

A+A-

Philip C. Kendall’ın geliştirdiği ve anksiyöz çocuklar ve ebeveynleri ile BDT temelli çalışma protokolü sunan Coping Cat yaklaşımının Prestijli kaynakları Dürtü Sorunu ve DEHB İçin Bilişsel Davranışçı Terapi ve Dur & Düşün kitapları Doç. Dr. Vahdet Görmez'in katkılarıyla Türkçe'ye uyarlandı. Apamer Psikoloji Yayınlar tarafından basımı yapılan eserler 2 Nisan'da satışı sunuldu. 

İki kitaptan oluşan set'in Birinci kitabı Terapist uygulama kılavuzu olarak  ikinci kitap ise 20 seanslık uygulama içeren çalışma kitabı olarak tasarlanmış.

BDT’nin çocuk ve ergenlerin yaşadığı psikopatolojilere uyarlanmasının kuramsal arkaplanını oluşturması ve uygulama kılavuzları üzerinden terapi odasına taşınması süreçlerinde Philip C. Kendall’ın şüphesiz eşsiz bir yeri vardır. Kendall’ın geliştirdiği ve anksiyöz çocuklar ve ebeveynleri ile BDT temelli çalışma protokolü sunan Coping Cat yaklaşımı ile başlayan çocuk ve ergen BDT’si, dürtü kontrolü sorunları yaşayan çocuklar için yine Kendall tarafından geliştirilen ve elinizdeki bu kitap ile vücut bulan terapi yaklaşımı BDT’nin klinik alanda kullanımını farklı bir mecraya taşımıştır.

Mevcut kitap, 20 seansta yapılandırılmış bir terapi yaklaşımını terapistin uygulama kılavuzu ve buna eşlik eden bir çalışma kitabı üzerinden sunmaktadır. Her seans terapistin seansın başından sonuna kadar neyi nasıl yapması gerektirdiğini açıklayan uygulama kılavuzu eşliğinde yürütülmektedir. Seanslarda kullanılması gereken malzemeler ise çalışma kitabında kolaydan zora, somuttan soyuta olacak şekilde sunulmuştur. Böylece terapist, çocuğun yaşına uygun olanları seçebileceği zengin alternatif malzemeler bulacaktır.

Elinizdeki kitap İngilizce orijinalinin titiz bir çalışma ile Türkçeye çevirisinden ibaret değildir. Kitabın yazarının da izniyle ve eserin özgünlüğünü koruyarak Türkçeye uyarlandığı, tamamen Amerikan kültürüne uygun örneklerin değiştirilip güncellendiği, yeri geldiğinde açıklamalarla dilin daha kolay anlaşılabilir hale getirildiği bir uyarlama çalışmasıdır aslında.

Terapist uygulama kılavuzu ve çalışma kitabından oluşan bu setin ilk kitabı “Dürtü Sorunu ve DEHB için Bilişsel Davranışçı Terapi” başlığıyla, ikinci kitabı ise “Dur ve Düşün” başlığıyla yayına hazırlandı. 

SATIN ALMAK İÇİN


KİTAPTA NELER VAR İLK -  15 SAYFA


 

Yazar: Philip C. Kendall

Çeviri ve Uyarlama : Doç. Dr. Vahdet Görmez - Klinik Psk. Hülya Akkaya Yılmaz

Adı: 1. Kitap: Dürtü Sorunu ve DEHB İçin Bilişsel Davranışçı Terapi - Terapist Uygulama Kılavuzu - 2. Kitap Dur ve Düşün - Çalışma Kitabı

Orijinial Adı: 1. Kitap: Cognitive-Behavioral Therapy For Impulsive Children - Therapist Manual - 2. Kitap  Stop and Think Workbook

172 + 64 Sayfa - 250 gr Karton Kapak - 1. Hamur 80 Gr + 250 Gr Kuşe Karton sayfalar

Türkçe 1. Baskı Nisan  2021

ISBN: BDT- 978-605-06299-5-8 - DUR ve DÜŞÜN: 978-605-06299-6-5

Minimum 10 adetten oluşan toplu alımlar için iletişim numarası: 05337434349

Bu haber toplam 13488 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler