1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Çocuk ve Ergenlerde OKB Tedavisi - Yeni Kitap

Çocuk ve Ergenlerde OKB Tedavisi - Yeni Kitap

"Çocuk ve Ergenlerde OKB Tedavisi - Bilişsel Davranışçı bir Yaklaşım" kitabı Apamer Psikoloji Yayınlarından çıktı. Klinik Psikolog Pelin Ardanıç tarafından çevirisi yapılan kitap 312 sayfadan oluşuyor. Kitap ile ilgili ayrıntılar şöyle:

A+A-

Bu tedavi kılavuzunun amacı, OKB'den etkilenen gençler ve aileleri ile çalışan ruh sağlığı uzmanlarına BTD temelli yaklaşım hakkında ayrıntılı bilgi vermektir. Klinik Psikolog Pelin Ardanıç tarafından çevirisi yapılan kitap 6 Ocak 2020'de okuyucularla buluştu. Türkiye'de ilk defa basımı yapılan kitap 312 sayfadan oluşuyor. Ekli dosyada kitabın içindekiler ve giriş kısmı sayfalarına bakabilirsiniz.

SATIN ALMAK İÇİN

ARKA KAPAK YAZISI

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB), Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya çapında en fazla yeti yitimine yol açan nedenler arasında onuncu sırada listelenmiştir. Tedavi edilmediği takdirde, birçok hasta için OKB’nin zararlı etkileri yaşam boyu sürebilmektedir. Bu zararlı etkileri azaltmak adına psikolojik destek süreçleri önemlidir. Klinisyenler bu destek süreçlerini planlarken güncel başvuru kaynaklarına gereksinim duymaktadırlar.

Bu tedavi kılavuzunun amacı, OKB'den etkilenen gençler ve aileleri ile çalışan ruh sağlığı uzmanlarına BTD temelli yaklaşım hakkında ayrıntılı bilgi vermektir.

OKB'nin tedavisinde BDT temelli yaklaşımların etkililiği birçok çalışmayla kanıtlanmıştır. Yetişkin OKB'sinde BDT'nin kullanımı ile ilgili çeşitli kaynaklar olmasına rağmen Pediatrik (Çocuk ve Ergen) OKB konusunda arzu edilen düzeyde kaynak maalesef yok. Bu kaynak kılavuz, BDT'yi OKB'si olan gençler için daha erişilebilir ve etkin kılma amacını taşıyor.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) yaklaşımında birçok teknik kullanılmaktadır. Bu kitapta BDT tekniklerinden Maruz Bırakma & Tepki Önleme (MBTÖ) ile pediatrik OKB’nin tedavisi ele alınmaktadır.  Çünkü MBTÖ’yü kapsayan Bilişsel-Davranışçı Terapi’nin, yetişkin OKB’si için etkili bir tedavi olduğu bilinmektedir. Bu tekniğin son yirmi yılda çocuk ve gençler üzerindeki etkililiği için de tutarlı kanıtlar ortaya konmuştur.

Kitabın yazarları; Bir BDT tekniği olan "Maruz Bırakma & Tepki Önleme" modelinin OKB ile ilgili yanlış inançları değiştirmek için en uygun bağlamı sağladığını ifade ediyor.

Son derece erişilebilir ve ilgi çekici olan kitap, Pediatrik OKB'de BDT'nin psikoterapi süreçlerinde kullanımı ile ilgili ayrıntılı yönergeler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda klinisyenlerin çocuk ve aile terapisinde her zaman ortaya çıkabilecek öngörülemeyen durumları yönetebilmelerine yardımcı oluyor.

SATIN ALMAK İÇİN

Orjinal Adı: Treating OCD in Children and Adolescents

A Cognitive-Behavioral Approach

Adı: Çocuk ve Ergenlerde OKB Tedavisi - BDT Temelli Bir Yaklaşım

Çevirmen: Klinik Psikolog Pelin Ardanıç

312 Sayfa 1. Hamur 300 gr Karton kapak Parlak Selefon, Dikişsiz

Türkçe 1. Baskı Ocak 2020

ISBN: 978-605-67477-6-2

 

KİTABIN ÖZETİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bu haber toplam 8511 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler