1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Yakın İlişkilerde Şiddet ve İstismar - Yeni Kitap

Yakın İlişkilerde Şiddet ve İstismar - Yeni Kitap

Şiddet ve istismar konusunda sahada aktif çalışmalar yapan deneyimli bir ekip tarafından hazırlanan "Yakın İlişkilerde Şiddet ve İstismar" kitabı Apamer Psikoloji Yayınlarından çıktı.

A+A-

Yakın ilişkilerde yaşanan şiddet ve istismarın diğer şiddet olgularına göre farklı bir yönü var. Sinsi bir şekilde ilerliyor ve üstü çoğu zaman örtülüyor. Bu durum bize hakkında bilgi sahibi olmadığımız Yüzbinlerce mağdurun varlığını işaret ediyor. Bununla mücadele etmek için hepimize sorumluluklar düşüyor. Bu sorumluluğun bir gereği olarak APAMER Psikoloji Yayınları'ndan bu hafta çok güzel bir adım geldi. "Yakın İlişkilerde Şiddet ve İstismar" kitabı çıktı. Ön izleme dosyasından içeriğin zenginliğini görebilirsiniz. Kitap, zengin içeriği  ve güçlü kaynakçasıyla benzersiz bir çalışma. Alanı iyi bilen saha deneyimi yüksek üç bilim uzmanı tarafından hazırlanan editöryal bir çalışma. 

Türkçe çeviri süreci iki yıl sürdü. Çeviri ekibi acele hareket etmeden özenli bir çeviri sürecini başarıyla tamamladılar. Kitabı bu açıdan dili de oldukça anlaşılır ve akıcı. Sena Gürdoğan'ın 4. çeviri kitabı. Türkçeyi kullanma gücü oldukça iyi. 

Kitapla ilgili diğer ayrıntılara aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

SATIN ALMAK İÇİN

https://www.psikolojistore.com/yakin-iliskilerde-siddet-ve-istismar

ARKA KAPAK TANITIM YAZISI

Kadınlar, çocuklar ve yaşlıların kendi evlerinde mağdur edilme ihtimalleri, şehrin en tehlikeli sokaklarında olduğundan daha fazladır. Son derece cesur görünen bu iddia, mevcut araştırmalar tarafından destekleniyor. Yakın ilişkilerde şiddet ve istismar, yeni doğmuş bebeklerden yaşlılara kadar her yaştan insanı etkileyen yaygın ve yıkıcı bir sorun. Sorunun en kritik yanlarından biri ise, bu şiddet ve istismarın, evlerin kapalı kapıları arkasına saklanmış ve toplumun görüş alanından büyük ölçüde gizlenmiş oluşu!

Kitap, kişilerarası şiddetin geleneksel alanlarını ve aile dışındaki yakın istismar biçimlerini incelemesiyle hem sosyolojik hem de psikolojik bir odak sunuyor ve yakın ilişkilerde istismar sorununu ele almak için uygun sosyal, yasal, politik ve kişisel yanıtlar için bir çağrı ile sona eriyor.

Yazarlar, mağdurlara nasıl davranılacağı ve gelecekteki yakın şiddetinin nasıl önleneceği konusundaki anlayışı geliştirmek amacıyla yakın ilişkilerde şiddete ve istismar karşısında oluşan profesyonel ve sosyal tepkiyi, yaşanan gerçek şiddet olaylarına da atıfta bulunarak açıklayıcı ve duyarlı bir biçimde ele alıyor.

Editöryal bir çalışma olarak hazırlanan bu kitap zengin kaynakçasıyla bir başvuru kaynağıdır. Şiddet ve istismar konularında sahada etkin bir biçimde yer alan yazarlar, teorilere ve pratik süreçlere hakim deneyimli uzmanlardır.

Cindy L. Miller-Perrin: Pepperdine Üniversitesi’nde Psikoloji Ordinaryus Profesörüdür. İstismara uğramış, gelişimsel olarak gecikmeli ve diğer sorunlu çocuklar ve aileleriyle birlikte çalışmış olan lisanslı bir klinik psikologdur. Doktor Miller-Perrin; çocuk istismarı, aile içi şiddet, iş ve yaşam amacı ve üniversite öğrencilerinde inanç gelişimi gibi çeşitli konuları kapsayan çok sayıda dergi makalesi ve kitap bölümü hazırlamıştır.

Robin D. Perrin: Malibu, California’daki Pepperdine Üniversitesi’nde sosyoloji profesörüdür. Onun araştırma alanları ve yayınları, kişilerarası şiddet, sapma teorisi, sosyal problemlerin sosyal yapılandırılması ve din sosyolojisi alanlarındadır. Doktora çalışmalarının ardından Washington, Seattle’daki Seattle Yazarlar Hakkında Pacific Üniversitesi’nde Sosyoloji yardımcı profesörü olarak görev yapmıştır.

Claire M. Renzetti: Kadına Yönelik Şiddet Araştırmaları Merkezi’ndeki Judi Conway Patton Daimi Profesörü ve aynı zamanda Kentucky Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Profesörü ve Başkanıdır. Profesyonel dergilerde 21 kitap ve çok sayıda kitap bölümü ve makalesi yazmış veya editörlüğünü yapmıştır. Araştırmalarının çoğu, sosyal ve ekonomik olarak ötekileştirilmiş kadınların şiddet içeren mağduriyet deneyimlerine odaklanmıştır. Amerikan Kriminoloji Derneği Kadın ve Suç Bölümü Saltzman Ödülü ile onurlandırılmıştır ve aynı zamanda Sosyal Sorunları Araştırma Derneği’nden Lee Founders Ödülü’nün sahibidir

Bu kitabın gerçek gücü, konuyu tarihsel açıdan inceleyerek başlaması ve ardından teori ve araştırmaya geçerek aile içi şiddeti gelişimsel olarak ele almasıdır. Düzenli, aydınlatıcı ve geniş kapsamlı olan bu eserle hedeflediğimiz, ciddi bir sosyal problem olan yakın ilişkilerde şiddet ve istismarın üzerini örten gizlilik perdesini kaldırmak amacıyla konu hakkında bilinenlere ışık tutmaktır; böylece bu sorunu durdurmaya yönelik çabalar da hareket kazanabilir.


Eser Adı:  Yakın İlişkilerde Şiddet ve İstismar

Yazar Adı: Cindy L. Miller – Perrin, Robin D. Perrin, Claire M. Renzetti

Çevirmen: Sena Gürdoğan

Grafik Tasarım: Zafer Güneş

Kâğıt/ İç Baskı: Avrupa 70gr

Kapak: Amerikan Bristol 300gr / parlak selefon

Basım Tarihi: Aralık 2020

Sayfa Sayısı: 432

Kitap Boyutları: 16,5x24cm

ISBN No: 978-605-06299-1-0

Barkod No: 9786050629910

 

KİTABIN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Kitabın içeriği için tıklayınız.

Bu haber toplam 23234 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.