1. HABERLER

  2. KAVRAMLAR

  3. Tüm Yönleriyle Klinik Psikoloji

Tüm Yönleriyle Klinik Psikoloji

Klinik psikologlar ne yapar? Klinik psikoloji nedir? Klinik psikolojide kariyer ve Klinik psikologlar nerede çalışır? ...vb sorunların yanıtı...

A+A-

Klinik psikoloji nedir?
  
 
Klinik psikoloji alanı, rahatsızlığı, ruhsal yetersizliği, uyumsuzluğu anlamak, tahmin etmek ve hafifletmek – aynı zamanda insan adaptasyonunu, ruhsal dengeyi ve kişisel gelişimi ilerletmek – için bilimi teoriyi ve uygulamayı bütünler. Klinik psikoloji, yaşam süresi boyunca değişen kültürlerde ve tüm sosyoekonomik seviyelerde insan fonksiyonunun zihinsel, duygusal, biyolojik, psikolojik, sosyal ve davranışsal yönleri üzerine odaklanır.
  
 
Klinik psikologlar ne yapar?

Klinik psikolog, psikolojik bilimi, profesyonel psikoloji uygulaması ve insani mutluluğu ilerletmek için bilimsel ve profesyonel bilgi ve becerileri meydana getirmek ve bütünlemek için okumuş ve eğitilmiştir. Klinik psikologlar, bireyler, aileler, gruplar ve kurumların psikolojik sağlığını ilerleten araştırma, eğitim ve süpervizyon, program geliştirme ve değerlendirme, danışma, kamu siyaseti, profesyonel uygulama ve diğer faaliyetler ile ilgilenirler. Onların işleri, uyumdaki küçük problemlere erken müdahale ve onu engellemeden, hastaneye yatırılması gereken rahatsızlığı olan bireylerin uyumsuzluğunu tedavi etmeye kadar sıralanabilir.

Klinik psikoloji uygulayan doktorlar, gruplarla (aileler, benzer psikopatoloji hastaları ve kurumlar) ve bütün gelişimsel seviyedeki bireylerle (bebekten yaşlı yetişkinlere kadar) direk olarak çalışırlar. Onlar bunları yaparken hem ruh sağlığını iyileştirmek hem de rahatsızlığı, uyumsuzluğu hafifletmek için geniş çapta değerlendirme ve müdahale yöntemleri kullanırlar.

Araştırmacılar, klinik psikolojinin teorisini ve uygulamasını inceliyorlar ve onların dergileri ile klinik psikolojinin deneysel temelini belgeliyorlar. Danışmanlar, öğretmenler ve klinik süpervizyon verenler, klinik psikoloji bilim temelini; öğrenciler, diğer profesyoneller ve profesyonel olmayanlar ile paylaşırlar. Klinik psikologlar ayrıca program geliştirmeye katılırlar, klinik psikoloji hizmeti dağıtım sistemini değerlendirirler ve klinik psikoloji alanıyla
  
 
Klinik psikolojide kariyer

Klinik psikologlar nerede çalışır?

Amerikada klinik psikologlar bireysel uygulama, ruh sağlığı hizmet birimleri, sigortaya bağlı sağlık bakım kurumları, hastaneler, okullar, üniversiteler, endüstriler, yasal ve tibbi sistemler, danışmanlık merkezleri, askeri kuvvetleri, hükümet acentaları, dahil çeşitli konumlarda çalışırlar.
  
 
Klinik psikolojiyi uygulamak için ön koşullar
  
Klinik Psikoloji programından kazanılmış doktora, klinik psikoloji hizmetlerini uygulamak için minimum standart olarak gereklidir. Klinik psikoloji eğitimine has olan; kişilik ve psikopatoloji alanlarında önemli derecede okumaktır. Sonuç olarak; klinik psikologlar insanların yaşam süresi boyunca normal ve anormal uyumluluğu ve uyumsuzluğu hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip oluyorlar.

Amerikan Psikoloji Derneği (American Psychological Association) klinik psikoloji doktora programları için standartlar koyuyor ve bu   standartları karşılayan programları akreditasyon süreci ile onaylıyor. Bütün Amerikan eyaletlerinde klinik psikolog olarak çalışmaya devam edebilmek için her bir ya da iki yılda bir (eyalete göre) yeteneklerinin ve bilgilerinin güncel olduğunun gösterilmesi gereklidir.


Bu bilgiler, Amerikan Psikolog Derneğinin Klinik Psikoloji Kurumu (Bölüm 12) izni ile, Dr. Emel Stroup, ABPP, ACT tarafından sunulmuştur.
 
Çeviren: Özge Akçayer

klinikpsikolog.com

Bu haber toplam 47532 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum