1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Travma Tedavisinde Hikaye Sanat ve Oyunun Kullanımı - Kitap

Travma Tedavisinde Hikaye Sanat ve Oyunun Kullanımı - Kitap

Pat Parnicano tarafından kaleme alınan "Travma Tedavisinde Hikaye Sanat ve Oyunun Kullanımı" kitabı Apamer Psikoloji Yayınlarından çıktı. İmran Samancı'nın çevirdiği kitabın editörlüğünü Klinik Psikolog Pelin Ardanıç yaptı.

A+A-

Dr. Pernicano, danışanların hikayeleri, sanatı ve oyunu aracılığıyla metafor, sanat ve oyunu kullanarak yaşam boyu travma tedavisinde uzmanlığına dayanan benzersiz çalışması olan "Using Stories, Art, and Play in Trauma-Informed Treatment" kitabı "Travma Tedavisinde Hikâye Sanat ve Oyunun Kullanımı" adıyla Türkçeye çevirildi. APAMER Psikoloji Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan bu eşsiz kitabın çevirisini İmran Samancı, editörlüğünü Klinik Psikolog Pelin Ardanıç yaptı.

Bu kitap, araştırma ve kanıta dayalı oyun ve bütünleştirici terapi uygulamalarına dayanan teknikleri kullanarak travma bilgili tedavi hakkında bilgi sağlamaktadır. Bu kitapta ele alınan yaklaşım, hem bilişsel davranışçı hem de sistemik formülasyonlarla cömertçe zenginleştirilmiş bir temele dayanmaktadır.

Bu kitap, hem yeni hem de deneyimli terapistlere, dünya görüşü ve davranış değişimlerini kolaylaştırmak için sanatta, hikâyelerde ve oyunlarda anlamlı iyileştirici (terapötik) materyalin nasıl kullanılacağını göstermektedir. Çok çeşitli vaka çalışmaları kullanan Dr. Pernicano, yaşam boyu danışanlarla problem netleştirme, kavramsallaştırma, travma bilgili müdahale ve olumlu terapötik sonuç için bir çerçeve ortaya koymaktadır. Vaka örnekleri arasında dissosiyasyon, depresyon, kaygı, duygu durum düzensizliği, yaşam değişikliğine uyum, keder ve kayıp ve/veya panik ataklardan mustarip danışanlarla yapılan çalışmalar yer alıyor. Danışan tarafından oluşturulan illüstrasyonların yanı sıra pratik ipuçları ve stratejilerle dolu, Travma Bilgili Tedavide Hikâyeler, Sanat ve Oyun Kullanımı kitabı, terapistlere kavramsal olarak düşünmeyi, sistematik planlamayı ve çeşitli danışanlar için tedavi sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlayarak esnek bir şekilde müdahale etmenin temel çerçevesini sunuyor.

KİTAPTA NELER VAR

İLK 20 SAYFA İÇİN TIKLAYINIZ


Kitabın Yazarı

Pat Pernicano, PsyD, ayakta ve yatılı tedavi, yaşlı, madde bağımlılığı, okul, VA (Gazilere bakım veren sağlık merkezleri ) ve özel uygulama ortamlarında gözetim, eğitim ve travma bilgili tedavi sağlamıştır. 2017 yılında, eşiyle birlikte, Kentucky Psikoloji Derneği tarafından yılın Yaşam Boyu Kariyer Psikologları olarak ortaklaşa onurlandırıldı.

Travma Tedavisinde Hikâye Sanat ve Oyunun Kullanımı
Orjinal Adı:
Using Stories, Art, and Play in Trauma-Informed Treatment
Yazarlar: Pat Pernicano
Çeviri: İmran Samancı - Çeviri Editörü: Klinik Psikolog Pelin Ardanıç
ISBN: 978-605-73628-8-9
APAMER Psikoloji Yayınları 1. Baskı Nisan 2023
Sayfa: 320
Kağıt: Avrupa Kitap Kağıdı 60 Gr
Kapak: Amerikan Cilt 260 Gr Bristol Parlak Selefon


KİTABI SATIN ALMAK İÇİN

https://www.psikolojistore.com/travma-tedavisinde-hikaye-sanat-ve-oyunun-kullanimi

Bu haber toplam 2699 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.