1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. SANATTA PSİKANALİZ

SANATTA PSİKANALİZ

Neriman Samurçay - İş Kültür Yayınlarıinceleme türü - yayın yılı 2008245 sayfa

A+A-

Freud, başlangıçta bir tedavi yöntemi olarak ortaya çıkan psikanalitik kuramın gerçekte felsefe, din ve sanat alanlarındaki sorunların çözümüne de yardımcı olduğunu söylemiştir. Özellikle de sanat psikanaliz için çok verimli bir kaynak oluşturur, çünkü sanatçılar, yine Freud'a göre, yeryüzü ile gökyüzü arasında, alışılagelmiş bilişsel donanımımızla asla varamayacağımız gerçeklikleri bilirler, bize bilinçdışının gizemli kapılarını açarlar, Türkiye'de psikolojinin duayenlerinden Prof. Dr, Neriman

Samurçay, sanatve psikanaliz arasındaki bu yakın ilişkiyi eksen alarak yıllardır çeşitli sanat dergilerinde yazılar, denemeler, eleştiriler kaleme alıyor. Bu yazıların bir bölümünün derlendiği Sanatta Psikanaliz, bizi ressamların dünyasıyla bambaşka bir açıdan tanıştırırken, uygulanan çeşitli projektif testler ve sanatçılarla yapılan görüşmeler Samurçay'ın keskin gözlem ve analiz gücüyle birleşerek gözlerimizi sanat yapıtından kendi iç dünyamıza doğru yöneltiyor.

Prof. Dr. Neriman Samurçay (1923) Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakiiltesi'nin Felsefe bölümünü bitirdikten sonra, doktorasını psikoloji dalında yaptı. Paris'te klinik psikoloji, Rorschach Testi ve benzer projektif testler üzerine ayrıntılı çalışmalar yürüten Samurçay'ın çeşitli bilimsel makalelerinin yanı sıra, sanat dergilerinde ve galeri yayınlarında "sanat ve psikanaliz" eksenli birçok yazısı yayımlandı. 

KİTAPYURDU.COM & RADİKAL.COM.TR - Neriman Samurçay ‘Sanatta Psikanaliz’de, resim sanatını, başlangıçta bir tedavi yöntemi olarak kurulan, bugün artık bilinçdışı kuvvetlerin bir bilimi haline gelen psikanaliz çerçevesinden inceliyor. Samurçay’ın konuya dair uzun erimli yazılarının ürünü olan ve sanatçılarla yapılan görüşmelerle de zenginleşen kitap, sanat ve psikanaliz arasındaki yakın ilişkiyi merkeze alarak, ressamların iç dünyalarına ve yaratılarına iniyor. Samurçay, sanatçının kişiliğiyle, yapıtın içerikleri arasında bir ilişki kurarak, neden bazı temaların daha önemli yer tuttuğunu anlamaya çalışıyor.

Bu haber toplam 8619 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.