1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Psikoloji Şerhi

Psikoloji Şerhi

Aristoteles'in en büyük yorumcularından biri sayılan İbn Rüşd'ün Psikoloji Şerhi Aristoteles'in Peri Psûkhe (De Anima) kitabı üzerine yazılmış bir Orta Şerhtir. (Telhîsu Kitabi'n-Nefs).

A+A-

İbn Rüşd
LİTERA YAYINCILIK

İbn Rüşd Aristoteles'in eserlerine genelde iki tür şerh yazarken, 5 eserine üç tür şerh yazmış, bu eserlerden biri olan Peri Psûkhe üzerine küçük, orta ve büyük şerh olmak üzere üç ayrı yorum kaleme almıştır. Aristoteles felsefesinin kuşkusuz en önemli kitaplarından biri olan bu eserin anlaşılmasının tarihsel süreci içinde dahi biricik yolu, İbn Rüşd'ün yetkin yorumlarıdır. Önceki şarihlerin yorumlarını aşarak daha saf ve "orijinal" bir Aristoteles'i ya da başka bir deyişle bugünkü Aristoteles'i doğru bir şekilde ortaya koymayı hedefleyen İbn Rüşd, kendi yorumları ve tercihleriyle bu anlayışı ileriye taşımayı büyük ölçüde başarmış etkili bir filozoftur. Elinizdeki eserine Aristoteles'i yakından izleyerek nefs (psûkhe-anima) hakkında araştırma yapmanın yöntemini tartışarak başlayan ve peşinden de antik dönem filozoflarının nefsin ne olduğuna dair görüşlerini belirterek devam eden İbn Rüşd, özellikle Aristotelesçilik anlamında önemli bir ayrım sayılabilecek olan faal akıl hakkındaki görüşleriyle felsefe tarihi içindeki konumunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Nefsin cevherliği, güçleri, duyular ve duyuların yetileri gibi konuların ayrı ayrı ele alındığı Psikoloji Şerhi özellikle zihin felsefesi ve epistemoloji alanlarında çağdaş felsefeyle ilişkiler ve paralellikler kurulabilecek nitelikli bir felsefî yorum sunmaktadır. İbn Rüşd'ün daha önce yayınevimiz tarafından orijinal metniyle paralel bir şekilde yayınlanan Metafizik Şerhi ile beraber şimdi Türkçe çevirisini yayınlama imkanı bulduğumuz Psikoloji Şerhi, klasik psikolojinin anlaşılmasında baş yapıt olacak niteliğinin yanında doyumsuz bir felsefî okuma ve düşünme hazzını felsefe sever okurlara cömertçe sunmaktadır.

Kitapla İlgili Diğer Bilgiler

Çeviren: Atilla Arkan
Yayın Yılı: 2007
Orjinal Adı: Telhîsu Kitâbi'n-Nefs
İthal Kağıt
261 sayfa
16,5x23,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9756329405
Dili: TÜRKÇE

Bu haber toplam 4114 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.