1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Mükemmel Gizlenmiş Depresyon - Yeni Kitap

Mükemmel Gizlenmiş Depresyon - Yeni Kitap

Margaret Robinson Rutherford'un "Perfectly Hidden Depression" Kitabı Mükemmel Gizlenmiş Depresyon adıyla Türkçeye çevrildi. 163 sayfadan oluşan kitap özellikle mükemmeliyetçiliğin arkasına gizlenmiş depresyonu yeni bir olgu olarak ele alıyor.

A+A-

Klinik Psikolog Pelin Ardanıç tarafından çevirisi yapılan Mükemmel Gizlenmiş Depresyon kitabı Apamer Psikoloji yayınlarından çıktı. Pelin Ardanıç'ın akıcı ve anlaşılır dili ile Türkçe'ye çevirilen kitap Mükemmelliyetçi kişilere özgü bir depresyonun nedenlerini, etkilerini ve olası sonuçlarını ele alıyor. Kendine yardım serisi olarak tasarlanan kitap, bu depresyon türü ile ilgili okuyucuya farkındalık sağlamayı ve başa çıkma becerisi kazandırmayı hedefliyor. Hem uzmanlar hem de bu depresyon türüne sahip bireyler için oldukça zengin bir içerik vaka örnekleri eşliğinde sunuluyor. 

SATIN ALMAK İÇİN

ARKA KAPAK TANITIM YAZISI

Mükemmeliyetçi kişiler için güçlü ve kusursuz görünmek önemli.  Bize acı veren pek çok sorunla yüzleşmek yerine, iyi ve güçlü görünmek adına bu sorunların üstünü örtüyoruz. Yardım istemenin, üzülmenin ve zaman zaman başarısız olmanın zayıf bir kişilik olarak değerlendirildiği bir ortamda büyüdüyseniz bu kitap tam size göre. Üzülme hakkınızı elinizden alan ve sürekli güçlü görünmeniz gerektiğini size dayatan sayısız kişi, olay, davranış ve tutuma maruz kaldıysanız bu kitabı okumalısınız. 

Sizi sürekli eleştiren ve aşağılayan bir iç sese sahipseniz, ancak başkaları tarafından eleştirilmek sizi ürkütüyor ve tedirgin olmanıza neden oluyorsa… Yakın ilişkiler kurmakta zorlanıyor, insanların iç dünyanıza girmesine izin veremiyorsanız… Değerli hissetmek için başarılı olmanız gerektiğini düşünüyor ve aşırı sorumluluk alıyorsanız… Kendi acınızı ve kederinizi dikkate almıyor, öz-şefkat konusunda sorun yaşıyorsanız bu kitabı kendiniz için bir rehber olarak kullanabilirsiniz.

Güçlü olmanın mükemmel görünmekle mümkün olabileceğini bize yansıtan sayısız geri bildirim alıyoruz. Çoğu zaman bu geri bildirimlerin farkında bile değiliz. Gizli, maskelenmiş, hatta sinsi bir şekilde hayatımıza nüfus eden bu belirsiz karmaşa, çoğu insanın yaşamında telafisi mümkün olmayan travmalar ve hatta intihar ile sonuçlanabilmektedir. Yazarın “Mükemmel Gizlenmiş Depresyon” olarak nitelediği bu ruhsal çöküntüyle başa çıkmak için güçlü bir farkındalığa ihtiyacımız var. Depresyonunuzu maskeleyen mükemmeliyetçilikten nasıl kurtulabileceğinizle ilgili zengin bir içerik sunan bu prestijli kitapla daha konforlu, daha gerçek ve daha samimi bir yaşama adım atabilirsiniz.

Bu kitabı çevrenizde benzer sorunlar yaşayan insanlara yardımcı olmak için de okuyabilirsiniz. Çünkü bu insanlar depresif görünmüyor. Hayatın içinde çok aktifler ve mutlu görünüyorlar. Oysa bu insanlar, mükemmeliyetçiliğin kıskaçları arasında sessizce acı çekiyorlar.

Bir okuyucu MGD kitabını okuduktan sonra şunları söylüyor:

“Klasik depresyon kriterlerine uymuyordum. Eleştirilere karşı çok hassastım. Mükemmel görünme isteği kişiliğimin bir parçasıydı. Üzülmek benim için zayıf görünmekle eşdeğerdi. Yıllarca destek aldığım uzmanların, tanı ölçütlerine göre yaptıkları değerlendirmeler bana uymuyordu. Sonra bu kitapla karşılaştım. Dr. Margaret Rutherford’un bu kitabı beni anlatıyor ve sanki doğrudan benimle konuşuyordu.” E.N

Mükemmeliyetçiliğin arkasında oldukça organize bir şekilde gizlenen bu depresyon, insanların ihtiyaç duydukları profesyonel desteği almasını da engelleyebilmektedir. Rutherford, bu kitapta mükemmeliyetçiliğin arkasına sığınmış olan bu depresyonu kabullenmeye, farkındalık oluşturmaya ve başa çıkma becerileri geliştirmeye yönelik akıcı ve anlaşılır bir yol sunuyor.


SATIN ALMAK İÇİN


Eser Adı:  Mükemmel Gizlenmiş Depresyon
Yazar Adı: Margaret Robinson Rutherford
Çevirmen: Pelin Ardanıç
Grafik Tasarım: Zafer Güneş
Kâğıt/ İç Baskı: Avrupa 70gr
Kapak: Amerikan Bristol 300gr / parlak selefon
Basım Tarihi: Aralık 2020
Sayfa Sayısı: 163
Kitap Boyutları: 16,5x24cm
ISBN No: 978-605-06299-3-4


 

KİTABIN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Kitabın içeriği için tıklayınız.


kapak-on-001.jpg


kapak-arka.jpg

 

Bu haber toplam 27723 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.