1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Mesleklere ulusal standart geliyor

Mesleklere ulusal standart geliyor

Mesleki Yeterlilik Kurumu'nca, mesleki yeterliliği ulusal ve uluslararası düzeyde belirleyen meslek standartları hazırlanacak.

A+A-

AA - Standardı hazırlanacak meslekler, iş piyasasının ve eğitim kurumlarının öncelikli ihtiyaçları ve sektör komitelerinin önerileri dikkate alınarak Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulunca belirlenecek.

Ulusal Meslek Standartlarının Hazırlanması Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmelik, meslek standartlarının hazırlanması, onaylanması ve ulusal meslek standardı olarak yürürlüğe konulması ile mesleklerin, meslek standardı hazırlayacak kurum ve kuruluşların seçimi ve bunların çalışmasına ilişkin esasları belirliyor.

Tabiplik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mühendislik ve mimarlık meslekleri ile en az lisans düzeyinde öğrenimi gerektiren ve mesleğe giriş şartları kanunla düzenlenmiş meslekler bu yönetmeliğin kapsamı dışında tutuldu.

Standardı hazırlanacak meslekler, iş piyasasının ve eğitim kurumlarının öncelikli ihtiyaçları ve sektör komitelerinin önerileri dikkate alınarak Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulunca belirlenecek.

Meslek standartlarının şekli ve içeriği; uluslararası uygulamalar örnek alınıp, sektör komitelerinden de görüş alınarak yönetim kurulunca hazırlanacak "Meslek Standardı Formatı"na uygun olacak. Meslek Standardı Formatı, uluslararası uygulamalardaki değişiklikler dikkate alınarak hazırlama usulüne göre güncellenecek.
 

Bu haber toplam 2944 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.