1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Liselere Giriş Sistemi Değişti

Liselere Giriş Sistemi Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Gerçekleştirilen Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda Köklü Değişiklikler Yapıldı

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS) köklü değişiklikler yapıldı. Bu yıl gerçekleştirilecek sınavda uygulanacak esasları, “hurriyet.com.tr”ye açıklayan yetkililer, "Tercih edilen okul sayısının 12'den 20'ye çıkarıldığını, ek yerleştirme yapılmayacağını, Ortaöğretim Başarı Puanının yüzde 15'e kadar sınav puanına ekleneceğini” söylediler.  

Yeni bir sınav dönemi daha geliyor. Mevcut sistem, okulları bir kenara atmış adeta formalite haline getirmiş, “dershane merkezli” bir sistem yerleşmiş durumda. Bunu kırmak kolay olmayacak.

 

Öğrencinin okuldaki başarısını öne çıkarmak için hem Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) hem de Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nda (OKS) köklü değişiklikler için Milli Eğitim Bakanlığı önemli adımlar attı. ÖSS’de değişiklik için hazırladığı öneri paketini YÖK’e gönderdi. OKS’de ise sessiz-sedasız önemli yeniliklere gidildi.

Çocuğu ilköğretimde okuyan velileri çok yakından ilgilendiren bir konuyu kısa süre önce bu köşede duyurmuş, ÖSS’de olduğu gibi, ilköğretimde de  öğrencinin başarısının belli bir oranda OKS puanına yansıtılması için çalışma yapıldığını, uygulamanın gelecek sınav dönemine yetiştirilmesi için çalışıldığını vurgulamıştım.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, bu konuda beklenenden daha kısa sürede çalışmasını tamamladı. Talim ve terbiye Kurulu, sınav yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Değişik birimlerin temsilcilerinden oluşan komisyon da, uygulamanın esaslarını ele aldı ve herhangi bir haksızlığa meydan verilmemesi için titiz bir çalışma yürüttü. Şu günlerde yaklaşık 30 kişilik bir uzman grubu bir araya gelip, OKS kılavuzunu hazırlayacak ve bu kılavuzda yer alan esaslara göre gelecek sınavda yerleştirme yapılacak.

BAŞARI NOTU YÜZDE 15’E KADAR EKLENECEK

 ÖSS’de, ortaöğretim başarı puanı son derece önemli. Öğrencinin geleceği bazen bu puanla değişiyor. ÖSYM Başkanlığı tarafından ÖSS’de uygulanan ve son derece yararlı olduğu eğitimciler tarafından dile getirilen sistem, OKS’de niçin uygulanmasın?

 

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in talimatıyla bunun ön çalışması yapıldı ve “çok yararlı olur” raporu düzenlendi. Madem öğrenci açısından yararlı bir sistemse bu niçin şimdi değil de, bir sonraki yıla bırakılsın… İşte, çalışma hemen başlatıldı, yeni sınav döneminde de uygulanması kararlaştırıldı.

İşte, yeni sistemle ilgili yetkililerinden edindiğim yeniliklerden bazıları: 

 

EN AZ 50 PUAN FARK

OKS'ye katılan adaylara yüzde 15'e kadar, ilköğretim başarı puanı eklenecek. En başarılı öğrenci ile başarı oranı düşük öğrenci arasında yaklaşık 50 puan fark olacak. Okulların başarı puanı da kendi aralarında derecelendirilecek. Bunun ayrıntıları kılavuzda yer alacak, başarı puanının kademelendirilmesi o okuldaki öğrencinin başarısına göre gerçekleştirilecek. Örneğin, sınavda 500 puan alan ve diploma notu 5 olan öğrencinin puanı 575 olarak işlem görecek.

TERCİH SAYISI 12’DEN 20’YE ÇIKARILDI

OKS’ye katılan öğrencilerin Fen, Anadolu ve Anadolu Meslek Liseleri tercihi 12 okuldan 20 okula çıkarıldı. Öğrencinin tercihi yeni düzenlemede daha da önem kazanıyor. Çünkü, daha önce öğrenci tercihlerini yaptıktan sonra değiştirme olanağına sahipti. Yeni düzenleme, bu değişikliğe olanak vermiyor.O yüzden tercihler yapılmadan önce çok iyi araştırma yapılması ve araştırmalar yapıldıktan sonra tercihlerin yapılması gerekiyor. Veli ve öğrencinin daha sağlıklı tercih yapabilmesi için de bazı düzenlemeler yapılıyor.

 

EK YERLEŞTİRME ESKİ SİSTEMDEN FARKLI

Mevcut uygulamada birinci yerleştirmeden sonra boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılıyordu. Ek yerleştirmeden sonra geçen yıl veliler üçüncü yerleştirmeyi ısrarla istemesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı haklı olarak bu yerleştirmeyi yapmadı. Sonuçta aralarında ünlü okulların da bulunduğu Anadolu liselerinde yaklaşık 5 bin kontenjan açığı oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kararlı tutumu, haksızlıklara yol açan bir sistemin de artık kapatılmasını sağladı.

Yeni düzenlemede ek yerleştirme geçen yıllardan uygulanan sistemden daha farklı hale getirildi. Buna göre birinci yerleştirme yapıldıktan sonra, öğrenci yerleştiği okuldan bir üst sıralamadaki okulda boş kontenjan bulunması halinde, o okula yerleşmesi mümkün olacak. Böylece, boş kontenjan kalması önlenmiş ve her öğrenci boş kontenjan bulunması halinde bir üst tercihine girme olanağına da kavuşmuş olacak.

 

SINAV TÜRÜ İKİYE İNDİRİLDİ

OKS’ye katılan öğrencilerden, girmek istedikleri sınavlara göre ücret alınırken, yeni düzenlemede öğrenci hangi sınava katılırsa katılsın bir sınav için sınav harcı alınacak ve bunun dışında bir ücret talep edilmeyecek. Mevcut uygulamada OKS’de 5 ayrı puan türü kullanılmasına rağmen, yeni düzenlemede puan türü ikiye indirildi. Buna göre Fen liselerine girecek öğrencilerin puan türü "Matematik-Fen", diğer okullara girişte ise "Türkçe-Matematik" puanı esas alınacak. Fen lisesi puan türüyle öğrenci fen liselerine girememesi halinde, aynı puan türüyle Anadolu liselerine girebilmeleri de mümkün olacak.

ÖZEL OKULLAR 

Sınavla öğrenci almak isteyen özel öğretim kurumlarına girişte öğrencinin ham puanı hesaplanacak, bu öğrencilerin hangi özel okullara yerleştirileceği Özel Okullar Birliği tarafından ya da her özel okul kendi koşullarını açıklayacak. Yani özel okullara yerleştirme Milli Eğitim Bakanlığı’nın dışında olacak, bakanlık sadece sınavı gerçekleştirmiş olacak.

EĞLENCELİ WEB SAYFASINDA YÜZDELİK DİLİMLER  

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin tercihlerini daha sağlıklı yapabilmeleri için web sitesi oluşturulacak ve bu sitede hangi fen, Anadolu, Anadolu meslek liselerine önceki sınavda kaç puanla öğrenci alındığı, yüzdelik dilimleri de yer alacak. Öğrenci, tercihini yapmadan bu okullar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olacak.

 

Öğrenciyi gerilimden kurtarmak için değişik yöntemler uygulanacak. Web sayfasında karikatürler, fıkralar, animasyonlar olacak ve öğrenci eğlenceli bir ortamda tercihini yapacak. Bunun için uzmanlar tarafından yürütülen çalışmanın da sonuna gelindi.

 

Kuşkusuz önümüzdeki günlerde yeni düzenlemenin tüm ayrıntıları ortaya çıkacak. 10 Haziran’da gerçekleştirilecek sınava yaklaşık 850 bin civarında öğrenci katılacak. Bu zorlu sınavın hazırlıkları yoğun bir biçimde sürdürülüyor.

Dershanecilerin duayeni olarak bilinen Ali Tunç’a, yeni düzenlemeleri anlatıp, görüşünü sordum. Tunç, bu düzenlemelerin bazı eksikliklerine rağmen son derece yerinde olduğunu belirtti, velilerin öğrencinin çalışmasını sınav yılına bırakmadan okuldaki durumunu daha yakından ilgilenmesi açısından da önemli olduğunu vurguladı.

haberler.com

Bu haber toplam 3125 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.