1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. 'İnsan İlişkileri ve Hoşgörü' Konferansı

'İnsan İlişkileri ve Hoşgörü' Konferansı

Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü (Ram) Alican Usta, "Toplumda Ne Kadar Çok Hoşgörü Olursa O Kadar Az Şiddet, Ne Kadar Az Hoşgörü Olursa O Kadar Çok Şiddet Çok Olur" Dedi.

A+A-

İHA - Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü (Ram) Alican Usta, Toplumda Her Zaman Hoşgörüye İhtiyacın Olduğunu Belirterek, "Toplumda Ne Kadar Çok Hoşgörü Olursa O Kadar Az Şiddet, Ne Kadar Az Hoşgörü Olursa O Kadar Çok Şiddet Çok Olur" Dedi.


Canik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen 3. Ramazan Kültür Etkinleri'nde 'İnsan İlişkileri ve Hoşgörü' konulu bir konferans veren Alican Usta, insanların iyi ilişki kurması ve kurulan ilişkinin devamı için mutlaka hoşgörüye ihtiyacın olduğunu söyledi. İnsanın sosyal bir varlık olduğunu ve mutlaka çevresiyle ilişki kurmak zorunda olduğunu ifade eden Alican Usta,

"İşte insanları bir arada tutan, yaşamasını sağlayan bir takım kurallar vardır. İnsanları bir arada tutan en  önemli unsurlardan bir tanesi hoşgörüdür. Hoşgörü, vurdum duymazlık ve bananecilik gibi algılamamalı. Hoşgörü olmazsa, toplumsal ve insani ilişkilerimizi yürütmemiz mümkün değildir. Her nerede olursa olsun insani ilişkiler doğru veya yanlış gibi keskin ve katı değildir. Hoşgörülü olarak çevremizde bizden başka insanların da var olduğunu ve onlarında bizden farklı düşünebileceklerini kabullenmek lazım. Şunu hiç unutmayalım; herhangi bir olayda hiç kimse yüzde 100 haklı veya haksız değildir. Mutlaka ikisinde de haklılık ve haksızlık payı vardır. Hoşgörülü olmazsak evde, yolda, araçta ve iş yerlerinde ilişkilerimizin doğru bir şekilde yürümesi mümkün olamaz. Toplumumuzda her zaman hoşgörüye ihtiyacımız vardır. Toplumda ne kadar çok hoşgörü olursa o kadar az şiddet, ne kadar az hoşgörü olursa o kadar çok şiddet çok olur. Bunu hiç bir zaman unutmamalıyız" dedi.

İnsan ilişkilerini düzenleyen bir başka konunun ise sevgi olduğunu, sevginin hoşgörüsüz, hoşgörünün ise sevgisiz olamayacağını ifade eden Usta, "Karşımızdaki insanı ne kadar seversek, onu incitmemek ve kırmamak için özen gösterir ilişkilerimizi sürdürürüz" diye konuştu.

Türk toplumu olarak her gidilen ortamda mutlaka bir şeylerin eleştirildiğini ve bu yüzden de eleştiri toplumu haline gelindiğinin altını çizen RAM Müdürü Usta, "Her konu karşısında tonlarca eleştiri yapıyor ve ondan sonrada 'aman banane deyip' işin içinde çıkıyoruz. İnsan olarak hepimizin çok büyük eksiklikleri var. Hiç kimse dört dörtlük değil. Hayatımıza eleştirel gözle baktığımızda daha da bir karmaşık ve çıkmaz hale getiriyoruz. Varolan her şeyi daha da kötüye götürüyoruz. Oysa güzel bir söz ve iyi olan yönleri övme, hayatımızı daha da güzelleştirecektir" şeklinde konuştu.

Canik Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde yapılan etkinliğe Canik Belediye Başkanı Osman Genç, okul müdürleri, meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

 

Bu haber toplam 8183 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.