1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. DPY-B sınavına başvurular uzatıldı

DPY-B sınavına başvurular uzatıldı

İlköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin girebileceği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (DPY-B) başvurular bugün sona eriyor.

A+A-

HABER7 - İlköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin girebileceği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (DPY-B) başvurular Cuma günü sona ermişti.

Ancak yurt genelinde etkili olan olumsuz hava koşulları nedeniyle başvurular bakanlık tarafından uzatıldı. konuyla ilgili olarak Milliyet Gazetesi inter sitesinde yer alan haber şöyle:

"İlköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin girebileceği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (DPY-B) başvurular 29 Şubat’a kadar uzatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen yazıda 2008 yılında ilk defa gerçekleştirilecek olan ve Ortaöğretime Geçiş Sistemi içerisinde yer alan "Seviye Belirleme Sınavı" ile 6. ve 7. sınıflar Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı" başvuru süresinin, Bakanlığın internet sayfasında yer alan "Ortaöğretime Geçiş Sistemi Seviye Belirleme Sınavı ve 6. ve 7. Sınıflar Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı e-Kılavuz"nda yer aldığı şekliyle 22 Şubat 2008 tarihinde sona ereceğinin bilindiği hatırlatıldı.

Yazıda şunlar kaydedildi:
"Ancak, yurdumuz genelinde etkili olan olumsuz hava şartları sebebiyle bazı il ve ilçe merkezlerinde eğitime ara verilmiş ve ayrıca banka bulunmayan köy ve kasabalardan ilçe merkezlerine ulaşım gerçekleşememiştir. Bu sebeple çok sayıda öğrencimizin bankaya yatırılması gereken başvuru ücretini yatıramaması gibi bir takım olumsuzlukların meydana geldiği, başvuru yapamayan aday velilerinin
bakanlığımıza müracaatlarından anlaşılmaktadır.

Adayların mağdur olmamaları ve başvurularını rahatlıkla yapabilmeleri için ’Seviye Belirleme Sınavı’ ile ’6. ve 7’nci Sınıflar Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’ başvuru süresi 29 Şubat 2008 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmıştır."

Sınavlara katılmak isteyen öğrencilerin velileri, öğrencinin T.C kimlik numarasıyla Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankası şubelerinden birine 10 YTL sınav ücreti yatıracak. İki sınav için ayrı ayrı ücret yatırılmayacak. Öğrencinin, sınav ücretinin yatırıldığını gösterir dekontu saklaması gerekiyor. Sınav ücretini yatırmak SBS'ye başvurmuş olmak için yeterli sayılacak.

DPY-B için ise başvurular Milli Eğitim Bakanlığının http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinden yapılacak. Bu öğrencilerin başvuru bilgileri ve DPY-B ile ilgili belgeleri kontrol edildikten sonra okul müdürlüğü tarafından elektronik onaylama yapılacak.

2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu kapsamına giren öğrencilerden ise sınav ücreti alınmayacak. Bu öğrencilerin başvuru işlemleri, okul müdürlüğü tarafından e-okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

-YURT DIŞINDA BULUNAN ÖĞRENCİLERİN BAŞVURUSU-

KKTC vatandaşı olan öğrenciler ile Türkiye'de öğrenim gören T.C. vatandaşı olmayan öğrenciler, e-okul sisteminde kayıtlı olan geçici numaralarıyla bankaya sınav ücretini yatırabilecek. Yurt dışından sınava başvuracak öğrencilerin 10 YTL sınav ücretini Ziraat Bankası A.Ş. Beşevler Şubesi 5495221-5001 No'lu hesabına yatırması gerekiyor.

Yurt dışında MEB'e bağlı olmayan okullarda eğitim gören (e-okul sisteminde yer almayan) 6. veya 7. sınıf öğrencileri ise http://www.meb.gov.tr ile http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan 2008 SBS-Yurt Dışı Başvuru Talep Formu'nu dolduracak. Form, çıktısı alınıp imzalanarak ve ilgili makama onaylatılarak başvuru süresi içinde ''MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Açık Öğretim Kurumları Daire Başkanlığı- 06500 Teknikokullar/Ankara'' adresine gönderilecek. Faksla veya e-posta hizmeti yoluyla gelen formlar kabul edilmeyecek.

SBS ve DPY-B, ilköğretim 6. sınıflar için 21 Haziran 2008, 7. sınıflar için 22 Haziran 2008 tarihlerinde birlikte yapılacak.

Bu haber toplam 3549 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.