1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Çözüm Odaklı Oyun Terapisi - Kitap

Çözüm Odaklı Oyun Terapisi - Kitap

Elizabeth Kjellstrand Hartwig tarafından kaleme alınan Çözüm Odaklı Oyun Terapisi kitabı Apamer Psikoloji Yayınlarından çıktı. 12 Bölümden oluşan kitap klinisyenler için çözüm odaklı terapinin gücünü oyun seanslarında kullanma imkanı sunuyor.

A+A-

Çevirisini Uzman Psikolog Ezgi Turhan'ın üstlendiği Çözüm Odaklı Oyun Terapisi kitabının Türkçe Editörlüğünü Klinik Psikolog Pelin Ardanıç yaptı. Elizabeth Kjellstrand Hartwig tarafından kaleme alınan Çözüm Odaklı Oyun Terapisi kitabı Oyun Teapisinde güçlü yanları temel alan bir yaklaşım üzerine inşa edilmiş. Klinisyenler için başvuru ve uygulama kaynağı olarak tasarlanan eserde, çözüm odaklı yaklaşımın teorik alt yapısı ile beraber uygulama süreçlerinde kullanılmak üzere oldukça çeşitli ve zengin formlara yer verilmiş. Yayıncı kuruluş tarafından kitabı satın alanlar için uygulama formları pdf olarak paylaşılıyor. 


Çözüm Odaklı Oyun Terapisi

Çözüm Odaklı Oyun Terapisi, oyun terapisi süreci ile çözüm odaklı terapiyi harmanlayan mükemmel bir yaklaşımdır. 

Bu kitap, Çözüm Odaklı Oyun Terapisinin (ÇOOT) temel kavramlarını ve prensiplerini tanımlamaktadır. Bunu yaparken de çocuğun güçlü yanlarına ve kaynaklarına odaklanıyor. Yazar, Çözüm Odaklı Oyun Terapisine nörobiyolojik ve gelişimsel bir temel sunarken aynı zamanda oyun terapisi sürecinde uygulayıcılara rehberlik ediyor. Yönlendirici  olmayan yaklaşımdan, çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarına dayalı olan yönlendirilmiş ve aktivite temelli bir yaklaşıma nasıl geçiş yapılabileceği konusunu aydınlatıyor. Kitabın bölümlerinde, bu yaklaşımı her yaştan çocuğa ve ailelerine uygulamak için gerekli olan 12 temel beceri anlatılmaktadır. Yazar, güçlü yanları temel alan bir yaklaşımdan yararlanarak, ÇOOT’un temel tekniklerini dışavurumcu şekilde kullanmanın yollarını da sunuyor. Bu teknikler arasında; mucize soru, derecelendirme, istisnaları bulma ve seans sonu geribildirimi vardır. 

Klinisyenler bu kitaba sahip olarak; her yaştan çocuk ve onların aileleri için kullanabilecekleri bir dizi müdahale ve stratejiyi öğrenmiş, çalışma sayfaları ve bilgilendirme formları gibi materyalleri elde etmiş olacaklar.


SATIN ALMAK İÇİN

https://www.psikolojistore.com/cozum-odakli-oyun-terapisi


KİTAPTA NELER VAR

İLK 15 SAYFA İÇİN TIKLAYINIZ


Kitabın Yazarı

lizabeth Kjellstrand Hartwig, PhD,  Teksas Eyalet Üniversitesi’nin Profesyonel Danışmanlık Programı’nda doçent doktordur. Üniversite bünyesinde; oyun terapisi, hayvan destekli danışmanlık, evlilik ve aile terapisi dersleri veriyor. 

Onaylı Oyun Terapisti ve Süpervizörü olan Dr. Hartwig, Teksas Oyun Terapisi Derneğinin eski başkanıdır. Oyun Terapisi Derneğinin yönetim kurulunda yer almaktadır (10/2020–10/2023). Oyun terapisi alanındaki araştırmaları teorik olarak kanıtlanmış yaklaşımlara, çocuk ve gençlere faydalı olan müdahalelere dayanır. Kuklalarla oyun terapisi, süpervizyonda kum tepsisi kullanımı hakkında yazılar yazmıştır. 2017’de oyun terapisinde üstün hizmetlerinden dolayı Nancy Guillory Ödülü’ne layık görülmüştür.

Birleşik Krallık, Fransa ve Avustralya dahil pek çok ülkede bölgesel, ulusal ve uluslararası konferanslarda oyun terapisi ve hayvan destekli danışmanlık konularında sunumlar yapmıştır. Dr. Hartwig’in Teksas, New Braunfels’de bulunan Pawsitive Family Counseling, LLC isimli bir merkezi vardır. Burada terapi köpekleri Ruggles ve Holly ile çalışmalarını sürdürmektedir. 

KİTABIN KÜNYESİ

Kitabın Adı: Çözüm Odaklı Oyun Terapisi
Orijinal Adı: Solution-Focused Play Therapy
Yazar: Elizabeth Kjellstrand Hartwig
Çeviri: Uzman Psikolog Ezgi Turhan  -  Çeviri Editörü: Klinik Psikolog Pelin Ardanıç
Sayfa: 280
Kağıt: Avrupa Kitap Kağıdı 60 Gr
Kapak: Amerikan Cilt 260 Gr Bristol Parlak Selefon
ISBN: 978-605-73628-5-8
APAMER Psikoloji Yayınları 1. Baskı Aralık 2022 


cozum-odakli-on-kapak.jpg

Bu haber toplam 2461 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.