1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Boy ve kilo sorusu ilk defa ÖSS kılavuzunda

Boy ve kilo sorusu ilk defa ÖSS kılavuzunda

Sınavın rahat bir ortamda geçmesi için adaylar ÖSS başvuru formlarında boy ve kilolarını belirtecekler. Cep telefonu ile sınava gelmek iptal nedeni sayılacak

A+A-

AŞKAM & Aktüel Psikoloji

ÖSS’ye bu yıl başvuracak adaylar, sınav sırasında rahat etmek için boy ve kilolarını da başvuru formunda belirtecekler. Bu yeni uygulamayla adayların boy ve kilolarına uygun sıralarda oturtulması amaçlanıyor 2008-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nda da yer alan yeni kurallardan biri “boy ve kilo’’ ile ilgili. Adayları boy ve kilolarına uygun sıralarda oturtarak sınav sırasında rahat etmelerini amaçlayan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), adayların bu bilgilerini başvuru formunda belirtmelerini istiyor.

Bu yıldan itibaren uygulamaya konulan bir diğer yenilik ise randevu sisteminde. Adaylar önceki yıllardaki gibi bankaya sınav ücretini yatırdıktan ancak 2 gün sonra başvuru randevusu almak yerine artık başvuru randevusundan hemen önce sınav ücretini yatırabilecekler. Böylece ÖSS’ye başvurmak için 2 gün beklemeye gerek kalmayacak.

CEP TELEFONUYLA SINAVA GİRMEK İPTAL NEDENİ

Cep telefonlarıyla ilgili sıkıntı yaşayan ÖSYM, bu yıldan itibaren “kesin çözüm getiren’’ bir uygulama yapacak. ÖSYM, kılavuza “Cep telefonu yanında olan adaylar 2008-ÖSS’de kesinlikle sınav binalarına alınmayacaklardır’’ uyarısı koydu. Bundan önce adaylar cep telefonlarını yanlarında getirip sınav bina sının kapısında görevlilere teslim ediyorlardı.

FOTOĞRAF UYARISI

Başvuru sırasında adayların fotoğraflarının eskiden olduğu gibi web kamera ile elektronik ortama aktarılacağı belirtilen 2008 ÖSYS Kılavuzu’nda, şöyle denildi:

“Bu fotoğrafın, cepheden, başı açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde çekilmiş olması gerektiğinden başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü, bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çektiği takdirde salon başkanının sizi sınava almaya bileceğini göz önünde bulundurunuz.’’ Bu arada kopya çekilmemesi için de adaylar kılavuzda uyarıldı.

Başörtülü Resim İçin Nihai Karar 13 Mart'ta

13 Mart'ta toplanacak Yök genel kurulu son anayasa değişikliğini esas alarak Başörtülü resim konusunda nihai kararı verecek.

Puan türü değişikliği

2008-ÖSS’de bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirildi. İşletme Bilgi Yönetimi’nin EA-2 olan puan türü EA-1, Reklamcılık programının EA-2 olan puan türü SÖZ-2, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi programının EA-1 olan puan türü EA-2, Arkeoloji programının SÖZ-2 olan puan türü EA-2 olarak değiştirildi.Bu arada, Dünya Dinleri (SÖZ-2), Gastronomi (SÖZ-1), İnsan Kaynakları Yönetimi (SAY-1, SAY-2), Yaygın Din Öğretimi ve Uygulamaları (SÖZ-1), Sanat Tarihi ve Müzecilik (SÖZ-2), İnsan Kaynakları Yönetimi (EA-1, EA-2) yeni programlar olarak kılavuzda yer aldı.

Bu haber toplam 2662 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.