1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Bir yıllık eğitim performansı ilk güne bağlı

Bir yıllık eğitim performansı ilk güne bağlı

Çocuğunuzun bir yıllık eğitim performansı ilk güne bağlı

A+A-


Bugün sizin için herhangi bir gün olabilir; ama çocuğunuz için önemli bir dönüm noktası. Onun daha baştan okuldan soğumasını istemiyorsanız neleri yapıp, neleri de yapmamanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekiyor. 

Herkesin hatıralarında farklı yer etse de ilkokulun ilk günü birçok kişi için benzer duyguları çağrıştırıyor. Ev ortamından uzaklaşan çocuk, kendisiyle belki de ilk kez baş başa kaldığı bu günde büyük endişeler yaşıyor. Çünkü bir birey olduğunu ilk kez bu kadar derinden hisseden çocuk için okul yeni bir hayat ve farklı bir ortam anlamına geliyor. Çocuk, bu dönemde ailenin doğru yaklaşımıyla kendi ayakları üstünde durabilmeyi, ailesinden ayrı kalabilmeyi, verilen sorumlulukları yerine getirebilmeyi, öz bakımını yapabilmeyi ve sosyal hayata uyum sağlamayı kolaylıkla öğrenebiliyor. Ebeveynlerin yanlış tutumu ise ilköğretime başlayacak çocuklara 'ayrılık acısı' yaşatarak bir eğitim döneminin heba olmasına neden oluyor. Ailelerin ilk gün sevinçli, rahat ve sakin olması, yeni bir başlangıç yapacak çocuğa büyük bir güven veriyor. Özellikle annelerin duygusal davranışlardan uzak durarak kesinlikle ağlamaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, o gün çocuğun makul isteklerine olumlu yaklaşılmasını tavsiye ediyor. Öte yandan, uzun bir tatilin ardından okula dönen çocuklarda da eski sorumluluklarını tekrar kazanmada belli sıkıntılar yaşanabiliyor. Her iki durumda da çocukların bu yeni tempo artışına daha kolay uyum sağlayabilmeleri için anne-babaların duyarlı olması şart. Ailelerin bu süreci önceden planlaması gerektiğini belirten Memorial Hastanesi Pedagogu Dr. Melda Alantar, bu dönemi kolay atlatmak için ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

Okulun ilk gününde aileler nasıl davranmalı?

Uyku ve yemek saatlerini düzenleyin.

Televizyonu kademeli olarak geri plana çekin. Boyama, yap-boz vb. gibi etkinliklere yönlendirin.

Arkadaşlarıyla okul dışında da program yapmasını destekleyin.

Ev ödevlerini yaabilmesi için uygun mekan hazırlayın.

Beslenme çantalarını geceden hazırlayın. Basit şeyleri çocuklar kendisi hazırlayabilir.

Çalar saati ayarlayın. Çocuklar sabah kalkabilmek için çalar saatlerini kendileri de kurabilirler.

Okul sonrası saatleri planlayın. Eve döndüğünde sizi bulamadığı zaman ne yapması gerektiğini baştan anlatın.

İlk haftalar aşırı tepki vermeyin. Özellikle yuvaya, birinci sınıfa başlayan çocuklar ayrılık endişesi veya çekingenlik yaşayabilirler.
 
Nergihan Çelen

ZAMAN GAZETESİ

Bu haber toplam 2729 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.