1. HABERLER

  2. SINAV HABER

  3. 2008-ÖSYS EK YERLEŞTİRME BASIN DUYURUSU

2008-ÖSYS EK YERLEŞTİRME BASIN DUYURUSU

2008 Ekyerleştirmelerle ilgili ÖSYM'nin web sitesinde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan İmzalı bir basın duyurusu yayımlandı. Basın duyurusunun Ayrıntıları şöyle:

A+A-

T.C.

YÜKSEKÖĞRETİM  KURULU

ÖĞRENCİ  SEÇME  VE  YERLEŞTİRME  MERKEZİ

 

BASIN DUYURUSU

(07.10.2008)

 

2008-ÖSYS EK YERLEŞTİRME

2008-2009 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan,  yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2008-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.

Adaylar “2008-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’nu 8-13 Ekim 2008 tarihleri arasında ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile satış noktalarından 3,00 YTL karşılığında satın alabilecekler ve 8 Ekim 2008 tarihinden itibaren ÖSYM’nin internet sitesinde de görebileceklerdir. Adaylar kılavuz ücreti ile tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3,00 YTL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyeceklerdir. Posta ile Merkezimize gönderilen Tercih Formları işleme alınmayacaktır. ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile Kılavuz satış noktalarının adresleri gazete ilanında ve ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacaktır.

Tercih işlemi Başvuru Merkezi aracılığıyla veya kişisel olarak  internet üzerinden 8-13 Ekim 2008  tarihleri arasında yapılacak ve bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır.

2008-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2008-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretimin Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirme de kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebilecektir.

b) Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo-3B’deki önlisans programlarını yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tarafından tercih edilebilecektir. Tablo-3A’daki önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

2008-ÖSYS’de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan açıköğretimin kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar da 2008-ÖSYS ek yerleştirmeye başvuracaklardır. Bu adaylar Tablo-3A’dan kendi alanları ile ilgili programları tercih edebilirler. Tablo-3A, Tablo-3B , Tablo-4 ve ek yerleştirme kurallarına  ilişkin bilgiler 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Genel lise mezunları ek yerleştirme için Tablo-3A’da yer alan önlisans programlarını da tercihleri arasında gösterebilecekler ve ilgili yasa gereğince meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınmak koşulu ile yerleştirilebileceklerdir.2008 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da 2008-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilirler.

Ek yerleştirme işlemleri, 2008-ÖSS Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu, 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları  Kılavuzu ile 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

 

Prof. Dr. A. Ünal YARIMAĞAN

ÖSYM Başkanı

Bu haber toplam 6419 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum