1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. 2008 ÖSS ye Daha Az kişi Giriyor

2008 ÖSS ye Daha Az kişi Giriyor

4 yıla çıkarılan ortaöğretimde bazı lise türleri dışında bu yıl mezun verilemeyecek olması nedeniyle ÖSS'ye girecek aday sayısında 400-500 bin azalma bekleniyor

A+A-

       TV8 - ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 4 yıla çıkarılan ortaöğretimde bazı lise türleri dışında bu yıl mezun verilemeyecek olması nedeniyle ÖSS'ye girecek aday sayısında 400-500 bin azalma beklediklerini belirterek, ''Bu nedenle bu yıl taban puanlarında bir miktar farklılıklar olabilir'' dedi.

      Yarımağan, yaptığı açıklamada, 2008-ÖSS'ye yaklaşık 1 milyon 200 bin adayın katılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

      Ortaöğretimin 4 yıla çıkması nedeniyle bazı lise türleri dışında bu yıl mezun verilemeyeceğini anımsatan Yarımağan, bu nedenle bu yıl ÖSS'ye girecek aday sayısında 400-500 bin civarında azalma beklediklerini kaydetti. Başvuru sayısının azalmasının sınava bu yıl girecek adayların üniversiteyi kazanma şansını artırıp artırmayacağı sorusuna Yarımağan, şu yanıtı verdi:

      ''Tabii artırır. Geçen yılki kontenjanlar Açıköğretim hariç 430 bin civarındaydı. Bu yıl bu sayının azalmayacağını, hatta bir miktar artacağını söyleyebiliriz. Sınava giren aday sayısı da daha az olacağı için, bu yıl başvuran adayların üniversiteye gitme şanslarının geçen yıla göre ve bundan sonraki yıllara göre daha yüksek olacaktır. Geçen seneye göre yüzde 25 daha şanslılar. Ancak bu sadece bu yıla mahsus bir durumdur.''

      Başvuru sayısının azalması nedeniyle taban puanlarında bir yükselme veya düşme olup olmayacağı sorusuna Yarımağan şu karşılığı verdi:

      ''Biz sıralama yaptığımıza göre puanlar da ortalamalara göre belirleniyor. Bu yıl sınava girecek kitle farklı olacağı için aslında bu yılın taban puanları geçen yıllardan bir miktar farklı olabilir. Bu yönde ayrıntılı bir çalışma yapmadığım için şimdiden artar ya da eksilir diye birşey söyleyemiyorum ama önemli olan sıralamadır. Puanın mutlak değerinden çok adayın başarı sırasıdır. Aday kitle içinde 10 bininci mi, 20 bininci mi o önemlidir, puan o kadar önemli değildir. Bu yıl puanlarda bir miktar farklılıklar olabilir.''

      -''SINAV ÜCRETİLERİ ARTMAYACAK''-

      Yarımağan, ÖSS ve YDS ücretlerinde artış yapılmamasına ilişkin YÖK'e öneride bulunacaklarını bildirdi. Son birkaç yıldır çok fazla artış yapmadıklarını, geçen yıl tercihlerden ücret alma uygulamasına da son verdiklerini kaydeden Yarımağan, önerilerinin kabul edilmesi halinde bu yıl da geçen yılki fiyatların geçerli olacağını söyledi. Yarımağan, ''Bu fiyatlar YÖK Genel Kurulu'nda onaylanacak. Bizim önerimiz fiyatların yükselmemesi yönünde. Yani sadece ÖSS'ye girecek adaylar 40 YTL, ÖSS ile birlikte YDS'ye girecekler 50 YTL, sadece sınavsız geçişe başvuran adaylar da 10 YTL ödeyecek. Tercihler sırasında da ücret alınmayacak'' dedi.

      İşlemleri internet üzerinden gerçekleştirdiklerini anımsatan Yarımağan, bundan dolayı masraflarının azalması nedeniyle ücretleri artırmadıklarını söyledi.

      -ÖSS'YE BAŞVURULAR GELECEK AY YAPILACAK-

      2008'de yapılacak ÖSS takviminin de YÖK Genel Kurulu'nun onayından sonra kesinleşeceğini ifade eden Yarımağan, sınavın 15 Haziran 2008 Pazar günü yapılmasının planlandığını, başvuruların da şubat-mart aylarında alınacağını bildirdi. Yarımağan, başvuruların geçen yıl olduğu gibi internet üzerinden alınacağını belirtti. ÖSS'ye bu yıl girecek adaylar ''standart'' uygulamalarla karşılaşacak. Bu yıldan itibaren adaylara dağıtılacak soru kitapçığının türleri, oturacakları sıralar ve bu sıraların aralarındaki mesafeler, salon başkanlarına bırakılmak yerine ÖSYM'nin merkezinden belirlenecek. Adaylar binaya da cep telefonu getiremeyecekler.

      ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, bu yıl uygulamaya başlayacakları ''Sınav Merkezi Otomasyonu Projesi''ni anlattı.

      Hazırlıklarına geçen yıl başlanan projenin uygulama aşamasına geldiğini ifade eden Yarımağan, projenin, sınav esnasındaki oturma düzenini ve hangi adaya hangi kitapçık türünün dağıtılacağını merkezden belirlemeyi, dolayısıyla hem kopya çekilmesini tamamen önlemeyi hem de adaylara kolaylık sağlamayı amaçladığını belirtti.

      -''KOLÇAKLI SANDALYE, ALÇAK SIRA KULLANMAYACAĞIZ''-

      Bu çerçevede, ÖSYM'nin sınav yaptığı yaklaşık 200 bin sınav salonunun ve tüm okulların bilgilerinin elektronik ortama aktarıldığını kaydeden Yarımağan, şöyle konuştu:

      ''Biz bundan önce sınav yapılan salonların bilgilerine çok hakim değildik. Sadece kapasitelerini biliyorduk. Bu proje kapsamında sınav yapılan tüm salonların bilgilerini aldık. Şimdi o salondaki, o sınıftaki sıranın türünden tutun, yüksekliğine, birbirlerine olan mesafelerine, salonun boyutlarına kadar tüm bilgilere sahibiz. Yani sınıfta masa mı var, sıra mı var, sandalye mi var, sıranın üstünün yüzeyi iyi mi kötü mü, sıraların arasındaki mesafeler ne kadar, sınıfın büyüklüğü ne kadar, sınıfın perdesi var mı, okulda kaloriferi, jeneratörü var mı, okula ulaşım kolay mı zor mu bütün bu bilgilere elektronik ortamda sahibiz. Bu bilgilere sahip olduğumuz için de bir sınav için uygun olmayan salonları kullanmayacağız bu seneden itibaren. Eğer mecbur değilsek kolçaklı sandalyeleri bulunan veya adaylar için çok alçak olan ilkokul 1. sınıfların sıralarını kullanmayacağız. Yine mecbur değilsek, ulaşımı zor, gürültülü yerlerdeki sınav salonlarını kullanmayacağız.''

      Bu bilgilerin adayların oturma düzeni ve onlara dağıtılacak kitapçık türlerini belirlemede kullanılacağını belirten Yarımağan, böylece kopya çekmenin tamamen engellenmesini hedeflediklerini vurguladı.

      -''STANDART GETİRECEĞİZ''-

      Yarımağan, şunları söyledi:

      ''Adayların oturma yerlerinin planlamasını ve soru kitapçıklarının dağıtımını da Ankara'dan yani merkezden yapacağız. Salon başkanlarına inisiyatif bırakmayacağız. Örneğin, 20 kişilik bir sınıfta 7 numaralı adayın nereye oturacağını ve o adaya hangi kitapçık türünün dağıtılacağını biz belirleyeceğiz. '1 numaralı aday şuraya, 2 numaralı aday buraya otursun, şu adaya A kitapçığı, bu adaya B kitapçığı verilsin' diyeceğiz. Eskiden salon başkanı adayı kendi isteğine göre oturtuyor, kitapçığı kendi isteğine göre dağıtıyordu. Bazıları bunu iyi planlayamadığı için yan yana ya da birbirlerine yakın oturan adaylara aynı kitapçık türü düşüyordu.

      Yeni sistemle biz standart getirmeye çalışıyoruz. Adaylar da rahat edecek. Mesela bazı yerlerde adaylar birbirlerine yakın veya çok uzak oturtuluyordu buna bir standart getireceğiz, belli bir mesafe olacak. Kopya açısından daha güvenli bir sistem bu. Kopyayı tamamen önlenecek.''

      Bu projenin fiziki açıdan adaylara rahatlık sağlayacağını yineleyen Yarımağan, ''Örneğin, bir sınıfın sınav saatinde çok güneş aldığını biliyorsak o sınıfı kullanmayacağız. Kötü salonları kullanmayacağız. Örneğin, kolçaklı sandalyeleri, çok alçak sıra olduğu için ilköğretim 1. sınıf sıralarını mecbur kalmadıkça kullanmayacağız veya çok gürültülü bir yerdeki sınıfı kullanmayacağız'' diye konuştu.

      -''UZUN BOYLU VE KİLOLULARA KOLAYLIK''-

      Yarımağan, uzun boylu ve kilolu adayların küçük sıralarda sınava girmelerinin sıkıntı yarattığını belirterek, bu adaylara da kolaylık sağlamayı düşündüklerini söyledi. Yarımağan, şunları kaydetti:

      ''Sınava başvurular sırasında uzun boylu veya çok kilolu adayların bilgilerini alırsak eğer, bu adayları da uygun salonlarda sınava almaya çalışacağız. Çünkü bizim sınıflarımızın bir kısmı ilköğretim okullarında, bir kısmı ortaöğretim, bir kısmı da üniversitelerdeki sınıflar. Özellikle ilköğretimde sıralar küçük çocuklara göre olduğu için zaten bu salonları kullanmamaya çalışacağız. Uzun boylu ve kilolu adayları ise en uygun sınıflarda sınava alarak onların da rahat etmesini sağlayacağız.

      Örneğin adayın boyu 1.90'dan uzun mu, kilosu 100'ün üstünde mi, bunları bilirsek bu adayları büyük sıraların bulunduğu yerlere atayarak, rahat etmelerini sağlayabiliriz.''

      Sınav salonları ile ilgili bilgilerde değişiklik olması halinde okulların bunu ÖSYM'ye bildireceğini ifade eden Yarımağan, dolayısıyla değişikliklerin aksamaya yol açmayacağını söyledi.

      -TELEFON TAMAMEN YASAK-

      Başta ÖSS olmak üzere ÖSYM'nin uyguladığı sınavlarda cep telefonlarıyla ilgili sorunların büyük sıkıntı yarattığını vurgulayan Yarımağan, bu konuda yeni bir karar aldıklarını açıkladı. Yarımağan, şunları söyledi:

      ''Cep telefonlarıyla baş etmekte güçlük çekiyoruz. Bu gerçekten bizim başımızı ağrıtan bir konu. Çünkü cep telefonların artık insanların ayrılmaz bir parçası oldu. Birçok aday cep telefonuyla sınava geliyor. Maalesef bunların içinde az sayıda da olsa cep telefonuyla kopya çekmeye çalışanlar var. Bu da tabii sınavın güvenilirliğini azaltıyor. Biz cep telefonuyla sınava girmeyi yasaklamıştık eskiden beri fakat sınava gelirken yanında cep telefonu getirmeyi yasaklamamıştık. Cep telefonuyla binaya gelenlerin cep telefonlarını emanete alıyorduk fakat bu da çok ciddi sıkıntılar yaratıyor. Çünkü bu, oradaki görevlilere bir sorumluluk getiriyor. Yüzlerce kişinin telefonunu alacak, bunları sağlıklı bir biçimde iade edecek... Bu mümkün olmuyor. Bazı adaylar da cep telefonuyla sınava giriyor tabii bu durumda sınavları iptal ediliyor.

      Bütün bunlara çözüm olarak, 2008 ÖSS'de binaya cep telefonu olmadan gelmeleri yönünde karar aldık. Cep telefonu ile binaya gelen adayı sınava almayacağız. Bu nedenle adayların mağdur olmasını istemiyoruz. Bu önlemler adayların lehine olan önlemlerdir ve sınavın güvenilirliğiyle ilgilidir. Çünkü biz gerçekten başedemiyoruz bu durumla. Bir taraftan kopya nedeniyle, diğer taraftan da telefonların emanete alınması sırasında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. O yüzden böyle bir önlem almak zorunda kaldık''

      -''GÖREVLİLERİN PERFORMANSINI TAKİP EDECEĞİZ''-

      Yarımağan, bu yıldan itibaren sınavlarda görev alanların performanslarını da takip edeceklerini bildirdi. Sınavlarda görev alan yaklaşık 300 bin kişiyle ilgili bilgilerin de toplandığını belirten Yarımağan, ''Sınavda görevini iyi yapmayan bir görevliye sonraki yıllarda mecbur kalmadıkça görev vermemeye çalışacağız. Örneğin görev yaptığı salonda kopya çekilmişse, o görevli görevini iyi yapmamış demektir. Veya adayların soru kitapçığı türünü işaretlemesi, salon başkanının da bunu kontrol etmesi gerekiyor. Eğer işaretlenmemişse görevli görevini iyi yapmadı demektir. Bunları takip edeceğiz ve görev vermeyeceğiz'' dedi.

      -''MART AYINDA BAŞLAYACAK''-

      Yarımağan, ÖSS'de tüm Türkiye'ye uygulayacakları bu projeyi, 2008 Mart ayında yapılacak sınavlarda denemeye başlayacaklarını bildirdi. Yarımağan, ''Mart ayında yapılacak Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'nda denemeye başlarız ÖSS'de de tam anlamıyla uygularız'' dedi.

 

Bu haber toplam 3299 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.