1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. 2008 ÖSS de Neler Değişti

2008 ÖSS de Neler Değişti

2008 ÖSS'de Başvuru klavuzunun yayınlanması ile, yapılan değişikliklerde belli oldu. Bazı bölümlerin alanları değişirken bazı bölümlerde kapatıldı.

A+A-

TURAN YALÇIN/TOKAT - MİLLİYET BLOG

Bilim Dersanesi rehber öğretmeni Sedat Delioğlu ÖSS'de 2008 yılı değişiklikleri anlattı
2008 ÖSS'de Başvuru klavuzunun yayınlanması ile, yapılan değişikliklerde belli oldu.
Tokat Bilim Dershanesi Rehber Öğretmeni Sedat Delioğlu’ nun verdiği bilgiye göre 2008’de yeni açılan bölümler ve alacağı puan türleri şöyle: Dünya Dinleri(Söz 2), Gastronomi (Söz 1) , Sanat Tarihi ve Müzecilik (SÖZ 2) Sanat ve Sosyal bilimler programı ( söz 2) Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi (Say 2) Uluslar arası Ticari işletmeleri (EA 2) İnsan Kaynakları Yönetimi (EA 2) Muhasebe Fakültesi (EA 2) Pazarlama Fakültesi (EA 2) Pazarlama Yüksekokulu (2 yıllık EA 1) Sağlık Yönetimi Sağlık Kurumları Yöneticiliği , Tarım İşletmeciliği (Say 2) Tekstil Geliştirme ve Pazarlama , Uluslar arası İşletmecilik ( EA 2) Bilgisayar ve Enfermasyon Sistemleri, Cevher Hazırlama Mühendisliği , Kültür Bitkileri Pazarlama , .
Puan türü değişen Bölümler ise şunlar Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü EA 1 den EA 2 ye , Arkeoloji Sözel 2 den EA 2 ye geçti. Reklamcılık EA 2 den Söz 2 ye geçti. İşletme Bilgi Yönetimi EA 2 den EA 1 e geçti.

Bu arada bazı bölümler de kapatıldı.Bu bölümler ise şunlar : Anaokulu Öğretmenliği, Küresel Siyasi ve Uluslar arası İlişkiler, Peyzaj Mimarisi , Kentsel Tasarım, Ev Ekonomisi , Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği.

Ayrıca geçen yıl ÖSS ye kayıt için alınan randevudan 2 gün önce sınav ücretinin yatırılması uygulaması kaldırılmış olup, randevudan hemen önce yatırılması yeterli görülmüştür. Adayların daha rahat sınava girebilmesi için durumlarına göre sınav sırası ayarlanacağı için başvuru bilgi formuna ayrıca adayların boy ve kilo seçenekleri eklenmiştir. Daha önceki senelerde Spor Liseleri için herhangi bir açıklama yapılmazken bu seneki klavuzda spor liseleri için gereken açıklamalar yapılmıştır.Arkeoloji bölümü öğrencilerinin alanı olmasına karşılık puan türü EA 2 oldu. Fakat EA öğrencileri bu bölümü tercih ederse puanı kesilecek ve o, 3 ile çarpılacak .Öğretmenler ve öğrencilerin bu duruma göre hareket etmesi dileği ile.

Bu haber toplam 4625 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum