1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kar Yağışı Ne Kadar Sürecek ?

Kar Yağışı Ne Kadar Sürecek ?

İstanbul'da dün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı etkisini artırarak sürdürüyor

A+A-

İstanbul 'da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi hayatı felç etti.  Sabah saatlerinde etkisini arttıran tipi özellikle ulaşımı vurdu. Anadolu yakasından Avrupa'ya geçiş güzergahında Boğaz Köprüsü çıkışında metrobüsler durdu. Yolcular yollarına yürüyerek devam etti.

Bugün etkisini daha da arttıran kar yağışı ve soğuk gelecek haftadan itibaren yerini Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı hava sistemine bırakacak. Yani havalar önümüzdeki haftadan itibaden ısınacak. 

Sibirya soğukları hafta sonu yurdu terk ederken; gelecek hafta Akdeniz üzerinden ılık ve yağışlı sistemin etkisi altına girilecek.  

Meteoloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, aralıklarla yağan ve zaman zaman tipi şeklinde görülen kar yağışı, yarın da öğle saatlerine kadar aralıklarla ve yer yer gök gürültülü kar sağanağı şeklinde devam edecek.Kıyı kesimlerde en az 10, bazı iç ve yüksek bölgelerde ise 25 santimetrenin üzerinde kar örtüsü görülen kentte, bu gece eksi 2 derecede seyreden en düşük sıcaklığın, gün boyu sıfır derecenin üzerine çıkması beklenmiyor.

Yarın öğle saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi beklenen kar yağışı nın, cuma günü son bir kar sağanağıyla kenti terk etmesi bekleniyor.

İstanbul'da sıcaklıkların hafta sonundan itibaren yükseleceği tahmin ediliyor.

 

İSTANBUL BOĞAZI TRAFİĞE KAPATILDI

Etkili yağış ve kuvvetli rüzgarın görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatıldı.

ŞEHİR HATLARI SEFERLERİ NORMALE DÖNDÜ

Yoğun tipiye bağlı olarak görüş mesafesinin azalması sebebiyle iptal edilen Şehir Hatları'nın tüm seferleri de yeniden başladı. Şehir Hatları'nın sefer bilgilerine, anlık olarak "http://www.sehirhatlari.com.tr"den ulaşılabilecek.

İSTANBUL 'DA BAZI BÖLGELERDE KAR KALINLIĞI 60 CM'YE ULAŞTI 

Yoğun yağışla birlikte İstanbul 'da kar kalınlığı bazı bölgelerde 60 cm'ye kadar ulaştı. İlçelere göre kar kalınlıkları ise şöyle:

"Çatalca'nın köyleri, Bınkılıç, Aydos 40-60 cm

Çatalca, Esenyurt, Beylikdüzü, Hadımköy, Selimpaşa, Başakşehir, Beylikdüzü, Arnavutköy, Uğur Mumcu 25-40 cm

Çavuşbaşı, Maltepe, Beykoz, Sancaktepe, Polonezköy 20-25 cm

Çekmeköy, Ümraniye, Maslak, Göktürk, Kemerburgaz 15-20 cm

Kağıthane, Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Üsküdar 10-15 cm

Caddebostan, Suadiye, Bakırköy, Florya 5-8 cm"

Bugün kar yağışlarının etkisini artırarak Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Niğde, Malatya ile Sivas'ın batısı ve Kahramanmaraş'ın kuzey kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun olmasının beklendiği bildirildi.

Meteoloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinde, bazı bölgeler için kuvvetli kar yağışı ve zirai don uyarısı yapıldı. 

Cuma gününe kadar devam etmesi beklenen  kar yağışı nın ulaşım başta olmak üzere meydana getirebileceği olumsuzluklara,  buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

ZİRAİ DON TEHLİKESİ

Açıklamada, özellikle zirai faaliyetlerin devam ettiği Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde, gece ve sabah saatlerinde olmak üzere, yarından başlayarak 21 Şubat Cumartesi gününe kadar genelde hafif, perşembe günü Ege kıyıları ile kıyıların hemen iç kesimlerinde ise orta derecede zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerin dikkatli ve tedbirli olması istendi.

 

CUMA GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

İstanbul’da bugün ve perşembe günü de yoğun kar yağışı görülecek. İstanbul’da sıcaklık gece -1, gündüz 1 dereceye kadar düşecek. Türkiye genelinde hava sıcaklıkları mevsim normalleri altında seyredecek. Kar yağışı, yurt genelinde cuma günü etkisini kaybedecek ve cumartesi gününden itibaren hava sıcaklığı biraz artacak.

Türkiye’de hafta sonuna kadar hava şöyle olacak:

17/18/19 ŞUBAT: Ege ve Akdeniz kıyıları çok bulutlu, Güneydoğu Anadolu yağmurlu geçecek. Diğer tüm bölgelerde, özellikle kuzey bölgelerde yoğun kar yağışı bekleniyor.

20 ŞUBAT: Trakya, Ege ve Akdeniz kıyıları çok bulutlu, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz yağmurlu olacak. Diğer bölgelerde kar yağışı bekleniyor. Karın şiddeti düne gore biraz azalacak.

21 ŞUBAT: Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur bekleniyor. kar yağışı, Hakkâri, Erzurum, Van ve Bitlis’te görülecek. Batı bölgeleri parçalı az bulutlu olacak. Hava sıcaklığı biraz artacak. 


 

EĞİTİME KAR ENGELİ

SAKARYA

Sakarya'nın bazı ilçelerinde kar yağışı dolayısıyla eğitime ara verildi. Alınan bilgiye göre, İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararlarıyla, Adapazarı, Akyazı, Erenler, Hendek, Karapürçek, Arifiye, Karasu, Serdivan, Söğütlü ve Sapanca'da okullar bugün tatil edildi.

Ferizli, Pamukova ve Kocaali ilçelerinde taşımalı eğitim yapılan okullar ile Geyve ilçesindeki köy okullarında da eğitime ara verildiği öğrenildi.

NİĞDE

Niğde'de yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildiği bildirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, merkez ile bağlı köy ve beldelerin yanı sıra tüm ilçelerde, olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bir gün ara verildiği belirtildi.

NEVŞEHİR

 Nevşehir'de yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, merkez ile bağlı köy ve beldelerin yanı sıra tüm ilçelerde, olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bugün ara verildiği belirtildi.

Açıklamada, bugün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin de idari izinli sayılacağı ifade edildi.

KOCAELİ
Kocaeli'nde kar yağışı sebebiyle taşımalı ve okul öncesi eğitimin bir gün tatil edildiği bildirildi.

Valilik'ten yapılan açıklamada, "Meteolojik verilere göre yapılan değerlendirmeler sonucunda; Valiliğimizce 18.02.2015 Çarşamba günü ilimiz genelinde taşımalı eğitimle gelen öğrenciler ve okul öncesi öğrenciler için 1 (bir) günlük tatil kararı alınmıştır" denildi.

ZONGULDAK

Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışından dolayı merkeze bağlı belde ve köyler ile Kilimli ve Kozlu ilçelerindeki okullarda eğitime 18 Şubat Çarşamba ara verildiği belirtildi.

Kamuda çalışan engelliler, hamileler ve kronik hastalığı bulunanların da yarın idari izinli sayılacağı ifade edildi.

SAMSUN

Samsun'da etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildi.

Samsun Valiliğinin açıklamasında, geceden bu yana etkisini artıran kar yağışı dolayısıyla il genelinde eğitim öğretim faaliyetinde bulunan ilk ve orta dereceli okulların 17 Şubat Salı ve 18 Şubat Çarşamba günleri tatil edildiği belirtildi.

Açıklamada, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli ve hamile personelin de söz konusu günlerde idari izinli sayılacağı kaydedildi.

BİNGÖL

Bingöl il merkezinde de yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi ve köylerdeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 18 Şubat çarşamba günü ara verildi.

DÜZCE

Düzce Valiliğinin aldığı kararla il genelinde okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Düzce Valiliği Basın ve halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yoğun kar yağışı nedeni ile okullar 18 Şubat Çarşamba günü 1 gün süre ile tatil edildi. Ayrıca hamile ve engelli memurlar da 1 gün süreyle idari izinli sayılacak. 

ORDU

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kentte kar yağışının devam etmesi sebebiyle Çamaş, Gürgentepe, Kabadüz ve Korgan ilçelerinin tamamında, Ünye ilçesinde ise Pelitliyatak Mahallesi'ndeki Pelitliyatak Ortaokulu, Çalca İlkokulu ve Yeşilyurt İlkokulu ile aynı ilçedeki Yenikent Mahallesi'ndeki ilk ve orta dereceli okullarda bugün eğitime ara verileceği belirtildi.

Açıklamada, kent merkezi ve diğer ilçelerdeki okullarda ise eğitim ve öğretimin devam edeceği kaydedildi.

KONYA

Konya'nın Ilgın ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime iki gün ara verildiği bildirildi.

Ilgın Kaymakamlığından yapılan açıklamada, bölgede olumsuz hava koşullarının devam etmesi nedeniyle ilçe merkezi ve bağlı köylerde eğitime çarşamba ve perşembe günleri ara verildiği belirtildi. 

BİTLİS

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Bitlis merkez, Tatvan ve Hizan ilçelerinde okullar 1 günlüğüne tatil edildi. Engelli ve hamileler ise idari izinli sayıldı.

Gece saatlerinde yoğun şekilde etkili olmaya başlayan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı. Elverişsiz hava şartları sebebiyle Bitlis merkez, Tatvan ve Hizan ilçelerinde bu gün için eğitime ara verildi. 

BALIKESİR

 Balya ilçesinde, kar yağışı dolayısıyla ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi.Balıkesir ve çevresinde, kar yağışı akşam saatlerinden itibaren etkili oluyor.  Meteoloji Genel Müdürlüğünün değerlendirmelerine göre, etkisini artırarak devam etmesi beklenen kar nedeniyle tedbir alan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile merkez Karesi ve Altıeylül belediyeleri, Balıkesir'i, İstanbul, İzmir, Kütahya ve Edremit Körfezi'ne bağlayan karayollarını açık tutmak için aralıksız çalışıyor.

Kar yağışının etkili olduğu Balya'da 18 Şubat Çarşamba ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildiği bildirildi. 

AKSEKİ

Antalya'nın Akseki ilçesinde elverişsiz hava şartları nedeniyle eğitime ara verildi.

Akseki Kaymakamlığından yapılan açıklamaya göre, ilçe merkezi ile bağlı mahallelerde gece başlayan yoğun kar yağışı, fırtına ve tipi nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar bugün tatil edildi.

KOCAELİ

Kocaeli'de gece yarısından itibaren etkili olan kar nedeniyle okullar bugün tatil edildi.

Kocaeli Valiliği'nden yapılan açıklamada, kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde okulların bir gün tatil edildiği belirtildi. Kar nedeniyle kent içi yollarda trafik aksarken, şehirlerarası yollarda alınan önlemlerle herhangi bir aksama olmadı.

BURSA

Bursa'nın Karacabey ilçesinde okullar çarşamba günü için bir gün tatil edildi. Marmara Bölgesi ile Bursa'da dünden beri etkili olan kar yağışı sebebiyle trafikte zaman zaman aksamalar yaşanıyor. Kar yağışı sebebiyle Bursa'nın Karacabey ilçesinde eğitime bir gün ara verildi.

 

Bu haber toplam 2072 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.