1. HABERLER

 2. YAŞAM

 3. Şizofreni Hastalığına Yakalanan Ünlüler

Şizofreni Hastalığına Yakalanan Ünlüler

Şizofreni, karmaşık bir psikiyatrik rahatsızlık olup dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir. Ünlüler de dahil olmak üzere birçok insan bu hastalığa yakalanabilir. İşte şizofreni tanısı almış bazı ünlüler:

A+A-

Şizofreni, karmaşık bir psikiyatrik rahatsızlık olup dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir. Ünlüler de dahil olmak üzere birçok insan bu hastalığa yakalanabilir. Ancak, şizofreniye sahip ünlüler hakkında genellikle çok az bilgi bulunmaktadır. Bazıları açıkça hastalıklarını konuşurken, diğerleri sessiz kalmayı tercih ederler.

İşte bazı şizofreniye sahip ünlüler:

John Nash: Matematikçi John Nash, Nobel Ödülü sahibi ve "Akıl Oyunları" adlı kitabın yazarıdır. 1950'lerde şizofreni tanısı kondu. Nash, akıl hastanesinde tedavi gördü ve ilerleyen yıllarda toparlandı. Yaşam öyküsü "A Beautiful Mind" adlı filmde anlatılmıştır.

Tom Harrell: Caz müzisyeni Tom Harrell, şizofreniye sahip olduğunu açıkça dile getirmiştir. Bu hastalığı nedeniyle müzik yapmaya ara vermek zorunda kalmıştır.

Peter Green: Fleetwood Mac'in kurucu üyelerinden olan Peter Green, şizofreni tanısı konduktan sonra müzik dünyasından ayrıldı. Ancak, sonraki yıllarda müzik kariyerine geri döndü ve kayıtlar yapmaya devam etti.

Syd Barrett: Pink Floyd'un kurucu üyelerinden Syd Barrett, 1968 yılında şizofreni tanısı kondu. Barrett, müzik kariyerini sonlandırdı ve sonraki yıllarda halk arasında ıssız bir hayat yaşadı.


Eduard Einstein: Albert Einstein'in oğlu Eduard, şizofreniye sahip olduğu için yaşamının büyük bir bölümünü akıl hastanelerinde geçirdi.

Bu listede sadece birkaç şizofreniye sahip ünlü isim bulunmaktadır. Ancak, şizofreni gibi rahatsızlıkların, herhangi bir yaşam tarzı, meslek ya da ün seviyesindeki kişileri etkileyebileceği unutulmamalıdır.


Şizofreni Tanısı Almış Sanatçılar

Şizofreni, birçok ünlü sanatçı ve yaratıcı insan arasında görülen bir ruh sağlığı bozukluğudur. Aşağıdaki liste, şizofreni tanısı konmuş bazı ünlü sanatçıları içermektedir:

 1. Vincent Van Gogh - Hollandalı ressam
 2. Syd Barrett - İngiliz müzisyen (Pink Floyd)
 3. Lionel Aldridge - Amerikalı futbolcu ve ressam
 4. Eduard Einstein - Albert Einstein'ın oğlu
 5. Mary Todd Lincoln - Amerika Birleşik Devletleri eski First Lady'si
 6. Meera Popkin - Amerikalı oyuncu ve şarkıcı
 7. Peter Green - İngiliz müzisyen (Fleetwood Mac)
 8. Robert Schumann - Alman besteci ve piyanist
 9. Vaslav Nijinsky - Rus balet ve koreograf

Bu listedeki ünlü isimlerin şizofreni yaşamlarının farklı dönemlerinde ya da hayatlarının sonunda tanı konmuştur. Bununla birlikte, şizofreni tanısı almış olan herkesin yaratıcı bir sanatçı veya ünlü olması da söz konusu değildir ve herhangi bir kişi bu hastalığa sahip olabilir. Şizofreni, ciddi bir ruh sağlığı sorunu olarak kabul edilir ve erken teşhis ve tedavi, kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilir.

Bu haber toplam 6487 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.