1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kağıtçıbaşı: İyimserlik ile Pozitif Olmak Aynı Değil

Kağıtçıbaşı: İyimserlik ile Pozitif Olmak Aynı Değil

Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, "pozitif" ve "iyimserlik" kavramlarının, son zamanlarda moda haline gelen "pozitif olma" kavramıyla bir tutulmaması gerektiğini ifade etti.

A+A-

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Çiğdem Kağıtçıbaşı, "Sağlıklı insan gelişiminde, erken çocukluk ve ergenlik çok önemli bir yere sahip" dedi. Prof.Dr."Çocukluk ve ergenlikte sağlıklı gelişim" konusunda konferans verdi.

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, "Sağlıklı insan gelişiminde, erken çocukluk ve ergenlik çok önemli bir yere sahip" dedi.

Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörlük A Salonunda,  "Çocukluk ve ergenlikte sağlıklı gelişim" konusunda konferans verdi.

Pozitif ve olaylara iyimser yaklaşan bir gençliğin yetişmesinin, sağlıklı toplumun oluşmasında önemini vurgulayan Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, "pozitif" ve "iyimserlik" kavramlarının, son zamanlarda moda haline gelen "pozitif olma" kavramıyla bir tutulmaması gerektiğini ifade etti.

"Biri sizin ayağınıza bastığında, bunun bir kaza olabileceğini düşünmek, olaya pozitif yaklaşmaktır" diyen Kağıtçıbaşı, şöyle konuştu:

"Bilerek bastı, kıskançlıktan bastı gibi yaklaşıldığında ortaya istenmeyen olaylar çıkabilir. Ne yazık ki gençler sokaklarda birbirlerine karşı böyle negatif yaklaşıyor. 'Yan baktı' diye birbirlerine saldırıyorlar. Pozitif düşünen insan, bu yaklaşımıyla pozitif süreçleri de harekete geçirir. Özellikle çağdaş kentsel yaşamda bireysel özerklikle, yakın insan ilişkilerini bağdaştırabilen ve yetkinliği oluşturabilen çocuk ve ergenler, pozitif gelişmeyi gerçekleştirebileceklerdir."

Bu amaca yönelik eğitim politikalarına ve yaygın uygulamalara acilen ihtiyaç bulunduğunu anlatan Kağıtçıbaşı, "Genç anne babaların birçoğu, çocuğunu aşırı öz güvenle yetiştiriyor. Şişirilmiş bir öz güvene sahip genç insanlar, başarısızlık durumunda daha büyük hayal kırıklığı ve depresyon yaşıyor. 'Çalışırsan başarırsın' yaklaşımı, daha gerçekçi bir yaklaşımdır. Sağlıklı insan gelişiminde, erken çocukluk ve erken ergenlik çok önemli bir yere sahip" dedi.

Bu haber toplam 2185 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.