1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuğun Zekası Anneden, Cinsiyeti Babadan

Çocuğun Zekası Anneden, Cinsiyeti Babadan

Erkekler hala çocuğun cinsiyetini kadının belirlediğini zannediyor ve kadın üzerinde farklı psikolojik yöntemler geliştiriyor. Çocukta zeka anneden, cinsiyet ise babadan gelir.

A+A-

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi ve AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan, kadınlarla yaptıkları görüşmelerde olumlu izlenimler edindiklerini ve bunun kendilerini umutlandırdığını bildirdi.

Çocuğun cinsiyeti konusunda kadınlar üzerinde baskı olduğunu ancak çocuğun cinsiyetini babadan aldığını, bunun toplumda pek bilinmediğini dile getiren Kotan, “Toplumda herkesin bunu çok iyi bilmesini istiyoruz. Erkeklerimiz hala çocuğun cinsiyetini kadının belirlediğini zannediyor ve kadın üzerinde farklı psikolojik yöntemler geliştiriyor. Kadın, gerek eş gerekse komşusu ya da çevresi tarafından bir şekilde baskı altında tutuluyor. Bu bir bilimsel gerçek. Çocukta zeka anneden, cinsiyet ise babadan gelir” şeklinde konuştu.

“ERKEK DOĞMADAN OLMUYOR DEĞİL Mİ?” Komisyon üyesi CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman ile Trabzon Toplum Merkezi'nde okuma ve yazma kursuna katılan 58 yaşındaki Melihat İleli arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

Kursta sohbet ettiği İleli'nin dört kız çocuğunun ardından beşinci çocuğunda erkek evlat sahibi olduğunu öğrenen Arıtman, “Erkekler erkek doğsun istiyor. Erkek doğmadan olmuyor değil mi? Ama kız doğurmadın diye eziyet eden yok. Eğer erkek doğurmuyorsan eziyet çok. Biz kadınların yaşadığı gerçek bu” dedi.

İleli, oğlu ve gelinine erkek çocuk dayatması yapmayacağını söyleyerek, “Oğlumdan söz aldım. Benim çektiklerimi karısının çekmesini istemem” dedi. Arıtman bunun üzerine İleli'yi tebrik edip, sarılarak öptü.

KADIN MİLLETVEKİLLERİ TARTIŞTI

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Alt komisyon üyeleri, Zorlu Grand Hotel’de sivil toplum örgütü temsilcileri ve kadınlarla basına kapalı toplantıda bir araya geldi. Toplantının ardından CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman ile AK Parti Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Toplantıyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan CHP Milletvekili Canan Arıtman, “Ne yazık ki yaptığımız görüşmeler sonrasında çok açık söylemek gerekir ki; Türkiye’nin bazı bölgelerinde de olduğu gibi burada da bir kadın ticareti acı gerçeği var. Bu ticaret bazı aracılar vasıtasıyla kadınların batı illerinde erkeklerle evlendirilmesi şeklinde oluşmuş. Bu aracılar komisyon alıyor. Sabah yaptığımız toplantıda bir kadın bize satıldığını söyledi. Burada yaptığımız toplantıda da bu konudan bahsetti. Bu bir acı konudur. Bunun üzerine çok süratle gidilmelidir. 2010 yılında Trabzon ili genelinde geleneksel evliliklerin hiç de azımsanmayacak şekilde olduğu görülmektedir. Ne yazık ki kamu kurum ve kuruluşlarımız bu konular hakkında istatistiki çalışma içerisinde değildir. Bu konuda çalışmalar yok. Benim sorduğum sorular neticesinde ortaya çıkan bir gerçek var. 2010 yılı içerisinde son 10 ayda Trabzon gibi bir kentte 288 tane 19 yaş altı doğum olmuş. Bu sorunlar kadını güçsüzleştirmektedir. Ülke olarak toplum olarak bu sorunlara çare olmalıyız” dedi.

TRABZON MİLLETVEKİLİNİ KIZDIRDI

Arıtman’ın açıklamalarının ardından söz alan Ak Parti Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu ise, “İki gün boyunca konu ile ilgili görüş ve çalışmalar yaptık. Canan hanımın bahsettiği konuda arkadaşımız sadece Balıkesir’e gelin gittiğini ve bu işte aracı olanın para aldığını bize iletti. Bu iş münferit bir olayın Trabzon’da yaygın bir şekilde yapıldığı anlamına gelmez. Trabzon’da bu tür olaylar 15 yılda 11 kez yaşanmıştır. Bunu belgeli olarak herkesle paylaşabiliriz. Bu sadece bir olaydır” diye konuştu.

Kısa süreli yaşanan gerginlikte Arıtman son olarak, “Bu yaşanan tek bir olay değildir. Bir olay olsaydı keşke ben de sussaydım” dedi.

AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İncegöz de toplantı sonunda Arıtman’a dönerek toplantının amacının burada yaşananları deşifre etmek değil çözüm bulmaya çalışmak olduğunu söyledi. (aa)

Bu haber toplam 4294 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.