1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cinsel İstismarla Daha Etkili Mücadele Şart

Cinsel İstismarla Daha Etkili Mücadele Şart

KOCAELİ Barosu ile Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile yapılan toplantıya Türk Ceza Kanunu'ndaki 103'üncü madde ve çocuğun cinsel istismarı konusu tartışmaya açıldı.

A+A-

Ebru UYGUR/İZMİT(Kocaeli), (DHA)


Hem baro, hem üniversiteden gelen katılımcılar, Türk Ceza Kanunu’nun ‘Çocuğun Cinsel İstismarı' başlıklı 103'üncü maddesi ile ilgili uygulamada sorunlar yaşandığı görüşünde birleşerek, her türlü cinsel istismarın ruh sağlığında bozulma meydana getirebileceği ve ağır tahribata yol açabileceği vurgulandı.

Birinci gününde Kocaeli Barosu Başkanı Avukat Cumhur Arıkan ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sezer Komsuoğlu'nun da hazır bulunduğu, Kocaeli Üniversitesi'ne ait Derbent Uygulama Oteli'nde yapılan toplantıya hukukçular, adli tıp uzmanları, çocuk ve erişkin psikiyatristleri, psikolog ve sosyal hizmet uzmanları katılıyor. 2 gün boyunca yapılan tartışmalarda özellikle Türk Ceza Kanunu'nun ‘Çocuğun cinsel istismarı' başlıklı 103'üncü madde ile ilgili uygulamada yaşanan sorunlar ele alındı. Toplantıda yetişkin ve çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları, hukukta cinsel suçların düzenlenme biçimleri ve ruh sağlığını etkileyen durumlar ele alınarak değerlendirmeler yapıldı.

"DAHA FAZLA TRAVMAYA ENGEL OLMAK İSTİYORUZ"

Toplantıya Kocaeli Üniversitesi'nden katılan Adli Tıp uzmanı Doç.Dr. Başar Çolak, çocuğun cinsel istismarının ciddi bir suç olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Çocuğun cinsel istismar olayı toplumsal olarak da kişilerin ceza alması olarak çok ciddi boyutları olan bir suç. Bizler bunun ceza yasasındaki yanlışlıklardan kaynaklanan durum olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden konunun uzmanlarıyla bir araya gelerek çocukların korunacağı ceza yasasında nasıl bir düzenleme yapılabileceğini tartışmaya açtık. 2 gün boyunca bu konuyu tartışıyoruz ve yeni bir ceza yasası önerisi hazırlayıp meclise sunmayı düşünüyoruz. Ruh sağlığında bozulma olup olmadığı tartışması sürüyor. Her türlü cinsel istismarda ruh sağlığında bozulma meydana gelir. Bu tartışmalara nokta koymak istiyoruz. Çocuklardaki ruhsal değerlendirmelere son verme gayreti içerisindeyiz. Bu çocukların tekrar tekrar muayene edilerek travmatize edilmeleri gerekiyor. Ruh sağlıklarında daha fazla travmatizasyona engel olmak için böyle bir düzenleme yapmayı düşünüyoruz.”

"AĞIRLAŞTIRICI NEDEN, ODAK NOKTA OLDU"

Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Avukat Necla Acar da, ‘Çocuğun Cinsel İstismarı' maddesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, şöyle dedi:
“Özellikle 103'üncü maddenin 6'ncı fıkrasındaki ‘Beden ve ruh sağlığında kalıcı bozulma’ noktasında tartışmalar odaklandı. Yasa maddesindeki ağırlaştırıcı neden olarak maddeye konulmuş olan beden ve ruh sağlığının araştırılması kriterinin maddeden kalkması ama kalkacaksa yerine ne konması gerektiği yönünde tartışıyoruz. Şu andaki gelişme maddedeki ağırlaştırıcı unsurun kalkması yönünde.”

Toplantıdan çıkacak çıkacak sonuç daha sonra TBMM'ye sunulacak.

Bu haber toplam 1695 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.