1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü mü?

10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü mü?

10 Mayıs dünya psikologlar günü mü?... Aktüel Psikoloji olarak yaptığımız ön araştırmada dünyada böyle bir günün kutlandığına dair yeterli veriye ulaşamadık. Ayrıntılar için tıklayınız

A+A-

Maruf BEÇENE / Aktüel Psikoloji


10 Mayıs'ın dünya psikologlar günü olduğu ifade ediliyor... Ancak Aktüel Psikoloji olarak yaptığımız ön araştırmada dünyada böyle bir günün kutlandığına dair yeterli veriye ulaşamadık. Her sene küçük çaplı bir takım etkinlikler dışında bugüne atfedilen kurumsal yada olgusal bir anlam henüz yok. Dünya'nın önde gelen psikoloji kurumlarının web sitelerinde bugüne dair herhangi bir kutlama metni veya bildirisine rastlayamadık. 

Türk Psikologlar Derneği Açıklaması

Türk Psikologlar Derneği  önceki yıllarda 10 Mayıs tarihiyle ilgili resmi web sitesinde şu açıklamaya yer vermişti:

10-mayis.jpg

10 Mayıs Günü Psikologlar Günü mü? 

Yaptığımız ön araştırmada, psikoloji meslek sorunlarının tartışıldığı Türkiye merkezli bir organizasyonda 10 Mayıs gününün Dünya psikologlar günü olarak kutlanmasının teklif edildiği ancak henüz bu çağrının karşılık bulmadığını tespit ettik. Bununla beraber Google arama moturunda da 10 Mayıs'la ilgili yeterli ve güvenilir bilgi henüz yok. Popüler sözlüklerde de 10 Mayıs Gününü Psikologlar Günü olarak ele alan çok anlamlı içeriklere rastlayamadık.

Dünya Psikologlar Günü adında bir gün olmasa da BM bünyesinde kesinleşmiş özel  bir günü ilan edilmemiş olsa da Dünya Psikoloji Günü adı altında bir takım sempozyum ve çalıştaylar yapılmaktadır. Nitekim 10. Dünya Psikoloji Günü etkinliği 20 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirildi. ayrıntılı bilgi için: https://www.unpsychologyday.com/

BM nezdinde düzenlenen "Dünya Psikoloji Günü" şimdiye kadar aşağıdaki temalar alındı:

2017: 21. Yüzyılda Zindeliğin Desteklenmesi
2016: Güvenlik Açığından Esnekliğe
2015: Ülkeler Arası ve Ülkeler Arasında Sağlık Eşitsizliklerinin Azaltılması
2014: Psikolojinin Sürdürülebilir Kalkınma Gündemine Katkısı
2013: Küresel Bağlamda Psikoloji ve Şiddet
2012: Savunmasız insanlar için insan hakları
2011: Onlara Ulaşın, Öğretin
2010: Barış ve İnsan Hakları için Müzakereler
2008: BM Küresel Gündemiyle İlgili Psikoloji ve Sosyal Adalet
2007: Psikoloji ve Afet Yanıtı

Dünya Psikoloji Günü ile ilgili diğer bilgiler tıklayınız: http://www.apa.org/international/united-nations/psych-day.aspx

Etkinliklerin içeriğinden de anlaşılacağı üzere genellikle 20-30 Nisan tarihleri arasında "Dünya Psikoloji Günü" kutlanmaktadır. Bu veriler esas alındığında küresel anlamda önümüzdeki yıllarda Nisan ayının son haftasının "Dünya Psikoloji Haftası" olarak kutlanılması olasılığı vardır. 


Sponsor Bağlantı

Dünyanın en kapsamlı oyun terapisi kaynaklarından "Oyun Terapisi: Kapsamlı Teori ve Uygulama Rehberi" çıktı. Ayrıntılar için tıklayınız


oyun-terapisi-002.jpg


 

Ülkemizde özelikle psikoloji öğrencileri tarafından fiili olarak benimsenmiş olan 10 Mayıs tarihiyle ilgili dünyada böyle bir kutlama yapılmamaktadır.

Ruh Sağlığı Yasasının olmayışına vurgu yapılan etkinliklerde, özellikle psikoloji biliminin yasasızlığa bağlı olarak suistimal hatta mesleki istismara varacak düzeyde hasar aldığı ifade ediliyor.

10 Mayıs tarihiyle ilgili üniversitelerin psikoloji bölümlerinden de şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. 

10 Mayıs'ın Psikologlar günü olmasının niceliği, niteliği veya resmi karşılığı ne olursa olsun bu tarihin özellikle psikoloji öğrencileri tarafından fiili bir benimsenmişliği var. Reel pratiği gittikçe güçlenen bir gün. Özellikle ruh sağlığı yasasına yönelik vurguların bugün aracılığıyla daha gür bir biçimde ifade edilmesi bugünün önemli işlevlerinden biridir.

Bu sene saat: 01:20 itibariyle kutlama mesajı sadece Kıbrıs Psikologlar Derneğinden geldi. BRT'de yer alan habere göre Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği, 10 Mayıs Psikologlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Haberin devamında şu ayrıntılara yer verildi:

KTPD Yönetim Kurulu adına Uzman Psikolog Bengü Berkmen yayınladığı mesajda, yıllardır meclisten onaylanıp hayata geçirilmeyen dernek yasasının meslek içi ve meslek dışından “sözde uzmanların” mesleği kötüye kullanmasına neden olduğunu kaydetti.

Psikologların unvanını koruma, meslek tanımlarına uygun koşullarda çalışmalarını sağlama, mesleki uygulamalarda etik ilkelere dikkat edilmesini sağlama, psikologların alanda yaşadıkları hak ihlalleri karşısında başvurabilecekleri bir meslek birliğinin varlığı, bu mesleğin ve meslek elemanlarının güvence altına alınması için bir an önce meslek yasasının çıkması gerektiğini belirten Berkmen, yasa talebiyle 10 Mayıs’ta Meclis önüne yürüyüş düzenleyeceklerini bildirdi.

Bugüne psikologlar günü gözüyle bakan herkesin günün kutluyoruz. 


 

Bu haber toplam 20236 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.