1. YAZARLAR

  2. Psk. Özkan Göğercin

  3. YGS-LYS TERCİH SÜRECİ ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER
Psk. Özkan Göğercin

Psk. Özkan Göğercin

Yazarın Tüm Yazıları >

YGS-LYS TERCİH SÜRECİ ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

A+A-

Tekrar merhaba sevgili arkadaşlar. Nihayet, sınav maratonu, geçen pazar ile birlikte tamamen sona erdi. Son sınavdan çıktığınız zaman, üzerinizden bir yükün kalktığını hissettiğinizden eminim. Kim emin olmaz ki? Geçen yıldan başlayan bir koşuşturmaca, bir yığın konu, deneme sınavları, stres, yorgunluk ve sınav yolculuğunun en sonuna gelebilmek. Her zaman dediğim gibi, bu yolda ter akıtan tüm arkadaşları, sonuna kadar tebrik ediyorum. İnanıyorum ki, tercihlerinizde de hedefinize ulaşacak ve istediğiniz bölümlere yerleşeceksiniz.

Peki, bu yıl nasıl bir tercih süreci sizlerle birlikte olacak? Bu konuda birçok soru işareti şu an akılları kurcalamakta. Yeni puan türleri, yeni taban puanları, başarı sıraları v.s. Bu konuda, genel bir bilgilendirmeye girecek olursak;

- Bu yıl en yüksek alınacak ham puan 500 olurken, alan içi tercih yaparken, eklenmiş okul puanı maksimum 575 (500 ham puan *0,15 alan içi) olacak. Alan dışı tercih yaparken ise, adayların alacağı en yüksek puan ise 565 (500 ham puan* 0,13 alan dışı katsayı) olacak.

-Adaylar, 4 yıllık tercihlerde bulunurlarken (LYS sınavına girenler), YGS’nin ağırlığı %40, LYS’nin ağırlığı ise %60 olacak. Burada asıl anlatılmak istenen, LYS sınavına giren adaylarının, YGS’deki netleri, sanki LYS’deki netleri gibi değerlendirilecek ve etkisi  %40 olacak.

-Yerleştirme kılavuzunda, geçen yılın puanlarının ve başarı sıralarının, bu yıla dönüştürülmüş haliyle karşılaşacaksınız. Sizler, her yıl olduğu gibi, sistem değişse de, başarı sıralarına ağırlık vererek tercihlerinizi yapacaksınız.

-Meslek lisesi ve öğretmen lisesi adaylarının, alacakları ek puan katsayı 0.05 olacak. Yani, bir adayın alacağı ek puan (500*0,05) 25 puan alacak. Adayın, okul puanı ve ek puan ile alacağı maksimum puan; ( 575+25) 600 puanı bulacak.

-Önceki sınav sisteminde olduğu gibi,  geçen yıl  örgün eğitime veya açıköğretim kontenjanlı bölümüne yerleşen, fakat bu yıl tekrar sınava girmiş adayların, okul puanları yarıya düşmüş olacak.

Ösym’ nin sınav sonuçlarını, 12-15 temmuz  gibi açıklaması bekleniyor. Yerleştirme süreci ise, büyük ihtimalle 20 temmuzdan sonra başlayacak. Tercihlerde ise, adayları güzel bir sürpriz bekliyor. Bu yıl adaylar, 24 tercih hakkı yerine, 30 tercih hakkına sahip olacaklar. Böylece, adayların yerleşme şansı, geçen yıla orana, daha da artmış olacak. Ayrıca, Ösym, kontenjanları bu yıl % 5- 7 arası arttıracağını da açıkladı. Sonuç olarak, bu yıl sistem değişti ama üniversiteli olma şansı, yapılan tercih hakkı ve kontenjan açılması ile daha da arttırılmış oldu.

Sizlere, bir sonraki yazımda, tercih süreci ile ilgili değerlendirmelerimle birlikte olacağım. Sizlere tavsiyem, tercih yoğunluğuna girmeden önce, bir nefes alın ve stresinizi atın. Sonra, kendinize inanarak ve güvenerek, tercihlerinize başlayın. Kendinizi, asla yalnız hissetmeyin. Bizler, bu süreçte yanınızda olacağız.

Tekrar görüşmek üzere…

Bu yazı toplam 10470 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum