1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni sınıf geçme sistemine Sendikalardan itiraz var

Yeni sınıf geçme sistemine Sendikalardan itiraz var

Tokat Eğitim Bir Sen Eğitim İşleri Sekreteri Mustafa Eraslan Orta Öğretim ve Sınıf Geçme yönetmeliğinin değiştirilmesine tepki gösterdi.

A+A-

HABER7 - Tokat Eğitim Bir Sen Eğitim İşleri Sekreteri Mustafa Eraslan Orta Öğretim ve Sınıf Geçme yönetmeliğinin değiştirilmesine tepki gösterdi.

Mustafa Eraslan “Basında ve kamuoyunun gündeminde yer aldığı üzere; Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, Orta Öğretim Sınıf Geçme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması yönünde taslak çalışmasını Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın onayına sunmuştur. Yeni Yönetmelik Taslağı; mevcut yönetmelikte belirtilen 2 dersten sorumlu geçmeyi 6 derse çıkarmayı ve en fazla 3 dersten ortalama yükseltme sınavına girme hakkını sınırsız bir duruma getirmeyi öngörmektedir. Yapılacak değişikliğe göre, sorumlu olarak sınıf geçme kolaylaşacak, kaç dersten başarısız olmalarına bakılmaksızın, öğrenciler ortalama yükseltme sınavına girebilecektir.”

Mustafa Eraslan Olumsuzlukları şu şekilde sıraladı

Sınıf tekrarını önlemek amacıyla böyle bir değişiklik yapmak; sınıfta kalma korkusunu ortadan kaldıracak, sınıf yönetimini ve okuldaki eğitim disiplinini bozacak, okulu ve öğretmeni işlevsiz hale getirecektir.
Eğitim ve öğretimdeki disiplin bozulacağından, sınıf geçme kaygısı asgariye inen şiddete meyilli öğrenciler, şiddet olaylarını artıracak ve eğitimin kalitesi düşecektir.

Liselerin üniversiteye öğrenci yerleştirme başarısı düşecek, üniversite önünde yığılma artacaktır. Liseyi bitiren fakat yüksek öğretim kurumuna girecek başarı düzeyine sahip olamayan öğrenciler, herhangi bir meslek dalında da yetişmedikleri için nitelikli iş gücünden yoksun yığınlar olarak, toplum hayatı içinde yerlerini alacaklardır. Daha önceki yıllarda yapılan bu ve benzeri değişikliklerin beraberinde ciddi sıkıntılara neden olduğu herkesin malumudur. Sendika olarak, böyle bir değişikliğin yapılmasıyla ilgili görüşlerimizi ve tepkilerimizi Genel Merkezimiz bakanlık yetkililerine ilettik. Bakanlığın bu değişiklik girişiminden vazgeçmesini bekliyoruz.

Bu haber toplam 2105 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.