1. YAZARLAR

  2. Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

  3. Yanlış mesajlar vermeyiniz!
Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

Yanlış mesajlar vermeyiniz!

A+A-

Yazılı ve sözlü basının, toplumu etkileme açısından ne kadar güçlü olduğunu hatırlatarak başlamak istiyorum. Basın yayın organlarını kullanırken doğurabileceği hasarların farkına varıp daha temkinli olmalıyız.

Bir süredir takip ettiğim, Münevver Karabulut isimli genç kızın sevgilisi tarafından feci bir şekilde öldürülmesi de aklıma bir kopya cinayet olabilir mi düşüncesini getirmişti, nitekim cinayetten önce, birlikte “Sevgililer günü katliamı” isimli filmi izlemeye gitmişler. Üç boyutlu olan bu filmde bir genç kızın kafasının kesilerek ikiye ayrılmasıyla ilgili sahneler bulunuyor. Ayrıca yapılan incelemelerde Münevverin erkek arkadaşının evinde birçok şiddet içeren film bulunmuş.

Patoloji kamçılanabilir

Bu ve bu tür filmler izleyen her kişi, cinayet işleyecek diye bir şey söz konusu olmasa da, yinede potansiyeli olan durumlarda filmler, kişiye yol gösterici ve fikir verici bir araç haline dönüşebiliyor. Bir başka değişle var olan bir patolojiyi kamçılayabiliyor.

Program sunucuları dikkat!!

Bunu haber yapan bazı programlar maalesef ekran başındaki izleyicilere yanlış mesajlar veriyorlar. Müge Anlı, yaptığı programlara her ne kadar uzman konuklar davet etse de onlara söz hakkı verme konusundaki cimriliğini bir kenara bırakmalı diye düşünüyorum. Anne-baba çocuk ilişkisiyle ilgili kendi yanlış fikirlerini kati doğrularmış gibi topluma olumsuz bir şekilde aksettirmesi, ailelerle çocuklar arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyecek türden.

Çocuklar sabun gibidir

Şunu unutmamalıyız, çocuklar sabun gibidir ne kadar sıkarsanız o kadar elinizden kayarlar. Doğru iletişim kurulduğu zaman eski moda, kulaktan dolma, yanlış yaklaşımların ne kadar gereksiz ve etkisiz olduğunu net bir şekilde görmüş olursunuz..

Tehlikeli dönme

Özellikle gençler ergenlik döneminde bir sonraki adımın ne olacağını düşünmeden ani ve tehlikeli davranışlarda bulunabilirler. İsmi üstünde, halk arasında söylenen şekliyle de, delilik çağı. Ailenin en çok dikkat edip, çocuklarının davranışlarının gözlemlemesi gereken bir dönem. Doğru gözlem, çocukla kurulacak samimi ve yakın ilişki aileye karşı güven duygusunu oluşturacağından birçok felaket beklide oluşmadan engellenecek.

Basın yayın organlarının toplumu yönlendirme ve bilgilendirme konularında daha hassas ve doğru bilgilerle ortaya çıkmalarını ben kendi şahsıma temenni ediyorum. Siz ne kadar değerli ve önemliyseniz bu halk da doğu bilgiyi çarpıtılmadan bütün gerçekleriyle öğrenmeyi isteyecektir. Buna hakkı vardır.

Profesyoneller olarak sizleri daha duyarlı olmaya davet ediyorum!!

Bu yazı toplam 3468 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.