1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Vajinismus Hapla, İlaçla, Kremle Çözülmez

Vajinismus Hapla, İlaçla, Kremle Çözülmez

Çiftlerin hızlı bir şekilde vajinismus sorunundan kurtulma isteği onları yanlış tedavilere yöneltebiliyor. Vajinismus ilaç tedavisinden ziyade cinsel terapiyle daha kolay aşılabilen bir sorundur...

A+A-

Aktüel Psikoloji / Haber Merkezi


Toplumumuzda kadınlarda en fazla görülen cinsel işlev bozukluklarından biri olan vajinismus, çoğu çiftin yatak odasındaki kabusu haline geliyor. Çözümsüz gibi görünen ve çifti her geçen gün umutsuzluğa sürükleyen vajinismusun çözümü belli aslında: “Cinsel Terapi” Ancak çoğu çift için cinsel terapiye gitmek ve sorumluluk almak zor görünüyor ve çözümü mucize tedavilerde arıyorlar. Muayenehanede gerdeğe girme, kızlık zarını aldırma, tek seanslık tedaviler, genel anestezi altında cinsel ilişkinin yaşanması, vajinaya botoks uygulanması, vb. gibi tedaviler çiftlere faydadan çok zarar getiriyor. Konuyla ilgili (CİSED) tarafından yapılan yazılı açıklamada; vajinismus için  uygulanan hatalı tedaviler konusunda önemli bilgilere yer verildi:

Vajinismusta mucize çözüm yoktur  ve sorun tek seansta çözülmez

Vajinismusun aslında diğer hastalıklardan bir farkı olmadığının vurgulandığı açıklamada; “Hayatta genellikle mucize çözümler yoktur; kişi bir rahatsızlığın üstesinden gelmek istiyorsa önce sorumluluk almalı, bilgilenmeli ve tedavin gereklerini yerine getirmelidir. Cinsel bir sorun yaşamak kişiler için kolay bir durum değildir, çünkü kişi cinsel bir sorunu diğer rahatsızlıklar gibi açıkça söylemek, yardım istemek, tanıdıklara anlatmak hatta bir uzmana bile anlatmak zordur. Bu yüzden de çiftler tedaviye başvurmayı sürekli ertelerler, kaçınırlar ve bir bakarlar ki yıllar geçmiştir. Bu nedenle vajinismus bir kaçınma ve erteleme hastalığıdır.’’ dedi. Vajinismusun yıllarca sürmesinin nedeninin tedaviye geç başvurmak olduğunu söyleyen Cised Başkanı Dr. Keçe; “Vajinismusun tedavisi aslında kısa sürede mümkündür. Ancak çiftler hep mucize tedaviler aradıkları ve tedavi olabileceklerine inanmadıkları için tedaviye başvurmakta gecikirler. Vajinismus kadının sorunu gibi görünse de, aslında çiftin ortak sorunudur. Çünkü erkek de bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Evlenirken her çiftin cinsellikle ilgili beklenti ve hayalleri vardır, vajinismus sorunu ortaya çıktığında çiftin hayalleri ilk geceden yıkılır. Evliliğin en güzel zamanları olması gereken cicim ayları, çift için sürekli huzursuz ve gergin geçen günler olur. Sorun genellikle ya görmezden gelinir ya da kendiliğinden düzeleceği düşünülerek bir uzmana başvurmak ertelenir. Tedaviye başvurma kararı verildiğinde ise, özellikle kadın çok gergindir ve başaramayacağına inanmıştır. Bu nedenle de hızlı ve mucize tedavilerde umut aranır. Vajinismuslu kadınlar bu işi onların yerine başkası çözsün isterler, oysa ki kimse kimsenin yerine bir sorunu çözemez. Temeli geçmişe dayanan, belli bir alt yapısı olan, korku, kaygı ve endişelerin yol açtığı bir sorunun tek seansta çözülmesi çoğu zaman mümkün değildir.’’ dedi.

 

Çiftlerin hızlı bir şekilde vajinismus sorunundan kurtulma isteği onları yanlış tedavilere yöneltebiliyor

Vajinismus hapla, ilaçla, kremle çözülmez

Hiçbir vajinismuslu bayanın birbirine benzemediğinin önemine dikkat çekilen açıklamada; “Cinsel ilişkiden korkma, kasılma, bacakları kapatma, eşi itme gibi temel belirtiler hemen her vajinismuslu kadında görünse de, aslında her kadın birbirinden farklıdır. Sorunun neden kaynaklandığı, geçmiş yaşam ve aile öyküleri, cinsel geçmiş, olumsuz travmatik yaşantılar, bireysel özellikler ve eşle ilgili özellikler açısından hiç kimse birbirine benzemez. Bu durumda herkese de standart bir tedavi uygulanamaz. Her çiftin tedavisi onlara özgüdür.’’ bilgisine yer verildi.

Çiftlerin hızlı bir şekilde sorundan kurtulma isteği onları yanlış tedavilere yöneltebiliyor. Vajinismusta çok sayıda hatalı ve yanlış tedavi uygulandığına tanık oluyoruz. Özellikle tek seansta çiftin muayenehanede cinsel ilişkiye sokulması, kızlık zarının ameliyatla alınması, genel antestezi altında cinsel birleşmenin yapılması, vajinaya botoks uygulanması, ilişki öncesinde alkol ve uyku hapı gibi maddelerin kullanılması, vajinaya buhar tutulması, sıcak suya oturmak ve kas gevşetici ilaçların kullanılması, lokal anestezi kremlerinin ilişki öncesinde vajinaya uygulanması gibi geçersiz ve işe yaramayan çözümler hem çiftlerin umutlarını kırmakta hem de sağlıklarına zarar vermektedir. Oysa ki vajinismus hapla, ilaçla, kremle çözülmez. Bunlar hem vakit ve para kaybıdır, hem de psikolojik ve fiziksel sağlığı bozar.

Cinsel terapi ile vajinismus çok kısa bir sürede çözülebilir

Cinsel terapinin içerisinde kadının cinsel ilişkiye dair korkusunun nedenin bulunması, olumsuz duygu ve düşüncelerinin olumlularla değiştirilmesi, cinsel bilgilendirme, rahatlama ve gevşeme, cinsel organların tanınması ve keşfedilmesi, çiftin birbirine yakınlaşması için çeşitli uygulamalar yer alır. Çift bu uygulamaları evinde kendi rahat ve ideal ortamında yapar. Amaç sadece penisin vajinaya girmesi değil, çiftin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşantıya kavuşmasıdır. O yüzden çiftlere sadece cinsel birleşmenin sağlanmasına yönelik hatalı tedavilere değil, uzun vadede cinsel yaşamın kalitesini ve doyumu arttıracak tedavilere başvurmaları önerilmektedir.

Bu sayfadaki içeriği Facebooktaki arkadaşlarınızla paylaşmak için lütfen aşağıdaki paylaş bağlantısını tıklayınız... Paylaş Kişi bu haberi facebookta paylaştı...

Bu haber toplam 4653 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.