1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uçak korkusu eğitimle giderilecek

Uçak korkusu eğitimle giderilecek

Türk Hava Yolları (THY) Havacılık Akademisince, uçuş korkusunun giderilmesi amacıyla “Uçuş Korkusu Tedavi Programı” eğitimi başlatıldı.

A+A-

A.A - THY Havacılık Akademisi Program Bütçe Müdürü Erdal Gülmez, şirketin Florya'daki Uçuş Eğitim Merkezinde eğitim programı hakkında bilgi verdi.
Gülmez, bu eğitimi düzenlemedeki amaçlarının, dünyanın en güvenli ulaşım aracı olan uçaklar hakkında insanların zihinlerindeki “eksik ve yanlış bilgileri” gidermek olduğunu kaydetti. Bu eksik ve yanlış bilgiler nedeniyle bazı kişilerde uçuş ve uçaklara karşı bir korku bulunduğunu ifade eden Gülmez, “Uçuş korkusu bulunan kişiler, uçuş yapamamaları sonucu kişisel ve sosyal aktivitelerden uzak kalır. Uçuş korkusu olan kişi iş adamı ise işlerini yeteri kadar takip edemez, ithalat, ihracat konusunda sıkıntılar yaşar. Uçuş korkusu kişilerde ekonomik ve sosyal kayıplara neden olur” diye konuştu.

THY'nin, uçuş korkusunun giderilmesi amacıyla başlattığı eğitim programının hem bu korkunun yenilmesi hem de bu sayede yolcu sayısının artırılmasını amaçladığını kaydeden Gülmez, sözlerine şöyle devam etti:
“Yapılan çalışmalar, çok sayıda kişinin uçak ve uçuştan korktuğunu orta çıkardı. THY Havacılık Akademisi olarak, uçuş fobisiyle ilgili bir eğitim düzenlemeyi 2007 yılındaki planlarımız arasına koymuştuk. Bu programı şimdi gerçekleştiriyoruz. Bu eğitim 3 safhadan oluşuyor. Birinci bölümü, teorik sınıf eğitimi. Bu eğitim 6 saat. Bunun 3 saati, katılımcıları uçak ve uçuş konusunda teknik olarak bilgilendirmekten oluşuyor. Katılımcılara uçukların nasıl uçtuğunu, hava yolu seyahatinin nasıl gerçekleştiğini, evreleri ve merak ettiklerini anlatıyoruz. Katılımcıların uçak ve uçuş ile ilgili korkularını cevaplandırıyoruz. Sınıf eğitiminin ikinci 3 saatlik bölümünde ise bir psikiyatrist tarafından daha ziyade bilinç altına hitap edilerek, onların aşırı duyarlı olan fobilerini duyarsızlaştırmak amaçlanıyor. Bunun için psikiyatrist tarafından gerekli telkin ve terapiler uygulanıyor. Sınıf eğitimini böyle bitiriyoruz.”

Gülmez, bir günlük sınıf eğitiminin ardından ikinci gün katılımcıların kabin simülatörüne alınarak, burada bir saat sanal uçuş gerçekleştirildiğini belirtti.
Sanal uçuş sırasında türbülans gibi birtakım negatif şartlara da yer verileceğini dile getiren Gülmez, “Böylece katılımcıların uçuş korkusuna karşı duyarsızlaştırılması sağlanıyor. Korktukları durumla karşılaşarak duyarsızlıklarının artması sağlanıyor. Şu anda bile uçuş korkusu bulunan kişilerin havaalanı görmesi, uçak görmesi, bu korkunun giderilmesi için duyarsızlaşmanın bir parçasını oluşturuyor” diye konuştu.
Eğitim programının üçüncü safhasında ise gerçek bir uçuş yapılacağını ifade eden Gülmez, 3 ayda bir isteyen katılımcılarla uçakla İzmir ya da Antalya'ya kadar gidilip gelineceğini bildirdi.

KORKUYLA YÜZLEŞME
Gülmez, eğitim programının, ayda iki kere olmak üzere devam edeceğini belirterek, kurs için 775 YTL ücret alındığını söyledi.
Kursa katılanların genellikle uçuş korkusu yaşayan uğraşan iş adamlarından veya yurt dışına seyahat etmesi gereken kişilerden oluştuğunu belirten Gülmez, ilk eğitim programına 8 kişinin iştirak ettiğini bildirdi. Gülmez, yürütülen eğitim çalışmasının, uçuş korkusu bulunan kişilerin korkularının kademe kademe giderilmesini öngören bilinçli bir programdan oluştuğunu ifade ederek, program sonunda katılımcıların korkularının yüzde 80-90 oranında giderildiğini belirtti.
Eğitim hakkında bilgi veren psikiyatrist Muzaffer Uyar da insanlarda bazı korkuların bulunabileceğini ifade ederek, “Burada fobilerin nasıl yenileceğini öğretmeye çalışıyoruz. Önce uçuş uzmanları uçuşla ilgili bilgiler veriyor. Sonra bu kişileri uygulamalı kabin simülatörüne alıyoruz. Buranın uçaktan farkı yok, sadece uçamıyor. Kişiler ortamı tanıyor ve yavaş yavaş korkularıyla yüzleşerek, duyarsızlaşıyor. Böylece uçağa binecek duruma geliyor” diye konuştu.
Açıklamaların ardından, bir günlük teorik sınıf eğitimlerini tamamlayan 8 katılımcı, psikiyatrist eşliğinde kabin simülatörüne alınarak, bir saatlik uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

Uçuş Korkusunu Tedavi Programına katılmak isteyenlerin, THY Havacılık Akademisi Müşteri İlişkileri Bölümünün (0 212 463 63 63/7702-3306 )numaralı telefonlarına başvurabilecekleri belirtildi.

 


 

 

Bu haber toplam 2969 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.