1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'de 3 Bin Sahte Diş Hekimi

Türkiye'de 3 Bin Sahte Diş Hekimi

Türkiye’de 22 bin diş hekimi görev yapıyor; sahte diş hekimi sayısının ise 3 bini bulduğu belirtiliyor

A+A-

NTV - Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Celal Korkut, yaklaşık 22 bin diş hekiminin, halkın ağız sağlığını çağdaş ülke insanları ile aynı seviyeye çıkarmak için hizmet verdiğini; buna karşın 3 bin sahte diş hekiminin ise ölümcül sarılık, AIDS ve diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olduğunu söyledi.

Korkut, temel ceza kanunlarına uyum amacıyla çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısında yer alan, sahte diş hekimlerinin hapis ve para cezalarının düşürülmesi ile ilgili düzenlemenin, “hukuki ve siyasi bir yanlış” olduğunu öne sürerek, şunları söyledi:

“2004 yılında kabul edilen 5181 sayılı kanunla sahte diş hekimlerine 3 yıl ila 5 yıl arasında hapis cezası verilmesi öngörülmekte. Cezai hükümler, caydırıcı olduğu noktada sonuç vermektedir. 1980’li yıllarda sahte diş hekimi sayısı 5 bine ulaşmıştı. 5181 sayılı kanundan sonra, sahte diş hekimlerinin çoğu, hapis cezası korkusu ile gayri meşru işlerini bıraktılar. Suçtan elde edilecek menfaat ile verilecek ceza arasında oransızlık varsa caydırıcı değil; aksine teşvik edici olmaktadır.

TBMM gündemindeki tasarıda ise ‘sahte diş hekimlerinin cezası 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur’ şeklinde değişiklik yapılmaktadır. Bizim endişemiz, suçun alt sınırının 3 yıldan 2 yıla indirilmesidir. Zira, 2 yıl olarak verilecek hapis cezaları genelde ertelenmekte; 3 yıl olan hapis cezaları ise ertelenmemektedir. Bu nedenle mevcut 5181 sayılı kanunun korunmasını istiyoruz.”

Korkut, Türkiye’de halkın yüzde 25’inin yaşamının değişik dönemlerinde sarılık hastalığı ile karşılaştığını; sahte diş hekimlerinin sarılık ve AIDS hastalığını bulaştırma riskinin yüksek olduğunu; kullandıkları standartlara uygun olmayan materyallerin bir çoğunun da kanserojen olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 3638 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.