1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sosyal Tesislerden tüm memurlar Yararlanacak

Sosyal Tesislerden tüm memurlar Yararlanacak

24 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan genelgeye göre, sosyal tesisi olmayan kamu personeli de sosyal tesislerden eşit statü ve mali imkanlarla yararlanabiliyor.

A+A-

HABER7.COM & MEMURLAR.NET

 

Memur, kamplara nasıl başvurmalı

Devlet memurlarına başvuruları halen devam etmekte olan kamplara eşit sosyal statüde ve mali imkanlarla müracaat imkanı sunmakta olan genelgede şu ifadeler yer alıyor.

BAŞBAKANLIK GENELGESİ

24 nisan 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlık Genelgesi şu şekildedir:

""Sosyal tesisi bulunmayan kamu kurum ve kuruluşlarının personelinin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının Türkiye genelindeki sosyal tesislerinden, bu kuruluşların kendi personeli için uyguladığı statü ve mali imkanlarla yararlanması uygun görülmüştür."

KAMU KURUMLARI GENELGE SONRASINDA NE YAPMALI

Tüm kamu kurumlarının sosyal tesislere ilişkin düzenlemelerinin dayanağını kurumsal yönergeler oluşmaktadır. Söz konusu bu yönergelerde, kimlerin başvurabileceği, başvuruların hangi kıstaslara göre değerlendirileceği ve başvuru ücretleri tek tek düzenlenmiştir. Kamu kurumu yöneticilerinin bu genelge sonrasında yönergelerini hemen değiştirmeleri gerekmektedir. Zira en üst idari birim olarak Başbakanlık, eşit statü ve mali imkanlarla tüm memurların yararlandırılmasını emretmektedir.

Yapılacak yeni yönerge düzenlemesinde, Başbakanlık Genelgesinde yer verilmemiş olmasına rağmen, bugüne kadar objektif bir şekilde yapılmayan değerlendirme işlemlerine de bir çeki düzen verilmesi çok uygun olacaktır. Aksi halde, ilerideki dönemlerde, hakkını arayan memurlar kamu kurumu yönetilcirini rahatsız edecektir.

Burada bir diğer husus ise şudur. Genelge öncesi başvurularını tamamlayan kamu kurumları olduğu gibi, başvuruları işlemleri halen devam edenler de bulunmaktadır. Başvuru işlemlerini tamamlayan kamu kurumlarının, diğer kurum personelinden alacağı yüzde 25 zamlı ücret uygulaması kalktığından, en azında mali imkanlarda eşitlik sağlanması bir zorunluluktur.

Başvuruları devam eden kamu kurumlarının ise, aşit statüde mali imkan sağlama görevi dışında ayrıca bir an önce yönergelerini değiştirerek, diğer kamu kurumu personelinin de eşit statüde başvuru yapmasına imkan sağlayacak bir düzenlemeye imkan vermeleri gerekmektedir.

MEMUR NE YAPMALI?

Kamplara başvurular bir başvuru formu aracılığı ile yapılmaktadır. Söz konusu bu formların büyük bir kısmı http://www.memurlar.net/haber/106841/ adresinde bulunmaktadır. Bu adreste yer almayan formlar için kamu kurumlarının web sayfalarına bakılabilir.

Memur arkadaşlar ilgili yönergeyi ve açıklamayı okuduktan sonra formu doldurması ve ilgili kuruma göndermesi yeterlidir. Kamu kurumları bu şekilde yapılacak müracaatları genelge bağlamında değerlendirmeye almak zorunda kalacaktır. Ancak bir kısım kamu kurumu, başvuru öncesinde, tesis ücretinin bir kısmının bankaya yatırılmasını istemekte olup, başvuranların istenen bu şartı yerine getirmesi gerekmektedir.

YAŞANACAK SORUNLAR

Kamu kurumları arasında, yapılacak başvruların objektif kıstaslara göre değerlendirilmesine imkan veren ortak bir uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle Başbakanlık Genelgesinin, yapılacak başvuruların hangi kıstaslara göre değerlendirileceğine ilişkin olarak da bazı belirlemeler yapması çok daha uygun olacaktı.

Diğer taraftan, çoğu kamu kurumu, başvurular sırasında bir değerlendirme kriteri olarak "daha önce sosyal tesislerden yararlanıp yararlanmadığını" sormaktadır. Bir kamu kurumu, daha önce kendi personeli bağlamında bu soruya yanıt verebiliyorken, genelge sonrasında böyle bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Zira bu şekilde merkezi bir veri tabanı bulunmamaktadır. Bu nedenle başvurularda memurun beyanı esas alınacaktır. Ancak, ilerleyen yıllarda daha eşitlikçi bir uygulamaya imkan sağlamak açısından kamplardan yararlanma bilgilerinin merkezi olarak tutulması ve bunun ana bir değerlendirme kriteri olarak belirlenmesinde önem bulunmaktadır.


Bu haber toplam 3578 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.