1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sosyal Gelişim Merkezi'nde halkın dertlerine çare üretiliyor

Sosyal Gelişim Merkezi'nde halkın dertlerine çare üretiliyor

Aile Danışma, Yaşlı Hizmet, Meslek Edindirme, Sokakta Çalışan Çocuklar" gibi birimleri olan Sosyal Gelişim Merkezi, önemli bir boşluğu dolduruyor.

A+A-

Duran SAVAŞ / ZAMAN


Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu merkez; toplumun her kesiminden insanların yaşadığı problemlere çözüm bulmaya çalışıyor. Madde bağımlılarının kurtarılması, yaşlıların bakımı, karı-koca arasındaki gerginliklerin giderilmesi gibi konular merkezin faaliyetleri arasında.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Sosyal Gelişim Merkezi, sorunu olanların başvurduğu bir merkez haline geldi. Merkez bünyesinde bulunan Aile Danışma Birimi, Yaşlı Hizmet Birimi, Meslek Edindirme Birimi ve Sokakta Çalışan Çocuklar ile Madde Bağımlıları Eğitim Birimi birçok vatandaşın derdine çare oluyor. Yeni Doğan Mahallesi'nde açılan merkezde, Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan aile ve çocuklara yönelik eğitim veriliyor. Merkezde ayrıca yeni evlenecek çiftlere, ilişkileri kopma noktasına gelmiş çiftlere yönelik seminerler düzenleniyor.

Sosyal Gelişim Merkezi'nin çok önemli bir proje olduğunu belirten Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde hareket ettiklerini söyledi. Kentpark Eğitim Merkezi, Kadın Konuk Evi ve Sosyal Gelişim Merkezi'nin çok önemli projeler olduğunu ifade eden Duran, "Merkezlerimiz hizmete girdi ve çalışmalara başlandı. Merkezlerimizde çeşitli konularda eğitimler de veriliyor, çeşitli seminerler düzenleniyor. Vatandaşlarımızın her türlü sorununa yardımcı olmak için var gücümüzle çalışıyoruz." dedi.

Sosyal Gelişim Merkezi bünyesinde oluşturulan, Sokakta Çalışan Çocuklar ile Madde Bağımlıları Eğitim Birimi'nde, sokakta çalıştırılan çocukların rehabilitasyonu ve topluma yeniden kazandırılmasına çalışılıyor. Yaşlı Hizmet Birimi ise yaşlıların günlük hayatını kolaylaştırmayı, kişisel bakımlarına ve ihtiyaçlarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Meslek Edindirme Birimi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışmalar gerçekleştirip gençlerin meslek becerilerini ortaya çıkarıyor. Sosyal Gelişim Merkezi'nde psikolog, çocuk gelişim uzmanı ve sosyal hizmet uzmanı yer alıyor.

Sosyal Gelişim Merkezi'nin önemli birimlerinden biri de Aile Danışma Merkezi. Aile Danışma Birimi aile içi iletişim sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor. Evlilikle ilgili her türlü şikâyeti dinleyen merkez görevlileri, muhataplarına çıkış yolu gösteriyor. Birimde yeni evlenecek çiftlere de yardımcı olunuyor. Evlenmek isteyenler için çeşitli eğitimler düzenleniyor ve eğitimi başarı ile tamamlayanlara sertifika veriliyor.

Sosyal Gelişim Merkezi Müdürü Sırrı Unus, Aile Danışma Birimi'nde yardım isteyenlerin hizmetine koştuklarını, Meslek Edindirme Birimi'nde ise yeni kayıtların başladığını, kasım ayında da kursların açılacağını belirtti. Sokakta çalışan çocuklar ve madde bağımlıları ile ilgili Sakarya Emniyet Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile birlikte hareket ettiklerini ifade eden Unus, Yaşlı Hizmet Birimi'nde ise şimdilik bakıma muhtaç 200 yaşlıyı tespit ettiklerini ve bakımlarına başladıklarını söyledi.

Bu haber toplam 4150 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.