1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Sigara - Alkol Kullanmak Cinselliği Nasıl etkiler?

Sigara - Alkol Kullanmak Cinselliği Nasıl etkiler?

Bazı alışkanlıklardan uzak durmanın hem fiziksel hem de cinsel sağlığa ciddi katkısı vardır. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney sigara ve alkolün cinselliğe etkisini açıkladı.

A+A-

Koku

Sigara ve alkol kullananlarda koku rahatsız edici bir durumdur. Hem giysileri hem de ağızları kokar. Temizliklerine dikkat etseler dahi, karşı tarafın koku nedeniyle cinsellikten soğumasına neden olabilir. Sigara ve alkol kullanmayan birisinin bu kokulardan etkilenmeden, kullanan birisine yakınlaşması zordur.


İktidarsızlık

Sigara kullanan kişilerde özellikle kırk yaşından sonra iktidarsızlık sorunları daha sık görülür. Sigara vücuttaki tüm organların oksijen kullanımını azaltır. Dolayısıyla cinsel organlarda bundan etkilenecektir. Erkekler için en sıkıntı veren cinsel sorun olan iktidarsızlığın oluşmaması ve yaşam boyu sertleşme sorunu yaşamamak için sigaradan uzak durun.


Cinsel performansta düşme

Cinsellik esnasında; 20 dakika orta şiddette yürüyüşte harcanan enerji kadar enerji gerekir. Aynı zamanda dakikada12-20 olan solunum sayısı, 60’lara kadar çıkmaktadır. Bunları gerçekleştirebilmek için sağlam bir akciğer kapasitesine ihtiyaç vardır. Bu durumu sigara içerken sağlamak oldukça güçtür. Dolayısıyla sigara içenlerde cinsel performans düşer.

Sperm kalitesinde düşme

Sigara ve alkol kullananlarda spermin; hacminde ve sayısında azalma, şeklinde bozukluk, hareketinde düşme görülür. Bu durumun kişinin çocuk sahibi olmasına da olumsuz etkisi vardır.


Sigara-Alkol ve Stres

Sigara ve alkol alanlarda stres seviyesi diğerlerine göre daha yüksektir. Dolayısıyla sigara ve alkolü stresle başa çıkmak için bir yöntem olarak görebilirler. Biliyoruz ki stres birçok cinsel sorunu beraberinde getirir. Ne yazık ki sigara ve alkol stresi engelleyemez. Kişinin yapması gereken; sigara ve alkol yerine, stresle başa çıkabilecek egzersiz gibi daha sağlıklı davranışlara yönelmek olmalıdır.

 

Kalp hastalıkları ve tansiyon sorunları

Alkol ve sigara orta ve uzun vadede tansiyon ve kalp hastalıklarına neden olmaktadır. Bu hastalıklar ise gerçekten cinselliği olumsuz yönde etkilemekte, cinsel performansı ve sertleşmeyi engellemektedir. Sigara ve alkoün, dolaylı yoldan da cinselliğe olumsuz etkileri vardır.

Bazı kişiler kendilerini daha rahat hissetmek için bir miktar alkol alarak cinsellik yaşarlar. Bunun afrodizyak etkisi olduğunu düşünürler. Aslında bu alınan alkol cinsellikten çok, kişinin kendi cinsel performans kaygısını azaltır. Yapılan araştırmalar bu nedenle alkol alanlarda cinsel performansın artmadığını ortaya çıkarmıştır. Aksine alınan alkol cinsellikte istekte azalma, erken boşalma ve sertleşme sorunlarına yol açmaktadır.

Sağlıklı yaşamın en önemli ilkesi alkol ve sigaradan uzak durmaktır. Eğer stres seviyeniz yüksekse, egzersiz, hobiler ve kendine zaman ayırmak alkol ve sigaradan çok daha faydalıdır. Ve bunların cinselliğinize hiçbir zararı yokken, aksine birçok açıdan faydası vardır.

Bu haber toplam 7073 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.