1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Şiddete Karşı; "Akran Arabuluculuğu Eğitim Programı"

Şiddete Karşı; "Akran Arabuluculuğu Eğitim Programı"

Denizli Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, okullarda şiddet olaylarının önüne geçmek için ''Akran Arabuluculuk Eğitim Programı''nı uygulayacaklarını bildirdi.

A+A-

Oğuz, Denizli Çınar Öğretmenevinde düzenlediği basın toplantısında, kentteki okullarda şiddet olaylarının yaşanmadığını, buna rağmen öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları sorunlara yapıcı ve olumlu çözüm bulabilmeleri için böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Programın, Rehberlik Araştırma Merkezi bünyesinde oluşturulan ekip tarafından geliştirildiğini anlatan Oğuz, Yunus Emre Ticaret Meslek Lisesi ve Nalan Kaynak Anadolu Lisesinde pilot uygulamasının yapıldığını bildirdi.

Oğuz, şöyle devam etti:

''Okullarda yaşanan şiddet olayları, öğrencilerin fiziksel ve psikolojik olarak zarar görmesine, okula karşı olumsuz tutumlar geliştirmesine, öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimlerine ket vurulmasına neden olmaktadır. Şiddet olayları okulun doğasına ve var oluş amacına aykırıdır. Çünkü okul, öğrencilerin iyi bir vatandaş ve birey olmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle öğrencilere yaşam becerileri ile şiddete alternatif olabilecek yollar sunmamız gerekmektedir.''

Öğrencilere ''yapıcı ve barışçıl çatışma çözme yollarını'' öğretmenin, okulun ve eğitimin amaçlarıyla uygun ve gerekli olduğunu ifade eden Oğuz, şunları kaydetti:

''Bu amaca hizmet edecek yol ise okul kültür ve iklimine akran arabuluculuk modelini kazandırmaktır. Akran arabuluculukta öğrenciler tarafsız üçüncü bir arkadaşlarının yardımıyla çatışmalarını müzakere ederek, yapıcı biçimde çözebileceklerdir. Bu görevi üstlenecek tarafsız üçüncü kişiye 'akran arabulucu' diyoruz. Öğrencilerimize çatışmanın doğasının anlaşılması, iletişim, öfke yönetimi, müzakere ve akran arabuluculuğu gibi temel yaşam becerileri kazandırılacaktır.''

Oğuz, daha sonra, Rehberlik Araştırma Merkezince verilen 5 aylık ''Çatışma Çözme ve Akran Arabuluculuğu Öğretme'' programına katılan öğretmen ve öğrencilere ''Akran Arabulucu'' sertifikalarını verdi.

Bu haber toplam 7410 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.