1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Seks, Yalanlar ve Sanal Suçlar Anketi

Seks, Yalanlar ve Sanal Suçlar Anketi

‘Seks, Yalanlar ve Sanal Suçlar Anketi’ni de konu alan bir araştırmaya göre, cinsel birliktelik sayısı ile ilgili istatistikler güvenilir değil.

A+A-

Microsoft Araştırma Birimi tarafından hazırlanan raporda, kişilerin kendi ifadeleri sonucunda ortaya çıkan bu rakamların gerçeği yansıtmayabileceği belirtildi.

Araştırmada, aynı yöntemle hazırlanan internet ortamında yaşanan saldırılar, yani sanal suç rakamları için de aynı durumun söz konusu olduğunun altı çizildi.

Bu tip istatistiklere yöneltilen bir diğer eleştiri ise, az sayıda kişiden alınan verilere dayanarak ortaya çıkan sonuçların, özensizce genelleştirilmesi.

Araştırma, anket yöntemiyle elde edilmiş cinsel birliktelik ve sanal saldırı sayılarına güvenilmemesi tavsiyesiyle son buluyor.

SEKS, YALANLAR VE SANAL SUÇLAR

Microsoft Araştırma Bölümü'nden Dinei Florencio ve Cormac Herley tarafından hazırlanan raporun adı "Seks, Yalanlar ve Sanal Suçlar Anketi".

Araştırmacıların iddiası, yalnızca ankete katılan kişilerin kendi ifadelerine dayanan istatistiklerin gerçeği yansıtma ihtimalinin sınırlı olduğu.

Raporda, erkeklerin, birlikte oldukları kadın sayısını gerçekten daha fazla söylemeleri, kadınların ise az sayıda kişiyle birlikte olduklarını söyleme eğiliminde olmaları örnek gösteriliyor.

Araştırmacılara göre, böylece ortaya imkânsız bir denklem çıkıyor.

Sanal suçlar konusunda da benzer bir durum olduğunu söyleyen araştırmacılar, kişilerin başlarına gelen sanal saldırı, zarar ve mağduriyet konusunda, gerçeği yansıtmayan ifadelerde bulunabileceklerinin altını çiziyor.

İnternet suçları konusundaki araştırma sonuçlarına mesafeli yaklaşılması gerektiğinin belirtildiği rapor, önümüzdeki günlerde yayımlanacak.

BBC Türkçe

Bu haber toplam 5621 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.