1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Rehber öğretmenlere madde bağımlılığı eğitimi

Rehber öğretmenlere madde bağımlılığı eğitimi

2007-2008 öğretim yılında hayata geçirilen ve İstanbul’da 32 okuldaki velilere madde bağımlılığı konusunda eğitimler veren “Bilgili Ol, Bağımlı Olma” eğitim projesi, 2008-2009 yılında da çalışmalarına devam ediyor.

A+A-

2007-2008 öğretim yılında hayata geçirilen ve İstanbul’da 32 okuldaki velilere madde bağımlılığı konusunda eğitimler veren “Bilgili Ol, Bağımlı Olma” eğitim projesi, 2008-2009 yılında da çalışmalarına devam ediyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği, Genel Yaşam Sigorta ve bluechip’in katkıları ile hayat bulan proje kapsamında, Aralık ayı içerisinde İstanbul’da 15 ilçedeki ilköğretim okullarında hizmet veren 321 rehber öğretmene madde bağımlılığı konusunda eğitim verildiği açıklandı.

Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Doç. Dr. Kültegin Ögel, 2008-2009 eğitim yılı için öncelikli hedeflerinin madde bağımlılığı konusunda daha fazla ebeveyne ulaşmak olduğunu belirtti. Madde bağımlılığı konusunda eğitim alan rehber öğretmenlerin, aldıkları bu eğitimi kendi okullarında öğrenim gören öğrencilerin velilerine vereceğini söyleyen Doç. Dr. Ögel, böylelikle 50 bini aşkın ebeveynin madde bağımlılığı konusunda bilgi ve bilinç sahibi olacağını ifade etti.

Eğitimler için 35 dakikalık kapsamlı bir eğitim filminin de hazırlandığını belirten Ögel, bu filmin yardımıyla ebeveynleri madde bağımlılığı ve yol açtığı tehlikeli sonuçlar, çocuklarının madde bağımlısı olmamaları ve bağımlı hale gelmiş çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği gibi konularda bilgi sahibi olacağını sözlerine ekledi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcı Prof. Dr. Filiz Meriçli de yaptığı açıklamada 2008-2009 öğretim yılında “Bilgili Ol, Bağımlı Olma” projesi kapsamında rehber öğretmen eğitimlerinin yanı sıra gönüllü eğitmen yetiştirmek için de eğitim programları düzenleneceğini söyledi. Madde bağımlılığının gençler arasında her geçen yıl daha da arttığına ve konunun toplumsal açıdan çok büyük bir sorun olduğuna dikkat çeken Meriçli, herkesin bu konuda bilgi sahibi olmasını ve çevresindeki insanları eğitmesi gerektiğini ifade etti.

Bu haber toplam 9081 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.