1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. "Rehber Öğretmen" Alanının Adı "Rehberlik" Olarak Değişti

"Rehber Öğretmen" Alanının Adı "Rehberlik" Olarak Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı'nca öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları yeniden düzenlendi. Yeni düzenleme ile "Rehber Öğretmen" tanımı yerini "Rehberlik" tanımına bıraktı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı'nca öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları yeniden düzenlendi. Yeni düzenleme ile "Rehber Öğretmen" tanımı yerini "Rehberlik" tanımına bıraktı.

Öğretmen ünvanının kaldırılmasını "8-5 Mesaisine bağlı memur olma" düzenlemesi olarak değerlendiren bazı rehber öğretmenler değişikliğe tepki gösterirken, bazıları ise "Zaten fiili olarak öğretmenlik tanımı uygun bir tanım değildi" diyerek değişikliğe şartlı destek veriyor. Değişikliğe şartlı destek veren rehberlik uzmanlarının temel endişesi mesai saatlerindeki olası değişiklik. 

Web sitemizin genel yayın yönetmeni Maruf BEÇENE'ye göre değişikliğin olası etkileri şunlar:  "Rehber Öğretmenlik" bir kadro tanımıydı. Bu tanım "Rehberlik" olarak değiştirildi. PDR mezunları Psikolojik Danışman ünvanlarıyla bu kadroya atanacak. Değişikliğin rehberlik servislerini nasıl etkileyeceği henüz net değil. Çıkacak yönetmelik veya genelgelere bakmak gerekir. Eğer değişiklikle rehberlik servisinde çalışan uzmanların idari kadroya alınması amaçlanmışsa dikey bir değişiklikten bahs edilebilir. Bu etki çalışma saatlerinden, faaliyet alanlarına, yıllık izinlerden idari ilişkilere kadar bir çok alanı etkileyebilir.

Yapılan değişiklikle Rehberlik branşına, PDR, Eğitimde Psikolojik Hizmetler, Eğitim Programları mezunları atanacak. Ayrıca Pedagojik Formasyonu olan Psikoloji mezunlarına da Rehberlik Kadrosuna atamaların önü açılmış oldu.

Bu haber toplam 37541 defa okunmuştur
Haberin Devamı 1 2 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.