1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Psikolojik Stres Kısırlığa Neden Olabilir?

Psikolojik Stres Kısırlığa Neden Olabilir?

Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Çakar Kement Psikolojik stresin hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık nedeni olabileceğini vurguladı.

A+A-

Erkeğe veya kadına ait bazı hastalıklar çocuk sahibi olmayı engelliyor. Bazen de sebebi tam olarak tespit edilemeyen kısırlıklar söz konusu olabiliyor ki uzmanlara göre bu durumlarda çevresel faktörlerin etkisi iyi araştırılmalı.

Kadında ve erkekte hiçbir neden yokken hamile kalınamıyorsa gözlerin çevresel etkenlere çevrilmesi gerektiğini belirten Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Çakar Kement, kadına özgü kısırlık nedenleri hakkında şunları söyledi: "Fazla kilolu, obez ve çok zayıf kadınlarda hormonal bozukluklar oldukça yaygındır. Obez kadınlarda görülen düşük fertiliteden sorumlu mekanizmanın insülin düzeyindeki artış olduğu düşünülmektedir."

Psikolojik stresin hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık nedeni olabileceğini vurgulayan Dr. Kement, "Yüksek seviyelerdeki stres, erkeklerde sperm sayısında azalmaya aynı zamanda ejakulasyon ve ereksiyon sorunlarına sebep olabilir. Kadınlarda ise yumurtlama fonksiyonunu bozar, tüplerde spazma sebep olabilir. Ayrıca progesteron hormonu üzerindeki kötü etkisi, oluşan gebeliğin devamına engel olabilir" tespitinde bulundu.

SİGARA MUTASYONA YOL AÇIYOR

Sigaranın gebelik üzerindeki olumsuz etkilerinin iyi bilindiğine, sigara içen kadın ve erkeklerde fertilitenin azaldığına dikkat çeken Kement, bu etkinin doza bağlı olduğunu söyledi. Kement, "Sigara içindeki toksinlerle foliküllerde hızlı bir azalma, adetlerde bozukluklar ayrıca gamet ve embriyoda mutasyon ortaya çıkar" ifadesini kullandı.

MADDE BAĞIMLILIĞI ÜREME KAPASİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Madde bağımlılığı da fertiliteyi azaltan faktörler arasında. Dr. Kenemt, madde bağımlılığının üreme sağlığı üzerindeki etkisini ise, "Marijuana kadında ve erkekte GnRH sekresyonunu süprese eder. Kadınlarda yumurtlama fonksiyonunu bozar. Kokain sperm üretimini bozar ve kadınlarda tüplerde hastalık riskini belirgin şekilde arttırır. Fazla alkol tüketimi kadınlarda fertiliteyi, erkeklerde sperm kalitesini azaltır ve impotansa, yani cinsel soğukluğa sebep olabilir" sözleriyle açıkladı.

Kafein tüketiminin (kahve, çay, alkolsüz içkiler, çikolata) fazla olması da gebe kalma süresini uzatan ve gebelik kayıplarına sebep olan bir diğer faktör.

BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONLARI DA ETKİLİ

Dr. Kement, elektromanyetik dalgalar yayan cep telefonlarının da üreme sağlığını olumsuz etkilediği görüşünde: "Radyasyonun dozu ve süresine bağlı olarak kadın ve erkek üreme sisteminde hasarlara sebep olabileceği düşünülmektedir. Uzun süre kucakta laptop kullanımı özellikle erkeklerde hem ürettiği ısı ile hem de kablosuz internet bağlantısı nedeniyle testislerde sperm üretimini azaltmakta ve spermlerin hareket yeteneklerini olumsuz etkilemektedir."

Vajinal duşun pek çok ülkede geleneksel bir uygulama olduğunu söyleyen Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Çakar Kement, "Vajinal duş enfeksiyon riskini arttırarak tüplere zarar verebilir ve kısırlığa neden olabilir" uyarısında bulundu.

NTV 

Bu haber toplam 5381 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.