1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Psikoloji Profesöründen Karlılık Formülü

Psikoloji Profesöründen Karlılık Formülü

PERAKENDE Günleri için Türkiye’ye gelen New York Üniversitesi, Pazarlama ve Psikoloji Profesörü Adam Alter, “Basit isimler şirketlerin bilinirliliğini öne çıkarır, ucuz ve kolay değişimle kârı arttırabilirsiniz” dedi.

A+A-

New York Üniversitesi, Pazarlama ve Psikoloji Profesörü Adam Alter, şirketlerin kârını arttırmak için ipuçları verdi. “Renk ve isim, işin sırrı” diyen Alter, “Kırmızı, mavi renkler markayı güçlendirip satışları yükseltebilir. Basit isimler şirketlerin bilinirliğini öne çıkartır. Ucuz ve kolay değişimlerle kârınızı arttırabilirsiniz” dedi.  Hürriyet Dünyası’nın sponsorları arasında olduğu 14’üncü Perakende Günleri için Türkiye’ye gelen Adam Alter, tüketici davranışları üzerine açıklamalar yaptı. Alter, şöyle konuştu: “Dünyanın birçok yerinde yapılan farklı araştırmalar kırmızı renklerin tüketicinin iştahını arttırdığını ve daha çok alım yaptığını ortaya koyuyor. Özellikle fast-food şirketlerine baktığınız zaman renkleri hep kırmızıdır. Dünyanın dev şirketlerine baktığınız zaman ise ‘K, T ve S’ harflerinin öne çıktığını görüyoruz. K harfi bulunan şirket daha baskın ve güçlü görünür. Kodak, Coca-Cola gibi şirketler buna örnek olabilir. Basit isimler algıyı arttırır. Ancak lüks markalarda bu tam tersi oluyor. Ne kadar zor bir isminiz varsa o kadar çok merak uyandırıyorsunuz.”

İstanbul’a ilk defa geldiğini söyleyen Alter, “Türkiye’de perakende alanında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Kapalıçarşı’yı gezdim. Buraya hayran kaldım. Burada yarım saatlik yürüyüş yaptım. Dükkan sahipleri ilginizi çekip satış yapmaya çalışıyorlar. Bunu yaparken de klasik pazarlama taktiklerini uygulamıyorlar. Her dilde insanla iletişime geçerek küçük tebessümlerle tüketicinin ilgisini çekmeye çalışıyorlar” diye konuştu. Tüketicilerin psikolojisini iyi analiz etmek gerektiğinin altını çizen Alter, “İnsanlar kendisine pazarlama yapılmasını istemezler. İnsan psikolojisini anlarsak çok ucuz yöntemlerle mali açıdan kâr getirecek uygulamalar yapabiliriz. Tüketiciyi anladığınızda hep siz kazanırsınız” dedi.

İlk gün 3500 katılımcı

Perakende Günleri’nin sunuculuğunu ve yönetimini Abdullah Kiğılı’nın torunu, Kiğılı CEO Yardımcısı Sena Suerdem Kiğılı üstlendi.
Perakende Günleri’ne ilk gün 3 bin 500’ün üzerinde kişi katıldı.
Perakende Günleri’nin kayıt ücretleri 415 Euro’dan başladı. Kasım ayında kayıt yaptıranlar 615 Euro ödedi.
Birçok markanın stant açtığı fuar alanında ise Simit Sarayı ve Starbucks ücretsiz ikram yaptı.
22 farklı oturumun yapılacağı Perakende Günleri’nde 32 ayrı konuşmacı katılacak. 
Soysal tarafından düzenlenen Perakende Günleri bu yıl 14’üncü kez ziyaretçilerini ağırlıyor.


337
26 yılda Türkiye’de açılan AVM sayısı

9.7 milyon m”
Türkiye’deki AVM’lerde kiralanabilir alan

126 m2
Türkiye’de kişibaşına düşen kiralanabilir m2

57
Türkiye’de AVM bulunan il sayısı

60 milyar $
Türkiye’deki AVM’lerin cirosu

1.6 milyar
Türkiye’deki AVM’lerin ziyaretçi sayısı

Sadece internet işinde kazanç zor

İNTERNET satışlarının her geçen yıl arttığını belirten Boyner Grup CEO’su Cem Boyner, şu değerlendirmeyi yaptı: “İnternetten alışveriş hepimizin hayatına girdi. Ben bu işe çok zor başladım. İnterneti kendime hep rakip olarak algıladım. Bize sorun çıkaracağını düşündüm ve defansa geçtim. Şirketteki arkadaşlar bunun bir format olduğunu ve bize rakip olmadığını konuşmaya başladı. İnsanlar sadece ucuz olduğu için değil kolay olduğu için geliyorlar. Ciromuzda internet satışının payı yüzde 6 oldu. 2015’te bu rakam yüzde 10 olacak. Eğer hem mağaza hem de internet siteniz varsa gelecek sizin demektir. Sadece internet işi yapıyorsanız kazanç kolay değil.”

AVM yatırımları Anadolu’ya kayıyor

TÜRKİYE’de alışveriş merkezi yatırımlarının Anadolu’ya kaymaya başladığını anlatan Multi Türkiye CEO’su Hulusi Belgü, şöyle konuştu: “Rakamlara bakınca Türkiye’de daha çok AVM’ye ihtiyaç olduğu görülüyor. Ancak rotamızı artık yeni gelişen yerlere çevirmenin zamanı geldi. Anadolu hem arazi hem de genç nüfusuyla bu yatırımlar için çok cazip. Şuan 57 ilde AVM bulunuyor. Bu sayı hızla artacak.”


Bir ayak gazda bir ayak frende

2015 yılında sektörün çok dikkatli adımlar atması gerektiğinin altını çizen Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, şunları anlattı: “Türkiye’de verimi arttırmak için çalışmalı ve daha iyi servis sunmalı. Yatırım kararlarında doğru projeler tercih edilmeli. Gelişen pazarları analiz etmeli. Kendi içimize odaklanıp buradaki zayıf noktaları ve tehditleri dikkate alıp çalışmalıyız. 2015 yılında bir ayağımız gazda iken, diğer ayağımız frende olmalı. Krizler Türkiye’nin krizi değil. Otomobili sürerken ne kadar dikkatli olursak bizim de öyle yapmamız lazım.”


Arda, Avrupa’da ‘Simit’i tanıtacak

GEÇTİĞİMİZ günlerde New York’ta açtıkları Simit Sarayı’nın günlük hasılatta ikinci sıraya yerleştiğini anlatan Simit Sarayı’nın patronu Abdullah Kavukçu, şunları söyledi: “Bu yıl 100 mağaza daha açacağız. Bunun 60’ı yurtdışında olacak. New York’taki mağazamız günlük ciroda tüm Simit Sarayı mağazaları içerisinde ikinci sıraya yerleşti. 120 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Arda Turan simit Sarayı’nı bu kez Hollanda ve Almanya’da tanıtacak. Reklam filmini New York’ta çekeceğiz. Bu yıl sonu ciro hedefimiz ise 500 milyon TL.”

Bu haber toplam 4429 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.