1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİK FİLM

  3. Perşembe Sineması ilkbahar gösterimleri SALT Beyoğlu’nda

Perşembe Sineması ilkbahar gösterimleri SALT Beyoğlu’nda

SALT’ın Garanti Mortgage desteğiyle hazırladığı Perşembe Sineması’nın “yenilenme” odaklı programı 3 Mayıs’ta Açık Sinema’da başlıyor.

A+A-

 

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle sürdürülen Perşembe Sineması’nın bu yılki programı, şehir hayatının zemin hazırladığı, dayattığı, aşina bir geçmiş ya da daha iyi bir gelecek için özlem uyandıran, zaman zaman da dirence yol açan “yenilenme” olgusunu işliyor.

 

Bugünün kentsel yapıları ağırlıklı olarak 20. yüzyılda iki büyük savaş, ardından kurulan çift kutuplu dünya ve bu sistemin nihai feshiyle şekillendi. Profesyonelleşme eğiliminin katkısıyla artan, dönemsel ihtiyaç ve tahayyüllere dayalı düzenlemeler yenilenme refleksinin belirgin ifadeleriydi. Yakın çevresiyle alışverişte olan merkezlerden uzak mesafedekiyle etkileşime geçen yaşama alanlarına dönüşen şehirler, planlamanın önünü alamadığı nüfus akımlarıyla büyümeye devam etti. Kültürel eğilimler, yerel yönetim stratejileri ve ekonomik imkânların biçimlediği; coğrafyaya göre değişen dönemlerde gündeme gelen yenilenme atılımları 1980’lerden itibaren küreselleşmeden etkilendi. Dünyanın dört bir yanında şehirler yeni yüzyıla benzeşerek girdi. Yeniden yapılanma süreci kent mekânında gitgide görünür olmaya başlıyor; kapasitesi artırılan havaalanları, işlek meydanlarda açılan müzeler, şehir merkezlerine dizi dizi yerleşen otellerle uluslararası deneyim tüketimi yaygınlaştırılıyordu. Şehirlilerin gönüllü veya zorunlu yer değiştirmeleriyle pekişen bu pratikler, toplumsal bağlamda zamanla ortaya çıkan açmazlar ile bunlara dair talepleri beraberinde getirdi. Tüm bunların yanı sıra şehir, bireylerin yerleşik düzen sorgulamaları ve değişim arayışlarına da sahne teşkil etti.

 

Perşembe Sineması’nın 2018 seçkisi, bu koşulları oluşturan yenilenme arzusunun geçmişteki tezahürlerine bakarken bugünden geleceğe dair öneri ve olasılıklar üzerine düşünme amacını taşıyor. Çeşitli ülkelerden kurmaca ve belgesel filmler, etki alanının genişlemesiyle sınırları bulanıklaşan şehirlerin anlatılarını birey hikâyeleriyle bir araya getiriyor.

 

Perşembe Sineması’nın “yenilenme” odaklı programının basın toplantısında konuşan Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, SALT ile yapılan kıymetli iş birliği sayesinde kent kültürü, mimarlık ve şehirleşme konuları etrafında çok çeşitli kitlelerle buluşmanın Garanti Mortgage markası için önemli bir adım teşkil ettiğini ifade etti: “Ana faaliyet alanı konut finansmanı olan bir şirket olarak alanımızın ötesine geçen ve birey mutluluğunu önemseyen bir yaklaşıma sahibiz. Perşembe Sineması’nın beş yılı boyunca 87 gösterimle 15 bin 500 kişiye ulaştık. Bu yılki programın da ilgiyle takip edileceğine inanıyorum.”  

 

SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner ise, her yıl başka bir tema odağında uluslararası bir seçki hazırlandığını belirtti: “Tatil evleri, şehirde var olmak, dünya fuarlar ile olimpiyatlar gibi devasa etkinliklerin

şehir hayatına etkilerinin yanı sıra ev teması etrafında kapsamlı derlemeler

yaptık. Bu yıl gösterimlerini SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da

gerçekleştireceğimiz filmlerse, ‘yenilenme’ pratikleri temelinde dönüşen yerleşim yerleri ve bu çerçevedeki sivil talep ve girişimler ile şehirde olmaktan cesaretle atılan adımlara bakıyor.”

 

 

PROGRAM

 

3 Mayıs         Das Venedig Prinzip [Venedik Sendromu]

                        Andreas Pichler, 2012

 

10 Mayıs       Durak [Enayi]

                        Yuriy Bykov, 2014

 

17 Mayıs       Free Lunch Society [Bedava Öğle Yemeği Topluluğu]

                        Christian Tod, 2017

 

24 Mayıs       Made in Dagenham [Kadının Fendi]

                        Nigel Cole, 2010

 

31 Mayıs       Survival of a Small City [Küçük Kentin Yaşamı]

                        Pablo Frasconi ve Nancy Salzer, 1986

 

7 Haziran     Good Bye Lenin! [Elveda Lenin!]

                        Wolfgang Becker, 2003

 

14 Haziran   Gaza Surf Club [Gazze Sörf Kulübü]

                        Philip Gnadt ve Mickey Yamine, 2016

 

21 Haziran   Nocturama [Nocturama: Paris Yanıyor]

                        Bertrand Bonello, 2016

 

28 Haziran   One of Us [Bizden Biri]

                        Heidi Ewing ve Rachel Grady, 2017


PERŞEMBE SİNEMASI

Das Venedig Prinzip [Venedik Sendromu] (2012)

3 Mayıs, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

 

 

Yönetmen: Andreas Pichler

80 dakika

İtalyanca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Kanallar şehri Venedik, yılın her ayı nüfusuyla karşılaştırılamayacak sayıda turist ağırlıyor. 48 bin kişinin yaşadığı şehri sırf 2011 yılı içerisinde 20 milyon yabancı turist ziyaret etti. Ne var ki su seviyesi endişe verici şekilde yükseldikçe gitgide daha çok kişi evi ve mahallesini terk ediyor; Venedik’in şehir yaşamı tehlikeye giriyor.

 

Bu belgesel film, tarihî lagün şehrine özgü yaşamdan bugüne kalanları tasvir ederken bir altkültür oluşturan turizm sektörü hizmetlerine ve çok daha büyük yolcu gemilerinin girebileceği yeni liman yapılarına bakıyor. Ayrıca, batmakta olan kıymetli gemiden kaçıp gönülsüzce karaya çıkanların hikâyelerini derliyor.

 

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

 

 

Bu haber toplam 19347 defa okunmuştur
Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.