1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. ÖSS sonuçlarıyla ilgili inanılmaz iddia

ÖSS sonuçlarıyla ilgili inanılmaz iddia

ÖSYM'nin ÖSS sonuçlarını açıklarken beklemeli öğrencilerin OÖBP'nin yanlış hesapladığı belirlendi. Hata binlerce gencin sıralamasını değiştiriyor.

A+A-

Seçkin Çakır/ HABER7.COM

 

Kültür dershaneleri rehberlik Uzmanı Servet Gülsün Şirin ve Rehberlik koordinatörü Salim Ünsal, ÖSYM, sınav sonuçlarında beklemeli öğrencilerin Ortaöğretim Başarı Puanı (OÖBP) hesaplamasında hata yaparak bir çok öğrencinin sıralamasında hataya yol açtığını belirledi. İkilinin yaptığı tespitler sonucu öne sürdüğü duruma göre,  sıralamayı alt üst edecek bu tarihi hatanın giderilmesi gerekiyor.

Kültür Dersanelerinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "2008 ÖSS sonuçları 12 Haziran 2008 Cumartesi günü saat 10:30’da basın toplantısı ile açıklandı. Öğrencilerin sınav sonuçlarını incelediğimizde beklemeli olanların diploma notlarından çok farklı ortaöğretim başarı puanlarına sahip oldukları dikkatimizi çekti. Bunların büyük bölümünün 100 tam puan aldıklarını gördük. İlk bakışta bunun normal bir değerlendirme olabileceğini düşünmemize rağmen, aynı okuldaki beklemeli birçok öğrencinin sonuçlarını incelediğimizde bunların büyük bir bölümünün yine aynı şekilde değerlendirildiğini ve ortaöğretim başarı puanının diploma notları farklı olmasına rağmen 100 tam puan olduğunu tespit ettik. Örnekleri elimizde bulunmaktadır" denildi.

"Diploma notları farklı olmasına rağmen üniversiteye yerleşmede kullanılan puan hesaplamasına doğrudan katkısı olan ortaöğretim başarı puanındaki bu durum binlerce gencin sıralamasını değiştirerek hayatını doğrudan etkilemektedir" diyen eğitim uzmanları, "  Bu yıl beklemeli olarak sınava müracaat eden 59.925 adayın hesaplaması eğer bu yöntemle yapıldıysa bu, şu anda kamuoyuna açıklanan sıralamanın tamamen değişmesi anlamına gelecektir. Hak etmediği halde ortaöğretim başarı puanından 100 tam puan alan öğrenciler sıralamada önlere geçerek hak eden öğrencilerin yerini almış durumdadır.  Yaptığımız çalışma ile Türkiye’nin her yerinden benzer örneklere rastladığımızı üzülerek belirtiyor, bu hatanın tüm beklemeli öğrencilerde yapılmamış olmasını umuyoruz. OBP hesaplamasında yapılan bu yanlışlık bir adayda bile olsa ÖSYM’yi bunu düzeltmeye davet ediyor, eğitimci kimliğimizle sorumluluğumuzu yerine getiriyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz"

ÖSYM'ye göre hata yok özellik var

Yarımağan, ''ÖSS'de yanlış puan hesaplandığı'' iddialarıyla ilgili olarak, ''Yanlış yok, hata yok. Durum, sadece geçiş yılının küçük bir özelliği'' dedi.

Yarımağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile konuya ilişkin görüşme yaptığı belirtti.

ÖSS puanlarını hesaplama sırasında ''yanlış'' ya da ''hata'' yapılmadığının belirlendiğini kaydeden Yarımağan, liselerin 4 yıla çıkması dolayısıyla bu yıl bazı okulların mezun vermediğini anımsattı. ''Bu geçişten kaynaklanan bir özellik ortaya çıktığını'' söyleyen Yarımağan, ''Herkes tercihini yapsın. Kimseyi ilgilendiren bir şey yok, ne kimsenin sırası değişiyor ne de başka bir şey...'' dedi.

''Genel durumu ilgilendirecek bir sorun var mı?'' sorusuna Yarımağan, ''Hayır. Hiç kimsenin sırası değişmiyor'' yanıtını verdi.

Yarımağan, ''Yanlış yok, hata yok. Geçiş yılının küçük bir özelliği. Hata olsaydı düzeltirdik'' diye konuştu.


Bu haber toplam 3005 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.