1. HABERLER

  2. MAKALELER

  3. OKB'de BDGT Etkinliğinin Değerlendirilmesi

OKB'de BDGT Etkinliğinin Değerlendirilmesi

"Obsesif Kompulsif Bozuklukta Bilişsel Davranışçı Grup Psikoterapisinin Etkinliğinin Değerlendirilmesi" başlıklı makale için tıklayınız

A+A-

Amaç: Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tedavisinde bilişsel davranışçı grup terapisinin (BDGT) etkinliği değerlendirilmiştir.

Yöntem:  Çalışma için Ruhsal Bozukluklar Tanısal ve Sayımsal El Kitabı-Yeniden Gözden Geçirilmiş Dördüncü Baskı (DSM-IV-TR) ölçütlerine göre OKB tanısı konulmuş 82 hasta değerlendirilmiştir. Değerlendirme görüşmesi sonrası uygun olan ve grup terapisine katılmayı kabul eden 37 hasta grup terapisine alınmıştır. Bu gruba 14 seans haftalık 90-120 dakika süren bilişsel davranışçı grup terapisi (BDGT) uygulanmıştır. BDGT’ye katılan hastalara Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (Y-BOCS) ve Belirti Kontrol Listesi (Y-BOCS-SC), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE) uygulanmıştır. Ölçekler, değerlendirme aşamasında ve 2, 5, 8, 12 ve 14’ncü seanslardan sonra tekrar uygulanmıştır. 

Bulgular: Grup terapileri sırasında 8 kişi çeşitli nedenlerle tedaviyi bırakmıştır ve 29 hasta grup terapilerini tamamlamıştır. Çalışmayı tamamlayan hastaların başlangıç-sonuç puanları arasındaki fark incelendiğinde tüm gruplarda ortalama BAE, BDE ve Y-BOCS puanında anlamlı düzeyde azalma tespit edilmiştir. Grup terapisi sonuçlarının cinsiyet, yaş ve eğitim süresi bakımından farklılık göstermediği bulunmuştur.

Sonuç: Bu çalışmada BDGT uygulamasının OKB belirtilerinde anlamlı iyileşme sağladığı saptanmıştır. Ayrıca tedavi sonuçlarının sosyodemografik özellikler, hastalık özellikleri, eş tanı bakımından farklı gruplarda farklılık göstermediği saptanmamıştır. Tüm bu sonuçlar göz önünde tutulduğunda BDGT,  incelenen tüm faktörlerden bağımsız bir şekilde OKB’nin tedavisinde etkin görünmektedir.     


Anahtar Kelimeler: Obsesif kompulsif bozukluk bilişsel terapi, davranış terapisi, grup psikoterapisi

Makalenin devamı için tıklayınız

Bu haber toplam 7692 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.