1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Öğretmen korkusu, başarıyı düşürüyor

Öğretmen korkusu, başarıyı düşürüyor

İlköğretime giden öğrencileri öğretmenleriyle korkutmak, derslerdeki başarıyı olumsuz etkiliyor. Bu durumun çocukları 'içe kapanık ve çekingen' hale getireceği belirtiliyor

A+A-

Mehmet Kuru / ZAMAN GAZETESİ


İlköğretime giden öğrencileri öğretmenleriyle korkutmak, derslerdeki başarıyı olumsuz etkiliyor. Bu durumun çocukları 'içe kapanık ve çekingen' hale getireceğini belirten uzmanlar, ebeveynleri uyarıyor: "Çocuklarınızı öğretmenleriyle korkutmayın."

Yaz tatili bitti, yeni eğitim öğretim sezonu başladı. Her yıl olduğu gibi bu sene de yüz binlerce öğrenci okulla yeni tanıştı. Tatil dönüşü okul fobisi, depresyon gibi sorunlarla karşılaşabilecek çocuklar, en büyük desteği öğretmen ve velilerinden gördü. Öğrencinin öğretmeniyle kurduğu güçlü iletişimin başarıya katkı sağlayacağını vurgulayan uzmanlar, anne-babaları çocukları öğretmeniyle korkutmama konusunda uyardı.

Çocuğun en güvendiği kişilerin anne ve babası olduğuna işaret eden sosyolog Hasan Hüseyin Taylan, yaramazlık yaptığı durumlarda çocukların öğretmenlerle korkutulmasının onların okulda çekingen olmalarına ya da okuldan soğumalarına sebep olabileceğini söyledi. Bu davranışın çocuğun tüm eğitim hayatını olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade eden sosyolog Taylan, "Çocuk en çok annesini sever, ama en çok eziyeti de annesine çektirir. Yaramazlık yaptığı durumlarda ise öğretmenle ya da doktorla, polisle hatta sıklıkla babayla da korkutulur. Bu davranışlar doğru değil. Belki o anlık çocuğu istemediğimiz hareketinden vazgeçirebiliriz ama farkında olmayarak hayatı boyunca etkisi altında kalacağı bir korkuyu da öğretmiş oluruz." dedi. Öğretmeniyle korkutulmuş çocuğun özgüvenini yitirdiğini vurgulayan sosyolog, ebeveynin çocuklar üzerindeki otoriteyi başkalarının üzerinden kurmaya çalışmasının sakıncalı olduğunu ifade etti. Taylan, bilmedikleri bir ortama zaten endişeyle giden çocukların bir de öğretmenle korkutulmasının onları hırçınlaştıracağına dikkat çekti. Öğretmenlerle korkutmaya kalkışmanın çocuklar üzerinde okuldayken tedirginlik oluşturduğuna işaret eden Taylan, şöyle devam etti: "Çocuk, öğretmenine şartlı bakar, ona karşı korkak olur. Bu nedenle derse aktif katılamaz, kendi başına bir şeyler yapamaz. Özellikle okula yeni başlayan çocuklar bilmedikleri bir ortama gittikleri için zaten endişeli ve çekingen olur, öğretmenle korkutmak ise onları okuldan tamamen soğutabilir."

Bu haber toplam 3510 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.