1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ODTÜ Bilim Hırsızlığıyla Sarsılıyor

ODTÜ Bilim Hırsızlığıyla Sarsılıyor

Başta ODTÜ Olmak Üzere, Diyarbakır Dicle, İçel Mersin ve Çanakkale 18 Mart Üniversitelerinin Adının Karıştığı İntihal Skandalı, Tüba'yı Harekete Geçirdi.

A+A-

Başta ODTÜ olmak üzere, Diyarbakır Dicle, İçel Mersin ve Çanakkale 18 Mart üniversitelerinin adının karıştığı intihal skandalı, TÜBA’yı harekete geçirdi.

Dünyanın en ünlü bilim dergilerinden Nature’da yayımlanan ve Türk akademisyenlerinin imzalarını taşıyan 67 makalenin çalıntı olduğunun ortaya çıkması üzerine TÜBA, Türkiye’deki bilim ahlakını mercek altına aldı. TÜBA’nın internet sitesinde yer alan, "Bilim Etiği Çağrısı" başlıklı duyuruda, ortaya çıkan skandalın bir fırsat olarak değerlendirilmesi ve sert önlemler alınması istendi. TÜBA tarafından yapılan duyuruda şöyle denildi: 

"Nature dergisinin 6 Eylül 2007 tarihli 449. sayısı 8. sayfada yayınlanan haber, ülkemizde bilim ve bilim ahlakının durumu konusunda, gerek bireysel gerekse kurumsal düzeydeki eksiklerimizi sorgulama ve ilgili düzenlemeleri ivedilikle yapma zorunluluğumuzu gözler önüne seren sert bir uyarıdır. Bu eksikleri ortadan kaldırmak için üniversitelerin, üniversitelerarası kurumların ve genelde tüm bilim kuruluşlarının hiç vakit geçirmeden almaları gereken asgari önlemler, bilim etiği eğitimini, bilim eğitiminin zorunlu bir parçası haline getirmeyi, bilim ahlakının, kişisel ahlakın bir parçası olarak içselleştirilmesini sağlamak üzere, tüm öğrencilerin ve bilim insanlarının titizlikle uymaya and içecekleri kuralları açık seçik ve yazılı olarak belirlemeyi, disiplin yönetmeliklerini çalma, sahtecilik ve çarpıtmaya çok sert yaptırımlar getirecek şekilde yeniden düzenlemeyi içermek zorundadır."

haberler.com

Bu haber toplam 2126 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.