1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KIZILAY'DAN FİLİSTİN'E YARDIM KAMPANYASI

KIZILAY'DAN FİLİSTİN'E YARDIM KAMPANYASI

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali Filistin’e yardım kampanyası başlattıklarını ve ilk etapta 150 bin aileye bir ay yetecek yardım malzemesi gönderildiğini bildirdi.

A+A-

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali Filistin’e yardım kampanyası başlattıklarını ve ilk etapta 150 bin aileye bir ay yetecek yardım malzemesi gönderildiğini bildirerek, “İş dünyasına, sanat dünyasına, spor ve medya dünyasına sesleniyorum. Lütfen kampanyamıza destek verin” dedi.

Türk Kızılayı Genel Merkezi’nde yapılan toplantıya Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Filistin Büyükelçisi Nebil Maruf, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım ve Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Saatçi katıldı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Küçükali, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada bir insanlık dramının yaşandığını söyleyerek, İsrail’de yaşanan olayın insan kaynaklı bir afet olduğunu söyledi. Türk Kızılayı olarak son dönemde Gürcistan, Irak, Sudan, Lübnan’da yaşanan insan kaynaklı afetlerde sorumluluklarını yerine getirerek yardım kampanyaları düzenlediklerini belirten Küçükali, “Filistin Gazze’de yaşanan olmazsa olmaz olan; insanlık onurunu zedeleyen bir olaydır. Akan gözyaşları, öldürülen siviller insan onurunun zedelendiğinin en büyük göstergeleridir” dedi.

-“ULUSLARARASI HUKUK OLAYA GEÇ OLMADAN EL KOYMALI”-

Meral Kazancı ve ailesinin dramının televizyonlardan izlendiğini, 5 gün boyunca evlerinden çıkamadan aç ve susuz yaşadıklarını belirten Küçükali, Türk Kızılayı’nın yardımını almak için ailenin dışarı çıktığını anımsattı. Binlerce ailenin Türk Kızılayı’nın yardımını beklediğini vurgulayan Küçükali, öldürülenlerin yüzde 90’ının çocuk ve kadınlardan oluştuğunun altını çizdi. Küçükali, “Buradan seslenmek istiyorum. Yaralı olar çocuk ve kadınları ambulans helikopter ve ambulans uçak ile alabiliriz. Bu saldırı durmalı, sürekli ve güvenli insani yardım hattı açık olmalı. Uluslararası hukuk olaya el koymalı. Zaman aşımı olduktan sonra uluslararası hukuk olaya el koyarsa ‘ölenler ölmüş kalan sağlar bizimdir’ denmiş olur” dedi.

-“TÜRK KIZILAYI’NIN YARDIM KAMPANYASINA DESTEK VERİN”-

Gazze’de yaşanan olayın Cenevre sözleşmesinin ihlal edilmesi olduğunun altını çizen Küçükali, Türk Kızılayı’nın yardım hakkının engellenmemesi gerektiğini söyledi. Küçükali, Türk Kızılayı olarak birçok faciada örnek olduklarını kaydederek “Şimdi de sıra Gazze sınavında” dedi. Türk Kızılayı olarak temel ihtiyaç maddelerinin bölgeye gönderildiğini ve psiko-sosyal yardım için bir birimin Gazze’de olduğunu belirten Küçükali, bir birimin daha gönderileceğini açıkladı. Sağlık teşkilatının Gazze’de çöktüğünün altını çizen Küçükali, Türk Kızılayı olarak ambulans, ilaç, tıbbi malzeme ve ekipman yardımlarının devam edeceğini söyledi. Küçükali, “İş dünyasına, sanat dünyasına, spor ve medya dünyasına sesleniyorum. Lütfen kampanyamıza destek verin” çağrısında bulundu. Küçükali, tüm bankalardan Türk Kızılayı hesabına, tüm operatörlerden “2868”e SMS gönderilerek, 168 nolu ücretsiz hattan da yardım yapılabileceğini bildirdi.

Küçükali, bölgeye yardımların kesinlikle ulaşabileceği tek adresin Türk Kızılayı olduğunu savundu.

-“YARDIM EKİPLERİNİ CANLI BAĞLANTI”-

Basın toplantısında Türk Kızılayı’nın Kudüs’te bulunan ve Mısır’da Refah Sınır Kapısı’nda bulunan yardım ekiplerine canlı bağlantı yapıldı. Mısır Refah Kapısı’ndan görev yapan yardım ekibi lideri Binan Derindere’ye canlı bağlanılırken, Derindere bölgeyle ilgili kısa bilgi verdi. Bölgede karmaşanın hakim olduğunu belirten Derindere, bölgede su, elektrik ve gıda bulunmadığını, bombardımanın da aralıklarla sürdüğünü kaydetti. El Sahra hastanesi yanından kendilerinin bir hastane kuracaklarını söyleyen Derindere, bölgeye tıbbi malzeme desteğini de sağlayacaklarını bildirdi.

Kudüs’te bulunan yardım ekibinin lideri Aydın Özdemir ise Gazze halkına ilk olarak 150 bin aileye bir ay yetecek kadar yardım malzemesinin ulaştırıldığını ve bu yardımın; bölgeye yapılan son yardım malzemesi olduğunu kaydetti. Özdemir, ikinci parti yüklemelerinin devam ettiğini ve bu parti içerisinde gıda ve battaniye yardımı olacağını açıkladı.

-FİLİSTİN BÜYÜKELÇİSİ MARUF: “BU TAM BİR DEVLET TERÖRÜ”-

Filistin Büyükelçisi Nebil Maruf ise Gazze’de yaşanan durumun tamamen bir devlet terörü olduğunu söyleyerek, “İsrail’in Filistin halkına karşı yaptığı bir terör olayıdır. Bu tanklar; bebek, çocuk, yaşlı ve kadınları öldürüyor. 3 aylık bebekleri öldürüyorlar. Bunların suçu nedir? Bu da gösteriyor ki; İsrail Filistin halkına karşı yok etme savaşı veriyor. Bunu yapan İsrail’in liderlerinin uluslar arası mahkemelere götürülmelidir. Halkımıza karşı cinayet işleyen bu kişiler uluslar arası mahkemelerde yargılanmalılar” dedi. Gazze’de bütün müessese, cami, okul, üniversite, bakanlıkların yok edildiğini belirten Muruf, “Bu insana karşı yapılan bir savaştır” dedi.

-“SÖZ VERİYORUZ, İSRAİL ZAFERE ULAŞAMAYACAK”-

İsrail’in tüm kanunları, insan hukukunu, insan haklarını, Cenevre sözleşmesini ihlal ettiğini ifade eden Maruf, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu savaş sadece İsrail’de yapılacak seçimler için, daha fazla oy alabilmek için yapılıyor. Daha fazla Filistinli öldükçe daha fazla oy olacaklar. Oy için yapılan bir savaş. Ne kadar çok ölü o kadar çok oy. İşte İsrail bu. Herkes İsrail gerçeğini görsün. Belki İsrail’den zayıfız ancak, irademizle ve kardeşlerimizle biz çok daha güçlüyüz. Size söz veriyoruz. İsrail zafere ulaşamayacak. Türk Kızılayı sayesinde Filistin Türkiye yardımı gördü. Sizlere teşekkür ediyoruz. Sizlerin de katkıları ile buna dur diyeceğiz ve zafere ulaşacağız.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım ise, bölgeye Türk Kızılayı’nın 3 tırı ile malzeme göndereceklerini açıkladı. Söz konusu yardım Türk çitçisinin teşkilatlı olarak yaptığı ilk yardım unvanını da taşıyor.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Küçükali, gazetecilerin bir sorunu üzerine ambulans helikopter ve ambulans uçakların Mısır’ın izin vermemesi nedeniyle bölgeye gönderilemediğini ifade ederek, tüm uluslar arası kuruluşlara bu izin verilmesi için çağrıda bulundu.

Bu haber toplam 2891 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.