1. YAZARLAR

  2. Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

  3. Kısırım ama mutluyum!
Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

Kısırım ama mutluyum!

A+A-

Uzun zamandır çocuk sahibi olmak isteyen ama bir türlü başaramayan çiftler, bu gün sizlere seslenmek istiyorum.

Neden bir çift çocuk ister gelin önce bu sorunun cevabını verelim.

1)Nişanlanırsınız, evlenirsiniz ve çocuk yaparsınız. Bu düzeni devam ettirmek için. Daha fazla sorgulamaya gerek yok böyle gelmiş böyle gitmeli mantığı.

2)Çevre ne der sonra korkusu. Üzülerek söylemek gerekirse, birçok kişi kendisinden çok çevresi için yaşıyor. Bunu biliyoruz. “Çocuğumuz olmuyor ve kısır damgasıyla yaşamak korkunç bir şey”. Dedikodulara kulaklarımızı tıkayamaz olduk”.

3)“Soyumu devam ettirmem için çocuk yapmalıyım”.

4)Bütün arkadaşlarımın çocukları var. Onlarla beraberken kendimi eksik hissediyorum.

Yukarıda yazdıklarımıza eklemeler yapılabilir. Burada sebep her ne olursa olsun, bilinmesi gereken şey, fizyolojik nedenler ya da unidentified ( sebepsiz kısırlık) yüzünden çocuk sahibi olamayan birçok çift ciddi psikolojik problem yaşıyor. Örneğin aylar hatta yıllar süren tedavinin ardından yaşanan başarısızlık birçok çift için boşanma sebebi olabiliyor. Bunun yanında çocuk yapalım belki evliliğimiz kurtulur mantığını da artık bırakmamız gerektiğini hatırlatmama bilmem gerek var mı?

Birçok ailede sorumsuzluktan kaynaklanan problemlerin üzerine çocuk sahibi olmak gibi ciddi sorumluluk isteyen bir karar vermek her halde yangına körükle gitmek olur.

Bunca uğraşlara rağmen olmaya bir şeyin ardından alınabilecek birçok karar var. Bu seçenekler neler? Size en uygun olanını seçmek için, her zaman tavsiye ettiğim şey, psikolojik yardım almak bu yolda alınacak en doğru kararlardan ilki.

Hayatınızın olmazsa olmazı haline getirdiğiniz bebek sahibi olma isteğinizin başarısız olması durumunda dünyanın sonunun gelmediğini ve her çifte uygun bir çözümün mutlaka bulunduğunu görmenize yardımcı olacak.

Seçenekler neler olabilir?

Bu seçeneklerden biri neden evlat edinme seçeneği olmasın? Ya da çocuk esirgeme kurumunda onca sevgi ve bakıma ihtiyaç duyan çocuklarımız varken onlardan birini mutlu etmeyin?

Amaç kişinin derinlerinde ihtiyaç duyduğu sevip bağrına basıp büyütme ve ortaya çıkarttığı kişiyle övünme isteği, kişiyi temelde çocuk sahibi olma isteğini tetikler. Bu istek ve arzuyu hayata geçirmenin de yukarıda anlattığım gibi birçok yolu var.

Birçok yazımda belirttiğim gibi kişi kendini olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmeli. Ve sahip olduğu özelliklerin farkına varıp yetenek ve başarılarına odaklanmalı. Mutlu olmak koşulunu genelde karşımızdakilere yükleriz aslında sebep biziz. Karşımızdaki kişi ya da olaylar sadece araç, amaç bunun farkına varabilmek.

Bu yazı toplam 3535 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.