1. YAZARLAR

  2. Aydın DEMİRER

  3. Gerilla tarzı çalışan finans şirketi
Aydın DEMİRER

Aydın DEMİRER

isteinsan.com.tr
Yazarın Tüm Yazıları >

Gerilla tarzı çalışan finans şirketi

A+A-

Geçen hafta Global Menkul Kıymetler'in insan kaynakları politikasını anlatıyorduk.
İşin içine yönetim stratejilerini katarak devam ediyoruz.

Global'in iç işleyişine geliyoruz. Şirketin genel müdür Gökhan Bey konuştuğumuz kadarıyla bize dikey hiyerarşilerden hoşlanan biri olarak görünmüyor. Evet yanılmıyoruz.
Yönetim modelini anlatmak üzere söz kendisinde... "Biz senede bir, yönetim kuruluna bütçemizi sunarız ama onun dışında kimse bize ertesi yıl hangi atılımı yapmamız gerektiğini, bunun için kaç elemanla çalışmamız gerektiğini söylemez. Bu gibi çalışmaları ben kendi ekibimle yaparım. Müdür yardımcılarımla yılda üç kez bir araya gelir, - hangi alanda büyüyeceğiz, hangi alanda küçüleceğiz, burada riskimiz nedir,- hepsini tartışırız. Bu arada kapım her zaman herkese açıktır. Hatta kapanmasın diye kapının önüne ağırlık koyuyorum." 

Son kararı bir kişi verir 

Ama şunları da eklemekten kendini alamıyor: "Tamamen demokrasi hiçbir yerde yoktur. Çünkü, birinin kalkıp son sözü söylemesi gerekiyor. Ben herkese demokratik düşünme izni veriyorum ama doğru ya da yanlış, son kararları ben veririm." Gökhan Bey, şirketin işleyiş biçimini 'her koşula hazır olma, değişimlere hızlı cevap verme' yetenekleri nedeniyle gerilla tarzı olarak niteliyor.

Söz yeni kendisinde: "Evet gerilla diyorum...

Çünkü ekonomi öyle bir şeydir ki, 2008 krizinde gördüğümüz gibi bilinen ezberler kolayca bozulabilir. Günün şartlarına göre yeni ürünler çıkarmak zorundasınız, müşterinin istekleri, faiz oranları, getiri beklentisi, yeni ürünlere göre her geçen gün değişiyor. Sizin bu ürünleri ona göre paketleyip ona göre fiyatlamanız lazım.

Bunun için devamlı müşterinin nabzını tutuyor olmamız gerekiyor." Gökhan Bey'e göre bu sistem test edilmiş durumda. Çünkü şu anda fiilen çalışan ya yedi-sekiz aracı kurumun genel müdürü Global kökenli. Yonca Hanım'a soruyoruz: Bütün mülakatlardan geçmiş olan bir arkadaşımızın Global'deki ilk günü nasıl olur? "İlk geldiği sabah masasında bir hoş geldin mektubu bulur ve e-mail hesabı o daha başlamadan önce açılmış olduğu için gerekli tüm bilgileri buradan alır" diyor. "İntranet sisteminde yeni başlayan arkadaşlar için bir e-oriyantasyon bulunur, onu alır. Onun ötesinde, insan kaynakları bölümümüz ona şirketin bir tam günlük işleyişiyle ilgili eğitim verir." Bunun dışında, işe yeni başlayan her aday için bir koç-mentor atanır. Onun gelişimiyle artık bu arkadaşımız ilgilenir." 

Hedefler İK ile ilgili 

Gökhan Bey finans gibi yıpratıcı bir alanda daha ne kadar kalmayı düşünüyor? Kendisine soruyoruz. Daha uzun bir süre emekli olmaya niyeti olmadığını söylüyor. Belirtmeden geçmeyelim, o aynı zamanda iyi bir maraton koşucusu. Bugüne kadar pek çok maraton koşmuş, koşmaya da devam ediyor. "Benim babam 77 yaşında emekli oldu benim 78'ime kadar çalışmam gerek" diyor. "çünkü yerine getirmek istediğim üç hedefim var."
Aslında üç hedeften ikisi doğrudan insan kaynaklarıyla ilgili. Üçüncüsünü ise sır olarak saklıyor.

Sözü yine kendisine bırakıyoruz: "Birincisi şirketin ömür boyu kalacağı bir ortam yaratmak. Global Menkul Değerler'in ikinci kez halka açılmasını sağladım ve Türkiye'de iki kez halka açılan tek şirket oldu. Halka açık bir şirketi yok edemezsiniz.

Böylece çalışanlara buranın ömürleri boyunca kalabilecekleri bir yer olduğunu ispatladık."
İkincisi çalışanların bir aile olmasını sağlamak, iş dışında sosyal ortamlarda bağ kurmalarını istiyoruz. Bunun altyapısını oluşturuyoruz. Üçüncü hedefimi daha gerçekleştirmediğim için söylemiyorum onu başardığımda heykelimi dikecekler.

Peki ya çalışan bağımlılığı...

Gökhan Bey "Benim bir genel müdür olarak şirketin budur dememin hiçbir anlamı yok, müşterilerimin ve çalışanlarımın ne söylediği önemli" diyor. "Bakıldığında 26 bin müşterimiz var bunlardan sekiz bini aktif. Çalışan bağlılığı ortalamasından daha uzun süre müşteri bağlılığı var yedi-sekiz senelik. Şirketi asıl onlara sormak lazım." Sözü Yonca Hanım alıyor: "19 yıllık tecrübem var. En rahat çalıştığım yöneticilerden biri Gökhan Bey. Global çok şapkalı çalışmaya uygun bir yer ve sizi bu anlamda destekliyor."

Gökhan Bey şirket bağlılığı ile ilgili olarak yaptıkları İlginç bir çalışmadan söz ediyor:
Çalışanlara sorulmuş "Global Menkul Değerleri  tek kelimeyle nasıl anlatırsınız"

Bu yazı toplam 7546 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.