1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Erken Boşalmanın Nedenleri ve Çözüm Yolları

Erken Boşalmanın Nedenleri ve Çözüm Yolları

Kişinin yetiştirilme koşullarındaki hatalar, anne ve babaların çocukları ya çok baskılamaları veya çok korumacı tutumları bilindışı süreçlerde güçlü erkek olmayı önleyen nedenlerden...

A+A-

Erkeklerin en büyük cinsel sorunlarından birisi de boşalmayı kontrol edememeleri yani erken boşalma sorunu. Erkeğin erken boşalma sorunu tüm dünyada erkekler kadar kadınların da mutsuz olmasının en büyük nedenlerinden birisi. Bu sorun  ülkemizdeki erkeklerde de yaygın olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Kadın boşaldıktan sonra da cinsel ilişkiye devam edebilmekte, erkekte ise boşalma sonrası seks
bitmekte. Erkeğin kadına göre dezavantajı burada. Seksin standart bir süresi olmayıp, kontrol demek partner boşaldıktan sonra boşalmak, bu yüzden erkek bu süreyi en az 5 ila 10 dakika arasında korumalı.

Cinsel ilişkinin daha başında erkeğin boşalma sürecini kontrol edememesiyle ilişki daha başında bitmekte kadın tatminsiz ve mutsuz, erkek kendini yetersiz hissetmektedir. Böyle bir ilişkiyi kadın istemeyip çeşitli bahanelerle sekten uzaklaşmakta, kendini yetersiz olarak gören, eşini tatmin edemeyen erkekte de cinsel isteksizlikler ve sertleşme sorunları ortaya çıkmaktadır.

Seks terapisti, psikoloji uzmanı Dr. Cenk Kiper konuya derin yer verdiği www.erkenbosalma.com sitesinde erken boşalmanın  bir çok nedeni bulunduğunun; bunların en başında çocukluk çağı yanlış masturbasyon  alışkanlıklarının olduğunu belirtiyor.O çağlardaki masturbasyonun amacının kimseye yakalanmadan en kısa zamanda boşalmak olduğunu ekleyen Dr. Cenk Kiper bunun kalıcı bir davranış haline gelmesi sonucu sorun oluşmakta diyor ve bazı çocukluk çağı problemlerininde erken boşalmaya sebebiyet verdiğini belirtmekte.Bu kişilerin bir çoğunun hayatın genelinde aceleci (mesela hızlı yemek yiyen) ve çabuk heyecanlanan kişiler olduklarıda yapılan gözlemlerle ortaya çıkmış. Kontrolün nasıl yapılacağını bilememekte nedenlerden biri. Bir başka neden ise kişinin yetiştirilme koşullarında hatalar, anne ve babaların çocukları ya çok baskılamaları veya çok korumacı tutumları ise bilindışı süreçlerde güçlü erkek olmayı önleyen nedenlerden.

Bazı erkekler daha evvel erken boşalma sorunları olmadığını ama yaşları ilerledikten sonra bu sorunun ortaya çıktığını söyleyip bunun nasıl olduğunu sormaktadırlar, onların erken boşalma sorunu her zaman vardı, farkında değildiler, gençken ilk ilişkide erken boşalıp hemen kısa sürede ikinci ilişkiye hazır hale geldiklerinden ve de doğal olarak ikinci ilişkide doygunluk fazla olduğundan boşalma daha geç oluyordu ve dolayısıyla bunu telafi edebiliyorlar ve de partnerleri tatmin oluyordu ve ortada sorun olmuyordu, yaş ilerledikçe  cinsel güç azaldığından artık gün içinde daha az sayıda veya tek sefer ilişki kurabiliyorlar ve de dolayısıyla ilişkinin kalitesi ve süresi önemli hale geliyor. Böylece de erken boşalma sorunu ortaya çıkıyor.

Bazende durumsal dediğimiz yer değişkliği, eve gelen kalıcı misafir iş değişikliği gibi hayatın düzenini değiştiren olaylarda kalıcı veya geçici erken boşalmaya neden olabilmektedir.

Tabiiki sorun yalnızca evde yatakta kalmayıp mutsuz bir cinsel yaşamın ardından hem kadın hem erkek bu mutsuzluğu ve huzursuzluğu başka şekillerde iş ve sosyal yaşantılarına ve çevrelerine yansıtmakta, başarısızlıklar yaşamaktalar.

Sorunun çözümü ise çok basit; araba kullanmayı öğrenmek gibi, kırmızı ışık yandığında nasılki çizgide durmak için sürat,yol durumu gibi verileri ayarlıyorsak insanında kendini öğrenmesi ve kontrolü ele alması gerekiyor. İşte bu devrede tedavi devreye giriyor,bunu kendi kendilerine çözemeyenler için tek yolun terapi alması gerektiğini belirten Dr.Cenk Kiper(veya uzmanlar) basit bir tedaviyle bunun düzeleceğini yapılması gereken en önemli şeyin utanmayı sıkılmayı bir kenara bırakıp doktora başvurulması gerektiğini, bir kere kontrol etmeyi öğrenen kişinin aynı bisiklete binmeyi unutmamak  gibi bir daha kontrolü kaybetmediklerini belirtiyor.

Daha mutlu bir seks hayatı için kontrolü elde tutmak gerekir.
 
Erken boşalmanın nedenleri ne olabilir?

Erken boşalma sorunlu vakaların yüzde birinden az kısmı bedensel bir takım sorunlara dayanmakta geri kalan ve neredeyse bütünü oluşturan büyük çoğunluğu bedensel değil psikolojiktir, kontrol etmeyi bilmemekten oluşur ve kısa sürede düzeltilir, nedir bu nedenler?

- Yaptığımız çalışmalar sonucu en yaygın olarak rastlanılan konu gençlik çağlarında yapılan masturbasyonlardır, yakalanma korkusu ve aşırı heyecan ile yapılan bu masturbasyonlar da en önemli şey bir an önce boşalıp o hazzı yakalamak ve yakalanmamaktı.
- Erken boşalmanın önemli olduğunun kabul edildiği bazı gençlik yılları da vardır,bu yıllarda tıpkı uzağa işemek, organ büyüklüğü yarışması yada ilk orgazma ulaşan kişiyi bulmak için masturbasyon yarışmaları yapılırdı, ve bu yarışmayı kazanan kişi kahraman, imrenilen kişi olurdu.
- Gençlik yıllarında, sık sık, birden fazla orgazm olup sertleşme sağlanıldığından boşalmanın geciktirilmesi akla bile gelmemiştir,ve amaç sadece en erken şekilde boşalıp rahatlamaktır.
- Cinsel açıdan ailevi baskı altında yetişmiş veya diğer faktörler neticesi evlilik öncesi ilişki yaşayamamış veya masturbasyon yapamamış kişilerdeki aşırı duygu birikimine bağlı erken boşalma görülebilir.
- Partnere aşırı ilgi ,bağlılık ve sevgi heyecanı arttırıp erken boşalmaya neden olabilir.
- Uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan ilişkilerde de erken boşalma görülebilir.
- Para karşılığı kurulan ilişkilerde tıpkı masturbasyon gibi yalnız olarak tek taraflı hazza yönelik duygular içerdiğinden orgazm zamanlaması gibi bir sorun ortada yoktur, gene amaç boşalıp rahatlamaktır.

Uyumsuzluk; olaya seksüel paylaşım gerektiren, önem verilen başka bir kişi katılınca ortaya çıkmakta ve o zaman anlaşılmaktadır.

Erken boşalma cinsel sıkıntılar içinde en kolay çözüme ulaştırılan ve başarı olduğumuz konu olup gerekli olan kişinin önerileri düzenli uygulaması ve terapi aldığı hekimi ile uyumlu çalışmasıdır. Çözümde verdiğimiz cinsel eğitim ve öneriler bir çok kişinin aslında bilebildiği veya bilinçsizce yaptığı şeyler olup burada önemli olan belirli bir düzen ve sürede uygulanmasıdır. Bir saatin çarklardan oluştuğunu hepimiz biliriz ama sökülen bir saatin çarklarını uygun olarak yerleştirmeyi ancak bilen birisi yapabilir, bunu
içinde profesyonel destek almaktan çekinmeyiniz.

Erkeğin erken boşalmasını engellemek için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Genelde kişiler önce bunları kendileri denemekte başarılı olamayınca hayal kırıklığına uğramakta, panik olmaktadırlar,bu sorunun çözümü bir uzmandan destek almaktır. Hatta bu hayal kırıklıkları giderek bir sertleşme sorunu
halinide almaktadır. Erken boşalan kişi, partnerine yeterli olamamanın sıkıntısı ile seksten uzaklaşmakta ve sertleşmede sorun yaşayabilmektedir. Evlilikler yıkılmakta, ciddi psikiyatrik sıkıntılar yaşanmaktadır. Çözümü çok çok basit olan böyle bir olay için tedaviye gitmemek, ertelemek veya utanıp sıkılmak, cinsel hayata küsüp hayatımızı ,yaşam kalitemizi düşürmenin hiç bir anlamı yoktur.

Bu haber toplam 56211 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum