1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Dış görünüş kişilik ve psikolojiyi etkiliyor

Dış görünüş kişilik ve psikolojiyi etkiliyor

KBB Uzmanı Op.Dr.Bekir Sivri estetik operasyonlar ve kişinin kendine olan özgüveniyle ilgili bilgiler verdi.

A+A-

Kendini güzel veya yakışıklı hissetmek, başkaları tarafından beğenilmek, psikolojimiz ve kişiliğimiz açısından çok önemlidir. Yapılan bir araştırmada insan üzerindeki ilk izlenimlerin yüzde 80-90 nını kişinin dış görünüşü oluşturuyor . ilk 30 saniyede yeni gördüğümüz biri hakkında önyargılarımız oluyor.Makyajınız, gözleriniz, bakışlarınız, saç tarzınız, burnunuzun kemerli olması, giyim tarzınız bunları etkiliyor. Dış görünüşünden memnun olan kişi çoğu zaman kendisi ile barışık, iş hayatında ve sosyal ilişkilerinde daha başarılı, aşk ve evlilik hayatında daha kolay mutlu olabilmektedir. Kişinin kendini aynada güzel ve alımlı görmesi özgüveninin artmasına ve insanlarla daha çabuk iletişim kurmasına katkıda bulunur.

Güzelleşmenin anahtarı olarak görülmeye başlanan estetik müdahaleler, dış görünüşün yanı sıra psikolojileri de etkiliyor. 

Op.Dr.Bekir Sivri, yapılan estetik operasyonlarla kişilerin kendilerine olan özgüvenlerinin arttığını ve kendilerini mutlu hissetmeye başladıklarını ifade ediyor. Teknolojinin hızla gelişmesiyle estetik operasyonların kısa zamanda kalıcı sonuçlar vermesi insanları mutlu etmeye yetiyor. İnstagram ve facebook gibi sosyal medyanın her geçen gün daha çok kullanıldığı zamanımızda fotojenik görünmenin önemi artık daha fazla . Yapılan araştırmaya göre, insan yüzü içeren fotoğrafların beğenilme oranı, içermeyenlere göre yüzde 38 daha fazla. Fotoğraf karelerinde ağırlıklı olarak yüz ve saçlar göründüğünden, yüz güzelliğine yönelik işlemler, burun ameliyatı, kepçe kulak ameliyatı ve saç ekimi uygulamaları talep ediliyor. 

Ülkemizde ve dünyada en çok yaptırılan estetik ameliyatın burun estetiği ameliyatı olduğunu belirten Op.Dr.Bekir Sivri, ülkemizde Anadolu coğrafyası ve genetik nedeniyle eğri, kemerli, yüz ile uyumlu olmayan büyük ve düşük burunlarla sık olarak karşılaştıklarını belirtti. Tabii ki bunlar özellikle de sosyal ortamlarda insan psikolojisini etkilemekte. Mesela kemerli burnu olan çoğu hastam bana muayene için geldiğinde özellikle profil fotoğrafı çektirmekten kaçındığını ifade etmekte. Burunda estetik problemleri bulunan hastaların çoğunda sıklıkla sağlığı etkileyen fonksiyonel problemlerle de karşılaşmaktayız. Burun tıkanıklığı olan kişilerde burundan yeterince nefes alamama, baş ağrısı, horlama ya da sabah yorgun bitkin uyanma, burun akıntısı, geniz akıntısı, gün içinde iş performansının düşmesi, kronik yorgunluk en sık karşılaştığımız şikayetlerdir.Bu fonksiyonel problemler de hastanın yaşam kalitesini ve psikolojisini etkilemekte çözüm için hastalar bize başvurmaktadırlar.

Estetik operasyonun amacı, insanların kendilerinde beğenmedikleri, mutsuz oldukları yönlerini değiştirmektir. Bu değişikliği yaparken de doğallıktan uzak kalmamak büyük önem taşıyor. Eğer doğallıktan uzaklaşırsanız, hepsi birbirine benzeyen görüntüler taşıyan bir insanlar topluluğu yaratmış olursunuz. Cerrahın görevi, hastanın beklentilerini de dikkate alarak en doğalı yaratmaktır.

Ülkemizde en sık yapılan estetik müdahale olan burun estetiğinin,özgüveni arttırdığı ve kişilerin kendilerini daha mutlu hissetmeye başladıkları yadsınamayacak bir gerçektir. İyi yapılmış bir burun estetiği ile özgüveniniz artar, aynı zamanda bu durum daha genç görünmenize de yardımcı olacaktır.

Bu haber toplam 5973 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.